PiS przegrało głosowania w komisji ws. miliardów dla TVP. Opozycja triumfuje: "Warto być obowiązkowym"

Większość w Sejmie, jak i sejmowych komisjach ma PiS, ale zdarzają się takie przypadki jak środowego poranka: opozycji udało się wygrać dwa głosowania na komisji kultury. Doszło nawet do tego, że sprawozdawczynią w sprawie przekazania 2 mld zł mediom publicznym będzie Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy, a nie Joanna Lichocka z PiS.

Senat 6 lutego odrzucił przyjętą wcześniej przez Sejm nowelę ustawy, gwarantującą 1,95 miliarda złotych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W takich sytuacjach cała ustawa wraca do Sejmu i ponownie zajmowała się nią Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Czytaj więcej: Senat odrzucił rekompensatę dla mediów publicznych. Chodzi o dwa miliardy złotych

PiS przegrywa głosowanie. Komisja poparła Senat ws. pieniędzy dla TVP

W środę sprawa wyglądała na banalną: sejmowa komisja kultury gdzie większość (jak we wszystkich komisjach) ma Prawo i Sprawiedliwość, zarekomenduje odrzucenie decyzji Senatu. Tak się jednak nie stało.

>>> Przypominamy inne, głośne głosowanie. "Trzeba to anulować, bo my przegramy"

Zobacz wideo

Komisja ruszyła przed godz. 10.45, a przewodniczący komisji Piotr Babinetz z PiS od razu przeszedł do błyskawicznego głosowania w tej sprawie (nie pojawiła się senatorka Barbara Zdrojewska, która miała uzasadniać decyzję izby wyższej), które zostało przegrane przez partię rządzącą. Babinetz w nie do końca jasny sposób sformułował pytanie do głosowania nad opinią komisji:

Kto jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie, zgodnie ze stanowiskiem Senatu (noweli - red.)?

"Za" odrzuceniem ustawy w całości, czyli w praktyce poparciem stanowiska Senatu, opowiedziało się 14 posłów i posłanek. "Przeciwko" natomiast zaledwie 10. Tym samym PiS przegrało głosowanie, nikt się nie wstrzymał. To niewielkie zwycięstwo, ponieważ jest to jedynie opinia komisji, która zostanie przedstawiona Sejmowi. Ostateczną decyzję w sprawie pieniędzy m.in. dla TVP podejmą posłowie i posłanki w czwartkowym głosowaniu.

Scheuring-Wielgus wygrywa z Lichocką. "PiS z posłem Suskim na czele częściowo zaspał"

Posiedzenie było krótkie (trwało mniej niż 10 minut), ale po wymianie zdań między Babinetzem a przedstawicielami Biura Legislacyjnego, dotarł na nie Marek Suski, wiceprzewodniczący komisji. Po głosowaniu ws. opinii do noweli pozostało wybrać jeszcze sprawozdawcę. W ten sposób w głosowaniu w szranki stanęły Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy i Joanna Lichocka z PiS.

To głosowanie również przegrało Prawo i Sprawiedliwość: "za" Scheuring-Wielgus było 14 posłów, a "za" Lichocką - 12. W ten sposób to przedstawicielka Lewicy jako sprawozdawczyni komisji dostanie czas na mównicy sejmowej, by krytykować nowelę PiS dającą dodatkowe środki mediom publicznym.

Z nieobecności Suskiego kpiła na Twitterze inna członkini prezydium komisji, jej wiceprzewodnicząca, Iwona Śledzińska-Katarasińska:

Warto być obowiązkowym. Właśnie opozycja wygrała głosowanie w Komisji Kultury i przyjęliśmy uchwałę Senatu odrzucającą przekazanie telewizji publicznej dwu miliardów złotych z naszych podatków. PiS z posłem Suskim na czele częściowo zaspał.
Więcej o: