Morawiecki potwierdził, że wybiera się do Smoleńska. Nieoficjalnie: Duda i Kaczyński też chcą lecieć

Kancelaria premiera planuje wizytę Mateusza Morawieckiego w Katyniu i w Smoleńsku. Ma ona związek z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicą zbrodni katyńskiej. Nieoficjalnie podano, że do Smoleńska chcą polecieć też Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński.

- 10 kwietnia premier Mateusz Morawiecki chce być w Katyniu i w Smoleńsku. Jesteśmy na etapie analizowania przez Kancelarie Prezesa Rady Ministrów możliwości organizacji takiego wyjazdu. Cel takiego wyjazdu jest jeden - oddanie hołdu osobom, które zginęły 10 lat temu. Była to największa tragedia po zakończeniu II wojny światowej, która dotknęła Polskę. To także oddanie hołdu oficerom pomordowanym w lesie katyńskim - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Informację potwierdził na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. "Tak, 10 Kwietnia 2020 roku, w 10 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, chcę się udać do Smoleńska i do Katynia, aby oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Oba te wydarzenia na zawsze zmieniły historię Polski" - napisał na portalu społecznościowym szef rządu.

>>> Prof. Skarzyńska: Okres przezywania wspólnej żałoby po Smoleńsku był bardzo krotki:

Zobacz wideo

Na początku lutego o wyjazd do Smoleńska był pytany prezydencki minister Andrzej Dera. - Trwają rozmowy z uwagi na napięte relacje polsko-rosyjskie. Są rozważane różne warianty, natomiast po tym, co się wydarzyło 10 lat temu, myślę, ze pan prezydent osobiście nie jest zwolennikiem wyjazdu do Rosji - powiedział Dera w RMF FM. Dodał, ze przyczyny katastrofy wciąż nie są wyjaśnione. - Stosunek władz rosyjskich do dowódców, chociażby wraku, jest też jednoznaczny - nie chce, nie pomaga, nie współpracuje - ocenił. 

Podobne deklaracje składali doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz i wicepremier Jacek Sasin. - Mamy deklarację ze strony współpracowników prezydenta, że pan prezydent raczej się nie przychyla, żeby tam uczestniczyć - mówił Sasin.

Kaczyński też chce lecieć

Zgodnie jednak z nieoficjalnymi informacjami dziennikarza RMF FM Roberta Mazurka, prezydent Duda chciałby udać do Smoleńska. Co więcej, taką wolę ma wyrażać również prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Rozmowy trwają i nie jest pewne, czy do wizyt dojdzie, bo wszystko zależy od postawy Rosjan" - podaje RMF FM. 

Portal zastrzega, że polska delegacja poleciałaby kilkoma samolotami "z zachowaniem rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa".

Więcej o:
Komentarze (702)
Morawiecki potwierdził, że wybiera się do Smoleńska. Nieoficjalnie: Duda i Kaczyński też chcą lecieć
Zaloguj się
 • lemingoza123

  Oceniono 149 razy 131

  O toto.... Tupolew 154M numer boczny 102 jeszcze chyba niezezłomowany.
  Byle pogoda była i na elektromagnesy, bomby hiperbaryczne i pancerne brzozy trza uważać.

 • jerz1444

  Oceniono 116 razy 102

  Niech lecą wszyscy razem. Kulawego łapówkarza też niech wezmą. I cały rząd. I wszystkich posłów, europosłów i senatorów. I niech nikt nie mówi, że to w ramach kampanii wyborczej.
  To taka potrzeba serca.

 • polakadam

  Oceniono 106 razy 94

  A Duda stchorzy? Leć, zmieścisz się.
  A antoni dojedzie pociągiem.

 • grundol1

  Oceniono 90 razy 80

  "Była to największa tragedia po zakończeniu II wojny światowej, która dotknęła Polskę."

  W katastrofie Ił-62M w Lesie Kabackim w 1987 zginęły 183 osoby.

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 84 razy 74

  Do organizacji tego lotu wystawcie znowu sasina . O poprzednią też przygotowywał.

 • krynolinka

  Oceniono 79 razy 69

  Znając "walory" pana Mateusza to z pewnością pojawi się w Katyniu i Smoleńsku metodą teleportacji..

 • zd46

  Oceniono 69 razy 61

  Lech Kaczyński, bywał w Katyniu TYLKO w kampaniach wyborczych. Po kampani "pies z kulawą nogą nie interesował" się Katyniem. Dziwne, ale pan M.Morawiecki, W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI, potrafił klęczeć w Monachium przed grobami Brygady Świętokrzyskiej upapranej we współpracę z hitlerowcami , nie odwiedzając pobliskiego obozu zagłady, w którym ginęli Polacy !! Teraz ot "tak z propagandowej czapy-no dziesiątka wybiła skoczę se do” Katynia. Przy okazji poświętuje na „trumnach smoleńskich”. OHYDA, polityczna ohyda z obłudą. Szacunek dla Katynia powinien przejawiać się każdego dnia a nie tylko w kampaniach wyborczych. I tak te kampanie kojarzą mi się z peerelowskimi kampaniami "ziemniaczano-buraczanymi", albo z kampanią "Cały naród walczy ze stonką". Rząd wyczuł okazję do świętowania, oby tylko nie zabrali ze sobą „koktajli morawieckiego”.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 69 razy 57

  ... i tylko zupełnym przypadkiem zbiega to się z kampanią wyborczą.
  Z pewnością....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX