CBA i sprawa willi w Kazimierzu. "Jakim prawem CBA narusza prywatność byłego prezydenta?"

- Jeśli doszło do przestępstwa, to dlaczego nie postawiono zarzutów, a jeśli nie, to jakim prawem CBA narusza prywatność byłego prezydenta? - napisał na Twitterze Radosław Sikorski. W ten sposób europoseł Koalicji Obywatelskiej odniósł się do upublicznienia przez CBA materiałów ze śledztwa ws. willi w Kazimierzu. Do sprawy odnieśli się też m.in. były szef służby Paweł Wojtunik oraz poseł KO Marcin Kierwiński.

We wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiały ze śledztwa dotyczącego "willi w Kazimierzu Dolnym". Pod koniec stycznia minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zwrócił się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o ich przekazanie opinii publicznej.

Materiały zawierają m. in. notatki funkcjonariuszy, stenogramy z rozmów oraz nagrania. Wśród nich jest raport końcowy ze śledztwa. Jak informuje w komunikacie Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych "w wyniku działań kontrolnych, analitycznych i operacyjnych, CBA przez szereg miesięcy gromadziło dowody, wskazujące, że realnym właścicielem willi w Kazimierzu Dolnym są Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy".

>>> Waldemar Buda o raporcie CBA ws. Banasia

Zobacz wideo

Rozmowy, które opublikowano na stronie CBA - jak czytamy w komunikacie Żaryna - wskazują że "formalny właściciel występuje w tej sprawie jedynie w dokumentach", a w rzeczywistości "nie jest dysponentem domu, ani nie ponosi kosztów jego utrzymania".

Materiały opublikowano kilka tygodni po emisji w reportażu TVN, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek oskarżał ówczesne kierownictwo CBA o wywieranie nacisków podczas operacji dotyczącej okoliczności nabycia i finansowania willi w Kazimierzu Dolnym.

CBA opublikowały materiały ws. willi w Kazimierzu Dolnym. Działanie służby skomentowali Radosław Sikorski i Paweł Wojtunik

Do sprawy upublicznienia materiałów dotyczących wili w Kazimierzu Dolnym odniósł się na Twitterze europoseł KO Radosław Sikorski. - Jeśli doszło do przestępstwa, to dlaczego nie postawiono zarzutów, a jeśli nie, to jakim prawem CBA narusza prywatność byłego Prezydenta? - były minister spraw zagranicznych.

Działania CBA skomentował też Paweł Wojtunik, który kierował tą służbą w latach 2009-2015. - Rzecz niebywała! CBA upublicznia na tt [Twitterze - red.] podsłuchy z toczącego się śledztwa w sprawie „willi w Kazimierzu”. Skandal bo podsłuchy operacyjne można wykorzystać jedynie w postępowaniu karnym a nie dla celów politycznych czy publicystycznych. Niezależnie kogo dotyczą... Gdy byłem dyrektorem CBŚ nie zgodziłem się na upublicznienie podsłuchów z „afery starachowickiej” czy sprawy uprowadzenia K.Olewnika choć politycy na mnie naciskali. Byłoby to nieetyczne i niezgodne z celem stosowania podsłuchów. Widać Ziobro, Kamiński i CBA tego nie rozumieją - stwierdził Wojtunik. 

Goszczący we wtorek w telewizji Polsat News poseł KO Marcin Kierwiński ocenił, że CBA mogła upublicznić materiały "już kilka lat temu". Przypomniał też, że w czwartek Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności dla Mariusza Kamińskiego i dzisiejsze postępowanie służb można potraktować jako "reakcja obronną".

Śledztwo w sprawie majątku byłej pary prezydenckiej Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich toczy się ponownie od 2016 roku w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Postępowanie jest prowadzone "w sprawie", a dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów. W listopadzie 2019 roku śledztwo zostało przedłużone do 3 czerwca tego roku.

Więcej o:
Komentarze (301)
CBA i sprawa willi w Kazimierzu. "Jakim prawem CBA narusza prywatność byłego prezydenta?"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 103 razy 83

  Ujawnienie złodziejskiej afery w CBA wymusiło środki nadzwyczajne. Żeby ratować własne du*y przestępcy z pisowskich służb zrobią teraz wszystko.

 • opt

  Oceniono 90 razy 76

  Poniżej, w mojej opinii, jeden z najtrafniejszych wpisów na forum dot.stanu Polski:" Biskup gwałci dziecko, poseł okrada PCK, inny okrada SKOKi, jeszcze inni orżnęli w Get Backu na 2,5 miliarda zł rodaków. CBA okrada soma siebie, NIKiem kieruje były pufffater, to możliwe tylko w Pi$ państwie!!!"

 • jes-ter

  Oceniono 84 razy 68

  CBA do likwidacji w pierwszej kolejności po upadku PISbolszewii. To była patologia od samego początku. Instytucja stworzona tylko w celu nękania przeciwników politycznych.

 • ks-t

  Oceniono 77 razy 63

  CO to za afera, że byłego 2 kadencyjnego Prezydenta RP stać na dom? a może nawet starcza mu do pierwszego, a przecież Gowinowi nie starcza, a Kaczyński nie wie czy mu starcza. Kaczyński dom dostał za darmo, ale Bierut kombatantom AK takie podarunki robił podobno bardzo często.

 • opt

  Oceniono 76 razy 60

  A jednak ch..., du.. i kamieni kupa. Państwo teoretycznie i nic się nie zmieniło. Szczucie , szczucie, szczucie , dzielenie , dzielenie i dzielenie - motto obecnych władz. Jakąś aferą chce się przykryć kolejne afery i tak na okrągło - to są te standardy.

 • safelogica

  Oceniono 67 razy 51

  W tych "materiałach" operacyjnych NIE MA ani jednego DOWODU. Wszystko to oceny, opinie, poszlaki (?), prywatne i subiektywne BRAK DOWODÓW. Niestety CBA, teraz i ABW opanowali amatorzy, którzy naoglądali się filmów, i uważają że zdobyli odpowiednie kwalifikacje. Polska jest już stracona

 • krynolinka

  Oceniono 98 razy 48

  Bolszewicy. Jak im będzie pasowało politycznie to nawet ujawnią przebieg sprawy rozwodowej oponenta. Tego chcemy? Bo popierać PiS to właśnie dawać im do ręki tego typu instrumenty.

 • vito60

  Oceniono 50 razy 44

  Czy to jakaś nowa, świecka tradycja? Od kiedy to publikuje się materiały ze śledztwa przed postawienie zarzutów? Proszę więc o publikację dokumentów ze śledztw w sprawie korupcji w CBA i złodziejstwa pissuardów w PCK.

 • hd52

  Oceniono 49 razy 39

  Ciekawy kiedy pisiory opublikują ile razy i w jaki sposób Pan Kwaśniewski z Panią Kwaśniewską uprawiali sex. Czy w PiSie są jakieś granice?, bo jak na razie robią ogólnopaństwowy rynsztok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX