Proboszcz: po każdej mszy św. zbieramy podpisy popierające kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta

Wybory prezydenckie 2020. Proboszcz jednej z parafii na Podkarpaciu podczas ogłoszeń parafialnych poinformował o zbiórce podpisów poparcia dla Andrzeja Dudy, która odbywać się będzie po mszy w niedzielę 16 lutego. Ogłoszenie opublikowane zostało także na stronie internetowej kościoła w Wierzbnej.
Zobacz wideo

"Za tydzień po każdej Mszy Św. członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej będą zbierać podpisy popierające kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta, w celu zarejestrowania Komitetu Wyborczego. Osoby chcące wyrazić swoje poparcie będą potrzebowały numer PESEL" - takie ogłoszenie zostało przeczytane na zakończenie mszy w niedzielę 9 lutego w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wierzbnej. Później pojawiło się ono także na stronie internetowej parafii.

Podkarpacie. Informacja o zbiórce podpisów poparcia dla Andrzeja Dudy w ogłoszeniach parafialnych

Działacze Akcji Katolickiej będą zbierali podpisy przed wejściem do kościoła po mszach świętych w niedzielę 16 lutego. Proboszcz w rozmowie z "Wyborczą" broni się, że ogłoszenie pojawiło się grzecznościowo na prośbę wolontariuszy. - Członkowie Akcji Katolickiej wyrazili chęć poparcia kandydatury pana Andrzeja Dudy. Na ich prośbę odpowiedziałem pozytywnie i takie ogłoszenie zamieściłem - powiedział ksiądz Wiesław Dziwik.

Sprawa zbierania podpisów popierających kandydaturę Andrzeja Dudy i ogłoszenie tego z ambony, wyszła na jaw dzięki wolontariuszom Platformy Obywatelskiej, którzy wspierają sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Sam proboszcz parafii zachęca wolontariuszy Koalicji Obywatelskiej, by także zbierali podpisy przed kościołem:

Sugeruję im, żeby w najbliższą niedzielę sami stanęli obok działaczy Akcji Katolickiej i zbierali podpisy na Małgorzatę Kidawę-Błońską. Skoro jedni mają prawo, to i drudzy powinni. (...) Kościół nie powinien być wykorzystywany do uprawiania polityki.

Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy zbiórka podpisów poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy wzbudziła kontrowersje opinii publicznej. Podczas kampanii wyborczej w 2015 roku podpisy dla swojego syna zbierała Janina Milewska-Duda. Matka prezydenta poprosiła o to studentów podczas wykładu na Akademii Górniczo-Hutniczej. Profesor mówiła studentom, że dopuszcza się "prywaty" i jest świadoma, że nie wolno tego robić na zajęciach. Dodatkowo pouczyła studentów, że podpisy składają dobrowolnie i nie ma do tego przymusu. Andrzej Duda skomentował to wtedy: "Nie pomyślałbym nawet by Rodziców do czegokolwiek namawiać... Mama to Mama. A podpis to nie głos".

Zgodnie z polskim prawem agitacja polityczna zabroniona jest na terenie szkół i placówek dydaktycznych, wychowawczych czy opiekuńczych. Dodatkowo kodeks wyborczy zabrania prowadzenia agitacji politycznej na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego oraz sądów.

Więcej o:
Komentarze (363)
Podkarpacie. Proboszcz: po każdej mszy św. będą zbierane podpisy popierające kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 132 razy 124

  Koloratki silnie wspierają PiS, bo się boją zmiany władzy. Że się im do kasy suweren dobierze za pedofilię.

 • cezar85

  Oceniono 96 razy 94

  Oszołomom się nie dziwię

  dziwię się za to oburzonym normalnym, którzy chodzą do kościoła

  bo kto normalny chodzi do kościoła?

 • goldberg

  Oceniono 87 razy 81

  Obecne rządy są najlepszą gwarancją nietykalności kleru za jego czyny PEDOFILSKIE. To jest oczywiste.

 • zoltan_waw

  Oceniono 80 razy 68

  Podkarpacie i wszystko jasne, ten mentalny wrzód na d.pie Polski trzeba oddać Ukrainie,nawet za dopłatą.

 • goldberg

  Oceniono 63 razy 57

  Państwo z gówna lub jak kto woli "baju baju dla frajerów". Nazwanie tego wszystkiego burdelem jest obrazą....dla burdelu w którym w końcu obowiązują jakieś zasady. Łukaszenka jest pod wrażeniem.

 • arreis65

  Oceniono 60 razy 56

  "durnia mamy za prezydenta" więc kogóż innego mógłby popierać kościół katolicki :-)))

 • lesnojeziorska

  Oceniono 51 razy 49

  #wyPAD 2020.

 • acototak

  Oceniono 50 razy 48

  "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród. "
  Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX