PiS przegra這 g這sowania w komisji ws. miliard闚 dla TVP. Opozycja triumfuje: "Warto by obowi您kowym"

Wi瘯szo嗆 w Sejmie, jak i sejmowych komisjach ma PiS, ale zdarzaj si takie przypadki jak 鈔odowego poranka: opozycji uda這 si wygra dwa g這sowania na komisji kultury. Dosz這 nawet do tego, 瞠 sprawozdawczyni w sprawie przekazania 2 mld z mediom publicznym b璠zie Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy, a nie Joanna Lichocka z PiS.

Senat 6 lutego odrzucił przyjętą wcześniej przez Sejm nowelę ustawy, gwarantującą 1,95 miliarda złotych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W takich sytuacjach cała ustawa wraca do Sejmu i ponownie zajmowała się nią Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Czytaj więcej: Senat odrzucił rekompensatę dla mediów publicznych. Chodzi o dwa miliardy złotych

PiS przegrywa głosowanie. Komisja poparła Senat ws. pieniędzy dla TVP

W środę sprawa wyglądała na banalną: sejmowa komisja kultury gdzie większość (jak we wszystkich komisjach) ma Prawo i Sprawiedliwość, zarekomenduje odrzucenie decyzji Senatu. Tak się jednak nie stało.

>>> Przypominamy inne, głośne głosowanie. "Trzeba to anulować, bo my przegramy"

Komisja ruszyła przed godz. 10.45, a przewodniczący komisji Piotr Babinetz z PiS od razu przeszedł do błyskawicznego głosowania w tej sprawie (nie pojawiła się senatorka Barbara Zdrojewska, która miała uzasadniać decyzję izby wyższej), które zostało przegrane przez partię rządzącą. Babinetz w nie do końca jasny sposób sformułował pytanie do głosowania nad opinią komisji:

Kto jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie, zgodnie ze stanowiskiem Senatu (noweli - red.)?

"Za" odrzuceniem ustawy w całości, czyli w praktyce poparciem stanowiska Senatu, opowiedziało się 14 posłów i posłanek. "Przeciwko" natomiast zaledwie 10. Tym samym PiS przegrało głosowanie, nikt się nie wstrzymał. To niewielkie zwycięstwo, ponieważ jest to jedynie opinia komisji, która zostanie przedstawiona Sejmowi. Ostateczną decyzję w sprawie pieniędzy m.in. dla TVP podejmą posłowie i posłanki w czwartkowym głosowaniu.

Scheuring-Wielgus wygrywa z Lichocką. "PiS z posłem Suskim na czele częściowo zaspał"

Posiedzenie było krótkie (trwało mniej niż 10 minut), ale po wymianie zdań między Babinetzem a przedstawicielami Biura Legislacyjnego, dotarł na nie Marek Suski, wiceprzewodniczący komisji. Po głosowaniu ws. opinii do noweli pozostało wybrać jeszcze sprawozdawcę. W ten sposób w głosowaniu w szranki stanęły Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy i Joanna Lichocka z PiS.

To głosowanie również przegrało Prawo i Sprawiedliwość: "za" Scheuring-Wielgus było 14 posłów, a "za" Lichocką - 12. W ten sposób to przedstawicielka Lewicy jako sprawozdawczyni komisji dostanie czas na mównicy sejmowej, by krytykować nowelę PiS dającą dodatkowe środki mediom publicznym.

Z nieobecności Suskiego kpiła na Twitterze inna członkini prezydium komisji, jej wiceprzewodnicząca, Iwona Śledzińska-Katarasińska:

Warto być obowiązkowym. Właśnie opozycja wygrała głosowanie w Komisji Kultury i przyjęliśmy uchwałę Senatu odrzucającą przekazanie telewizji publicznej dwu miliardów złotych z naszych podatków. PiS z posłem Suskim na czele częściowo zaspał.
Wi璚ej o:
Komentarze (346)
Prawie dwa miliardy z這tych dla TVP i Polskiego Radia. PiS przegra這 dwa g這sowania w komisji
Zaloguj si
 • arreis65

  Oceniono 151 razy 133

  dlaczego uczciwi obywatele maj utrzymywa pissofski booordel jakim jest telewizja publiczna !!!

 • tzils

  Oceniono 112 razy 100

  nikt w por nie krzykn掖 trzeba anulowa bo przegramy?

 • polakadam

  Oceniono 83 razy 71

  No to czekamy jak Wielgus z m闚nicy sejmowej b璠zie punktowa豉 kurskiego i jego pacho趾闚. Bardzo dobrze bo to p鎩dzie w Polsk.
  A dzisiaj te protest przeciwko TVP organizowany przez siostrze鎍a Morawieckiego.

 • acototak

  Oceniono 74 razy 70

  Brawo, do嗆 wyrzucania naszych pieni璠zy na rz康ow propagand. Lepiej przeznaczy te pieni康ze na ochron zdrowia

 • bazpol4

  Oceniono 50 razy 44

  PiS won za Don

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 54 razy 44

  Czyli teraz "Nale篡 dokona reasumpcji bo przegrali鄉y"?

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX