Nie ma planów wizyty Putina w Smoleńsku 10 kwietnia. Rosyjski MSZ zaprzecza słowom rzecznika Dudy

Rzecznik Kremla poinformował, że nie ma planów, by w Smoleńsku 10 kwietnia pojawił się Władimir Putin. Rosyjski MSZ zaprzecza z kolei informacjom, jakoby Siergiej Ławrow planował rozmawiać z Jackiem Czaputowiczem na temat organizacji wizyty polskich władz w Smoleńsku. Takie spotkanie zapowiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski poinformował dzisiaj, że w najbliższym czasie szef polskiej dyplomacji spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Tematem rozmów miałaby być kwestia organizacji uroczystości w Smoleńsku 10 kwietnia. - W najbliższych dniach dojdzie do spotkania pana ministra Jacka Czaputowicza z panem ministrem Siergiejem Ławrowem, podczas której panowie ministrowie będą rozmawiali o ewentualnej organizacji uroczystości - zapowiedział Spychalski.

Władimir Putin nie planuje przylecieć do Smoleńska 10 kwietnia

Zaprzecza temu jednak strona rosyjska. Agencja TASS, którą cytuje RMF FM, dowiedziała się w rosyjskim MSZ, że "takie spotkanie nie jest wypracowywane". Podobne informacje podaje RIA Novosti. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow poinformował ponadto, że nie ma też obecnie planów, by do Smoleńska przyleciał Władimir Putin.

>>> Prof. Antoni Dudek o 10. rocznicy tragedii smoleńskiej: Będzie dla PiS niewygodna

Zobacz wideo

Spotkania z Ławrowem nie potwierdza zresztą sam Czaputowicz. Minister zapowiedział, że polskie władze będą konsultowały się w sprawie obchodów ze stroną rosyjską. Zamierzają w najbliższym czasie zwrócić się do Rosji z prośbą o pomoc w organizacji 10 kwietnia wizyty władz państwowych w Katyniu w Smoleńsku. Nota ma zawierać prośbę o umożliwienie tam obchodów i będzie - jak podkreślał minister - "oficjalnym działaniem". "Liczymy na przychylność strony rosyjskiej" - dodał Jacek Czaputowicz.

Jacek Czaputowicz: Nie wiadomo, czy dojdzie do rozmów

Szef polskiej dyplomacji poinformował też, że w najbliższych dniach weźmie udział w konferencji bezpieczeństwa w Monachium, gdzie spodziewany jest również minister spraw zagranicznych Rosji. Jacek Czaputowicz zastrzegł, że nie wiadomo, czy dojdzie do rozmowy w sprawie organizacji wizyty. Podkreślił, że Polska jest otwarta na rozmowy ze stroną rosyjską "po to, żeby zapewnić możliwość godnych obchodów tej dla nas tak ważnej rocznicy".