Donald Tusk murem za Romanem Giertychem. "Naraził się władzy, ujawniając jej korupcyjny charakter"

Po awanturze na rozprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Donald Tusk wziął w obronę Romana Giertycha, którego Izba ukarała grzywną. "Dziś po raz kolejny obnażył też istotę jej bezprawnych działań w wymiarze sprawiedliwości. Nie darują mu tego" - napisał były przewodniczący Rady Europejskiej.

Roman Giertych stawił się we wtorek w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która miała rozstrzygnąć w sprawie odpowiedzialności dyscyplinarnej za słowa, że "nie ma najmniejszych podstaw do zarzutów dla Tuska za katastrofę smoleńską". Giertych wypowiedział to zdanie w 2016 r., prokuratura uznała je za niezgodne z etyką adwokacką i chciała ukarania prawnika. Na to nie zgodził się sąd, więc prokuratura skierowała sprawę do Izby Dyscyplinarnej. 

Donald Tusk o Romanie Giertychu: Naraził się władzy

Podczas dzisiejszej rozprawy Giertych mówił sędziom, że "nie są sądem". W końcu zarządzono przerwę, po której nie wpuszczono adwokata na salę. Za swoje wystąpienie i krytykę Izby Dyscyplinarnej Giertych został ukarany 3 tys. zł grzywny. Co do samego meritum sprawy, jak podaje "Gazeta Wyborcza", Izba Dyscyplinarna odrzuciła kasację prokuratury ws. słów nt. Smoleńska.

>>> Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna o odsunięciu go od orzekania

Zobacz wideo

Giertycha na Twitterze broni Donald Tusk. "Roman Giertych naraził się władzy ujawniając jej korupcyjny charakter i broniąc jej oponentów. Dziś po raz kolejny obnażył też istotę jej bezprawnych działań w wymiarze sprawiedliwości. Nie darują mu tego. Możemy się z nim różnić, ale w tej sprawie bądźmy z nim solidarni" - napisał na Twitterze były przewodniczący Rady Europejskiej, szef Europejskiej Partii Ludowej. 

Więcej o: