PO proponuje, żeby 2 mld zł przeznaczyć na onkologię zamiast na TVP. Budka: Test na wiarygodność

Tomasz Grodzki zapowiedział poprawkę do budżetu, zgodnie z którą 2 mld zł zamiast na Telewizję Polską przeznaczone zostaną na leczenie raka. - Na chemioterapię i leki wydaje się rocznie 1,5 miliarda złotych. Te 1,5 mld zł w zbitce z 2 mld, które zostaną przekazane na Telewizję Publiczną to jest jeden wielki skandal - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Borys Budka stwierdził, że propozycja będzie "testem na wiarygodność".

"Narodowa Strategia Onkologiczna przyjęta. Dobrze się składa, gdyż Senat nie zgodził się na 2 mld zł dla TVP. Zgłosimy poprawkę do budżetu aby te środki szybko przekazać na onkologię. Rozumiem, że Sejm jej nie odrzuci gdyż trudno być przeciw zwiększeniu finansowania onkologii!" - napisał w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. 

2 mld zł na onkologię zamiast na TVP? Pomysł PO

W ubiegłym tygodniu Senat odrzucił nowelizację ustawy abonamentowej, w myśl której Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przekazać TVP i Polskiemu Radiu przekaże niespełna 2 mld zł. W czwartek Sejm będzie głosował nad sprawozdaniem komisji o uchwale Senatu na temat ustawy. Przypomnijmy, że sejmowa komisja kultury poparła stanowisko Senatu - czyli odrzuciła finansowe wsparcie mediów publicznych. 

Małgorzata Kidawa-Błońska i Borys Budka zwołali w tej sprawie konferencję. - W Polsce na raka choruje milion osób, z tego rocznie umiera 100 tys. Na chemioterapię i leki wydaje się rocznie 1,5 miliarda złotych - powiedziała Kidawa-Błońska. -Te 1,5 mld zł w zbitce z 2 mld, które zostaną przekazane na Telewizję Publiczną to jest jeden wielki skandal. Te pieniądze służbie zdrowia są potrzebne, pacjenci muszą być leczeni dobrymi lekami - dodała.

>>> Borys Budka: Za pieniądze podatników kupuje się hejt

Zobacz wideo

Borys Budka: Mówimy temu rządowi, sprawdzam

Borys Budka stwierdził z kolei, że będzie to test dla obozu władzy. - Dzisiaj mówimy temu rządowi i temu prezydentowi sprawdzam. Dzisiaj w parlamencie będzie miał miejsce test na wiarygodność i elementarne poczucie sprawiedliwości. Możemy wspólnie zdecydować, że zamiast dwóch miliardów złotych na zorganizowany przemysł pogardy, nienawiści i kłamstwa, zamiast dwóch miliardów złotych na permanentną kampanię wyborczą obozu władzy możemy dwa miliardy złotych przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów - powiedział szef PO. - Możemy te pieniądze przeznaczyć dzięki decyzji Senatu, który wnosi o odrzucenie bardzo złej rządowej ustawy o finansowaniu hejtu, nienawiści i pogardy - podkreślił..

Więcej o: