Fundator POLIN zabiera głos ws. Dariusza Stoli. "Powinniśmy mu dziękować, nie ukracać jego kandydaturę"

"Nie rozumiem, dlaczego Ministerstwo Kultury chciałoby usunąć dyrektora, który ma wybitne osiągnięcia w zakresie zdobywania ważnych nagród i grantów dla Muzeum i podnoszenia rangi Polski jako wiodącego europejskiego centrum kultury" - tak o sprawie prof. Dariusza Stoli pisze w przesłanym Gazeta.pl oświadczeniu Tadeusz Taube, biznesmen, Konsul Honorowy RP w Belmont w Kalifornii i darczyńca Muzeum POLIN. Prof. Stola mimo decyzji komisji konkursowej od wielu miesięcy nie został powołany na stanowisko szefa instytucji.

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w latach 2014-2019, prof. Dariusz Stola, od maja zeszłego roku po wygranym konkursie na stanowisko szefa instytucji czeka na zatwierdzenie tej decyzji przez Ministerstwo Kultury. Minister Piotr Gliński nie zdecydował się jednak dotychczas na jego powołanie.

Minister tłumaczył przed kilkoma miesiącami w Radiu ZET, że jego zdaniem prof. Dariusz Stola prowadził w muzeum "bardzo agresywną politykę". Glińskiemu nie spodobało się m.in. to, że prof. Stola miał odmówić organizacji konferencji naukowej poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i "jego myśli politycznej" dotyczącej relacji polsko-żydowskich.

Przed kilkoma dniami prof. Dariusz Stola w opublikowanym oświadczeniu stwierdził, że jest gotów zrzec się praw konkursowych do stanowiska dyrektora Muzeum POLIN "pod warunkiem porozumienia wszystkich założycieli muzeum, niezbędnego do dalszego funkcjonowania instytucji".

>>> Czy M. Kidawa-Błońska powinna przeprosić za Puck? Komentuje A. Pomaska

Tadeusz Taube: Powinniśmy dziękować Dariuszowi Stoli

"Jako filantrop mocno wierzę w autonomię instytucji kultury, a jako biznesmen wierzę w poszanowanie i wspieranie osób, które działają na najwyższym poziomie. Profesor Dariusz Stola jest jedną z takich osób, co pokazał kierując Muzeum POLIN w ciągu pierwszych pięciu lat" - napisał w przesłanym portalowi Gazeta.pl oświadczeniu Tadeusz Taube, amerykański biznesmen i filantrop, Konsul Honorowy RP w Belmont w Kalifornii, darczyńca Muzeum POLIN.

"Rzadko u jednej osoby spotyka się taką wizję, reputację naukowa i administracyjną bystrość. Nie rozumiem, dlaczego Ministerstwo Kultury chciałoby usunąć dyrektora, który ma wybitne osiągnięcia w zakresie zdobywania ważnych nagród i grantów dla Muzeum oraz podnoszenia rangi Polski jako wiodącego europejskiego centrum kultury" - dodał przedsiębiorca.

Powinniśmy dziękować Dariuszowi Stoli, nie ukracać jego kandydaturę. Powinniśmy oklaskiwać jego prawość za to, że przetrwał ostatnie osiem miesięcy oczekiwania na dotrzymanie umowy przez ministra kultury

- podkreślił Tadeusz Taube.

Muzeum POLIN. Prof. Dariusz Stola

Prof. Dariusz Stola to historyk, badacz stosunków polsko-żydowskich, zagłady Żydów, reżimu komunistycznego w Polsce i migracji międzynarodowych w XX w. Dyrektorem Muzeum Polin został 1 marca 2014 r. na pięcioletnią kadencję z możliwością przedłużenia na następną.

Pod jego kierownictwem muzeum w 2016 r. otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year) i nagrodę EMA (European Museum Academy Award), a w 2017 r. nagrodę Europa Nostra, najważniejszy na Starym Kontynencie laur za wybitne osiągnięcia w ochronie, badaniach i propagowaniu dziedzictwa kulturowego.

Więcej o:
Komentarze (134)
Fundator POLIN zabiera głos ws. Dariusza Stoli. "Powinniśmy mu dziękować, nie ukracać jego kandydaturę"
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 44 razy 38

  Już tłumaczę: prof. Dariusz Stola nie jest aktywistą partyjnym. Już kiedyś tak było, że dyrektorami ważnych instytucji mogli być ludzie wyłącznie oddani partii.

 • hatteras

  Oceniono 45 razy 37

  PiS i jego elektorat to zaprzeczenie nie tylko kultury ,ale tych wszystkich wartosci, ktore zostaly przyjete i zaakceptowane w swiecie cywilizowanego czlowieka.
  PiS to stan umyslu ,to mentalnosc i swiadomosc z konca IXX wieku ,a debilne wpisy kubaszkow ,hotinow i innych sa na to potwierdzeniem.

 • owca888

  Oceniono 40 razy 32

  Pseudominister kultury pracuje usilnie na międzynarodową zadymę jak po nieslawnej ustawie Bylejakiego. Udział finansowy środowisk żydowskich w tym muzeum jest ogromny. Wstyd, gliński, znowu będzie wstyd przez ciebie, palancie.

 • fakiba

  Oceniono 37 razy 27

  Pis jeszcze tego muzeum nie ma , więc robi wszystko żeby "przejąć" , to znaczy wetknąć swojaka .

 • banan125

  Oceniono 22 razy 22

  a ten Glinicki to kto to jest ?... jakoś nie kojarzę gościa aby zrobił coś pożytecznego dla polskiej kultury, za to pamiętam go z chamskich odzywek i zagrywek. Wojownik z niego zaklęty na macie, niczym Banaś

 • nowyemeryt

  Oceniono 21 razy 21

  Gliński zapracował solidnie na miejsce w galerii największych
  szkodników populistycznej PIS !!!

 • 99venus

  Oceniono 22 razy 20

  Podłość Glińskiego nie zna granic.Ten dewastator polskiej kultury zniszczył Muzeum II Wojny Swiatowej,teraz zabral się za Muzeum Polin.Nie tracę nadziei,że 2 pozostali udziałowcy sprowadzą wreszcie Glińskiego na ziemie.

 • lucusia3

  Oceniono 23 razy 19

  Bardzo mi przykro Panie Taube, ale my mamy znowu w Polsce komunę i względy merytoryczne, ani ekonomiczne tu nie są brane pod uwagę. ważne są jedynie względy propagandowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX