PAP: Komisja Europejska nie zawnioskowała do TSUE o kary finansowe dla Polski. Ale może je zastosować

Komisja Europejska we wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie poprosiła o nałożenie kar finansowych na Polskę. Zastrzegła jednak, że może je zastosować, jeśli Polska nie zastosuje się do środków tymczasowych - pisze PAP.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" poinformowała, że jeśli Polska nie zawiesi działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, TSUE może zarządzić wobec niej karę w wysokości nawet 2 milionów euro dziennie. Dziennik informował, że projekt postanowienia wiceprezesa TSUE o zastosowaniu środka tymczasowego jest gotowy i może zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. W poniedziałek 10 lutego służby prasowe TSUE odniosły się do sprawy. Poinformowały, że Trybunał "nigdy nie komentuje doniesień prasowych i pogłosek na temat trwających postępowań", a informacje, które opublikowała "Rz", nie pochodzą z Trybunału.

>>> Wystąpienie Anny Zalewskiej w czasie debaty o praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim

Zobacz wideo {{description}}

PAP: KE może zawnioskować o kary pieniężne dla Polski, ale dopiero, gdy ta nie podda się środkom tymczasowym

Polska Agencja Prasowa ustaliła, że Komisja Europejska we wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie poprosiła o nałożenie kar finansowych na Polskę. Zastrzegła jednak, że może takie kary zastosować, jeśli Polska nie zastosowałaby się do środków tymczasowych, gdyby takie zostały nałożone. Postępowanie w sprawie nałożenia takich środków na Polskę jest w toku - 24 stycznia zawnioskowała o to Komisja Europejska. Jeśli TSUE rozpatrzy go pozytywnie, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zostać zawieszona.

Z ustaleń PAP wynika, że Polska ma czas do 13 lutego, aby przekazać TSUE swoje wyjaśnienia na temat Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE z kolei nie ma określonego terminu na podjęcie decyzji ws. środków tymczasowych. Jeśli zostaną one orzeczone, zaczną obowiązywać natychmiast. Następnym krokiem będzie wyznaczenie terminu rozprawy, na której Polska i Komisja Europejska będą mogły zaprezentować swoje stanowiska, a kolejnym - wyznaczenie daty ostatecznego postanowienia. Jeśli środki tymczasowe zostaną zasądzone, a Polska się im nie podda, Komisja Europejska będzie mogła wnioskować o nałożenie kar pieniężnych.

Polski rząd uważa, że organizacja sądownictwa to kwestia wewnętrzna krajów UE

Przypomnijmy, że polski rząd uważa, że skarga Komisji Europejskiej jest bezzasadna, a sędziowie mają gwarancje niezależności i niezawisłości. Warszawa uważa także, że Bruksela nie ma podstaw prawnych do wnioskowania o środki tymczasowe i zawieszenie działalności Izby. Rząd stoi na stanowisku, że organizacja sądownictwa to kwestia, która leży po stronie państw członkowskich i że w wielu unijnych krajach obowiązują podobne regulacje.

Więcej o:
Komentarze (151)
PAP: Komisja Europejska nie zawnioskowała do TSUE o kary finansowe dla Polski. Ale może je zastosować
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 39 razy 23

  Czy komisja jest jeszcze na tyle naiwana że liczy na zdrowy rozsądek pislamu?
  Bolszewicy nigdy po dobroci nie ustępują. Kary muszą nad nimi wisieć.

 • melon30

  Oceniono 24 razy 14

  "Rząd uważa..." - też mi nowość. Tam (czyt. w PiS) nie ma nikogo kompetentnego, kto mógłby się wypowiadać na tematy europejskie. PiS to Jarosław i Ziobro... oni trzymają to wszystko i oni za to odpowiadają. Pod Trybunał ich.

 • sztucznypolak

  Oceniono 30 razy 12

  KE mysli, ze ma do czynienia z partnerem, z ktorym mozna rozmawiac.

 • myciel66

  Oceniono 28 razy 10

  UE powinna być skuteczna. Jeśli nie będzie, to rozpadnie się, a Polska pozostanie w łapach tych osobników.

 • only.win7

  Oceniono 21 razy 9

  Jaka niezawisłość - pis okrada PCK (kim trzeba być żeby okradać akurat PCK to osobny temat), a ręcznie sterowana prokuratura nie zajmuje się sprawą bo nie widzi znamion przestępstwa. kaczyński nie został nawet przesłuchany w sprawie swoich oszustw dot. Dwóch Wież, jeżeli Komisja Europejska uważa że to nie zasługuje na zdecydowane działanie to ja nie rozumiem z kolei po co są te mechanizmy zabezpieczające.

 • almagus

  Oceniono 23 razy 9

  ZZiobrany pójdzie bez wypłaty, a zamiast butów tylko skarpety!

  Podłogę całuj, gdzie przeszedł prezes, bo mierny, wierny i dużo bierzesz!

 • czarna_zoska

  Oceniono 21 razy 7

  Cieniasy. Pis trzeba lac batem inaczej ta szarancza zniszczy caly kraj

 • balcerowicz_musi_wrocic

  Oceniono 13 razy 7

  Czy w Polsce jest jeszcze jakaś opozycja, czy też już całkowicie scedowaliśmy jej kompetencje na instytucje UE? A może by tak Komisja Europejska wystawiła jakiegoś kandydata na prezydenta RP? Może Guya Verhofstadta?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX