Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w latach 2014-2019, prof. Dariusz Stola, od maja zeszłego roku po wygranym konkursie na stanowisko szefa instytucji czeka na zatwierdzenie tej decyzji przez Ministerstwo Kultury. Minister Piotr Gliński nie zdecydował się jednak dotychczas na jego powołanie.
Minister tłumaczył przed kilkoma miesiącami w Radiu ZET, że jego zdaniem prof. Dariusz Stola prowadził w muzeum "bardzo agresywną politykę". Glińskiemu nie spodobało się m.in. to, że prof. Stola miał odmówić organizacji konferencji naukowej poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i "jego myśli politycznej" dotyczącej relacji polsko-żydowskich.
Przed kilkoma dniami prof. Dariusz Stola w opublikowanym oświadczeniu stwierdził, że jest gotów zrzec się praw konkursowych do stanowiska dyrektora Muzeum POLIN "pod warunkiem porozumienia wszystkich założycieli muzeum, niezbędnego do dalszego funkcjonowania instytucji".
>>> Czy M. Kidawa-Błońska powinna przeprosić za Puck? Komentuje A. Pomaska
"Jako filantrop mocno wierzę w autonomię instytucji kultury, a jako biznesmen wierzę w poszanowanie i wspieranie osób, które działają na najwyższym poziomie. Profesor Dariusz Stola jest jedną z takich osób, co pokazał kierując Muzeum POLIN w ciągu pierwszych pięciu lat" - napisał w przesłanym portalowi Gazeta.pl oświadczeniu Tadeusz Taube, amerykański biznesmen i filantrop, Konsul Honorowy RP w Belmont w Kalifornii, darczyńca Muzeum POLIN.
"Rzadko u jednej osoby spotyka się taką wizję, reputację naukowa i administracyjną bystrość. Nie rozumiem, dlaczego Ministerstwo Kultury chciałoby usunąć dyrektora, który ma wybitne osiągnięcia w zakresie zdobywania ważnych nagród i grantów dla Muzeum oraz podnoszenia rangi Polski jako wiodącego europejskiego centrum kultury" - dodał przedsiębiorca.
Powinniśmy dziękować Dariuszowi Stoli, nie ukracać jego kandydaturę. Powinniśmy oklaskiwać jego prawość za to, że przetrwał ostatnie osiem miesięcy oczekiwania na dotrzymanie umowy przez ministra kultury
- podkreślił Tadeusz Taube.
Prof. Dariusz Stola to historyk, badacz stosunków polsko-żydowskich, zagłady Żydów, reżimu komunistycznego w Polsce i migracji międzynarodowych w XX w. Dyrektorem Muzeum Polin został 1 marca 2014 r. na pięcioletnią kadencję z możliwością przedłużenia na następną.
Pod jego kierownictwem muzeum w 2016 r. otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year) i nagrodę EMA (European Museum Academy Award), a w 2017 r. nagrodę Europa Nostra, najważniejszy na Starym Kontynencie laur za wybitne osiągnięcia w ochronie, badaniach i propagowaniu dziedzictwa kulturowego.