Rzecznik prezydenta poucza rzecznika premiera. Poszło o planowaną wizytę w Smoleńsku i Katyniu

- Odpowiedzialność za słowa w tym miejscu jest inna niż u ministra Dworczyka - powiedział podczas konferencji prasowej pod Pałacem Prezydenckim Błażej Spychalski komentując wypowiedź rzecznika premiera nt. wizyty planowanej przez polskie władze w Smoleńsku i Katyniu. Wypowiedzi rzeczników Dudy i Morawieckiego wskazują na możliwe powstanie konfliktu między prezydentem i premierem dotyczącego obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Jak podaje wp.pl, według obecnej na konferencji dziennikarki, rzecznik prezydenta został zapytany o słowa Michała Dworczyka, który w odniesieniu do planowanej przez prezydenta wizyty w Rosji powiedział, że "nic mu na ten temat nie wiadomo." - Pan Dworczyk musi się jeszcze wiele nauczyć - miał powiedzieć Spychalski.

Jesteśmy przed Pałacem Prezydenckim. Jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy budynek w naszym kraju. Jest to siedziba prezydenta RP. Odpowiedzialność za słowa w tym miejscu są inne niż u ministra Dworczyka

- dodał rzecznik Dudy, pytany o to, co znaczą jego słowa.

Kancelarie Dudy i Morawieckiego o obchodach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej

Spychalski podkreślił, że Andrzejowi Dudzie zależy, by godnie uczcić osiemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej. Rzecznik prezydenta mówił, że dopracowywane są szczegóły dotyczące obchodów wydarzenia. "Te rozmowy trwają" - powiedział. Dodał, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Szefowie dyplomacji będą rozmawiali między innymi o "ewentualnej organizacji tych uroczystości" - poinformował Spychalski.

Rzecznik prezydenta powiedział także, że kilka tygodni temu Andrzej Duda w rozmowie z Mateuszem Morawieckim wyraził oczekiwanie wobec premiera i rządu, aby rząd "podjął działania celem takiego godnego przygotowania uroczystości, podczas których państwo polskie należycie i godnie uczci ofiary zbrodni katyńskiej w 80. rocznicę popełnienia tej zbrodni przez Związek Radziecki".

Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział Polskiemu Radiu, że planowana jest wizyta Mateusza Morawieckiego w Katyniu i w Smoleńsku. Miałaby ona związek z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicą zbrodni katyńskiej. Słowa Dworczyka potwierdził na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. "Tak, 10 Kwietnia 2020 roku, w 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, chcę się udać do Smoleńska i do Katynia, aby oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Oba te wydarzenia na zawsze zmieniły historię Polski" - napisał na portalu społecznościowym szef rządu.

Dworczyk mówił w rozmowie z Polskim Radiem, że Kancelaria Premiera jest na etapie analizowania możliwości organizacji takiego wyjazdu. "Cel takiego wyjazdu jest jeden - oddanie hołdu osobom, które zginęły 10 lat temu. Była to największa tragedia po zakończeniu II wojny światowej, która dotknęła Polskę. To także oddanie hołdu oficerom pomordowanym w lesie katyńskim" - powiedział szef KPRM. Pytany o ostateczne potwierdzenie wizyty premiera w Rosji minister Michał Dworczyk powiedział, że decyzje w tej sprawie będą "komunikowane we właściwym czasie".

>>> Katastrofa smoleńska wstrząsnęła Polską. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: