Co jest ważniejsze: prawo polskie czy unijne? Polacy odpowiedzieli w sondażu

Prawo krajowe, a przede wszystkim konstytucja, są ważniejsze od prawa unijnego - tak uważa znaczna część ankietowanych w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Survey na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Aż 63 proc. badanych uważa, że prawo krajowe jest ważniejsze niż prawo unijne. Innego zdania jest 30,9 proc. ankietowanych, którzy uznają nadrzędność prawa Unii Europejskiej. 6,1 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat. 

Kolejne pytanie w sondażu przeprowadzonym dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM brzmiało: "Czy Pani/Pana zdaniem w Polsce ważniejsze powinno być prawo unijne czy konstytucja?". 78 proc. badanych opowiedziało się za konstytucją, a 8,8 proc. za prawem unijnym. 13,2 proc. respondentów odpowiedziało, że "Trudno powiedzieć". 

Ankietowani, którzy stwierdzili, że ważniejsze powinno być polskie prawo, to często osoby, które właściwie nie śledzą wydarzeń politycznych, a także wyborcy Andrzeja Dudy i Krzysztofa Bosaka.

>>> Wawrykiewicz: 27 osób z 10 tysięcy wpłynęło na wybór KRS

Zobacz wideo

Wyniki skomentował profesor Robert Grzeszczak, specjalista od prawa unijnego z Uniwersytetu Warszawskiego.

- W sytuacji gdy dochodzi do kolizji prawa polskiego ze wspólnotowym, nadrzędne jest to drugie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest nam obce, bo przecież tworzone przez polskich parlamentarzystów, ministrów i urzędników. Tyle, że w Brukseli, a nie w Warszawie (...) Gdybym nie był prawnikiem, przy tak postawionym pytaniu też bym pewnie odpowiedział, że prawo krajowe jest ważniejsze - powiedział prof. Robert Grzeszczak w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", przypominając, że uznanie wyższości któregoś z systemów prawnych nie jest równoznaczna z pierwszeństwem w sytuacji kolizji. 

Spór o sądy. Blisko połowa badanych ma dobre zdanie na temat roli Unii Europejskiej

Badanych zapytano także o to, jak oceniają rolę Komisji Europejskiej i Unii Europejskiej w sporze dotyczącym polskiego wymiaru sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę odpowiedzi na wcześniejsze pytania, wynik może zaskakiwać. 30,5 proc. ankietowanych oceniło rolę KE/UE pozytywnie, a 16,7 proc. - raczej pozytywnie. Negatywnie i raczej negatywnie oceniło ją kolejno 21,9 proc. i 19,5 proc. respondentów. 11,4 proc. badanych nie miało zdania na ten temat. Działania Unii Europejskiej pozytywnie oceniali przede wszystkim ci ankietowani, którzy śledzą wydarzenia polityczne. 

Więcej o:
Komentarze (306)
Co jest ważniejsze: prawo polskie czy unijne? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Zaloguj się
 • stachkaz1947

  Oceniono 82 razy 66

  KONSTYTUCJA POLSKA nie jest sprzeczna z PRAWEM UNIJNYM.
  Więc to pytanie typu --Które Święta ważniejsze-B.N.-czy Wielkanoc.
  Problem w tym ,że POLSCY łamacze KONSTYTUCJI chcą być PONAD.
  Zniszczyli podstawę DEMOKRACJI czyli TRÓJPODZIAŁ WŁADZY i rżną GŁUPA.
  ZAWŁASZYLI SADY, TRYBUNAŁ KONST. , KOMISJĘ WYBORCZĄ i wzięli się za SĄD NAJWYŻSZY.
  Na opornych STWORZYLI SĄD DORAŹNY jak w czasie WOJNY.
  I jeszcze referenda robią!!!!!!!!!!!!

 • siwywaldi

  Oceniono 56 razy 42

  I to jest właśnie dramat, że TYLKO 6,1% ankietowanych, przyznaje się do nieznajomości prawa.

  Natomiast 63% goowno wie, ale MĄDRZY się niczym taki jeden doktor prawa z Krakowa, chwilowo mieszkający w Warszawie. :-)) I dziwić się że jest tak jak jest?

 • lewacka.konserwa

  Oceniono 29 razy 27

  Art. 8 Konstytucji RP
  1.Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

  Art. 91 Konstytucji RP
  1. Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy.
  2. Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
  3. Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.
  ==============
  Bez względu na to, czy jest to traktat o UE (i wynikające z niego regulacje), czy Konkordat, czy umowa bilateralna innego typu, prawo z nich wynikające jest nadrzędne wobec ustawowych regulacji wewnętrznych.

  A z punktu 1 art 91 wynika, że w sondażu zadano po prostu głupie pytanie.

 • only.win7

  Oceniono 30 razy 26

  Bezsensownie postawione pytanie które zakłada jakąś odrębność na starcie. A co jest bardziej polskie, gmina Nowy Dwór Mazowiecki czy województwo mazowieckie?
  Polska jest częścią UE, prawo unijne JEST prawem polskim.

 • brnxb

  Oceniono 27 razy 21

  Ta ich polska konstytucja ma taką moc, że jak Polak chce się wypisać z kościoła to mu polski sąd zabroni powołując się na prawo kościelne.

 • hipo krater

  Oceniono 18 razy 16

  Kazdy sondaz mozna manipulować dając niewłaściwie skonstruowane pytania

 • nowyemeryt

  Oceniono 26 razy 16

  Chyba z tego sondażu najbardziej się cieszy Putin.
  Polska poza unią to jego marzenie!!

 • Jerzy Wegorek

  Oceniono 22 razy 14

  Zapytali glupka czy jest glupi czy madry? Odpowiedzial, ze jest madry. Od tego czasu nikt nie nazywal go glupkiem. Logika sondazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX