Notatki, raport, stenogramy. CBA opublikowało materiały ze śledztwa ws. willi w Kazimierzu

Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiały ze śledztwa dotyczącego "willi w Kazimierzu Dolnym". Pod koniec stycznia minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zwrócił się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o ich przekazanie opinii publicznej.

Opublikowane materiały zawierają między innymi notatki funkcjonariuszy, stenogramy z rozmów oraz nagrania. To łącznie kilkadziesiąt plików dźwiękowych i tekstowych. Wśród nich jest raport końcowy ze śledztwa. Jak informuje w komunikacie Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych "w wyniku działań kontrolnych, analitycznych i operacyjnych, CBA przez szereg miesięcy gromadziło dowody, wskazujące, że realnym właścicielem willi w Kazimierzu Dolnym są Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy".

Rozmowy, które opublikowano na stronie CBA - jak czytamy w komunikacie Żaryna - wskazują że "formalny właściciel występuje w tej sprawie jedynie w dokumentach", a w rzeczywistości nie "ie jest dysponentem domu, ani nie ponosi kosztów jego utrzymania". "Materiały upublicznione przez CBA wskazują, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami nieruchomości. Oni podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące domu w Kazimierzu Dolnym, oni również ponosili koszty jego utrzymania. Oni byli decydentami w sprawie sprzedaży nieruchomości" - informuje Żaryn.

CBA publikuje materiały ze śledztwa ws. "willi w Kazimierzu"

Kilka tygodni temu w reportażu TVN były agent CBA Tomasz Kaczmarek oskarżał szefa MSWiA, ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i byłego wiceszefa CBA Macieja Wąsika o wywieranie nacisków podczas operacji dotyczącej okoliczności nabycia i finansowania willi w Kazimierzu Dolnym. - Wersja wydarzeń przedstawiana obecnie w mediach przez Tomasza Kaczmarka jest nieprawdziwa, a złożone przez niego w grudniu 2019 roku zeznania są fałszywe - oświadczył rzecznik ministra koordynatora Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że ta wersja nie pokrywa się nie tylko z wcześniejszymi zeznaniami w prokuraturze i przed sądem, ale także "z wielokrotnie prezentowaną przez niego publicznie wersją wydarzeń".

>>> Tomasz Siemoniak: Doprowadzono do skrajnego upartyjnienia służb

Zobacz wideo

Jak napisał rzecznik ministra koordynatora, w listopadzie 2019 roku Tomaszowi Kaczmarkowi prokuratura postawiła szereg zarzutów karnych dotyczących wielomilionowych oszustw finansowych w tak zwanej aferze stowarzyszenia Helper.

- W opinii ministra koordynatora zmiana zeznań Tomasza Kaczmarka w sprawie „willi Kwaśniewskich” jest podyktowana sytuacją procesową byłego funkcjonariusza, który liczył na zapewnienie mu parasola ochronnego. Parasola takiego nie otrzymał i nie otrzyma nikt, kto sprzeniewierzył publiczne pieniądze - powiedział Stanisław Żaryn.

Śledztwo dot. majątku Kwaśniewskich

Śledztwo w sprawie majątku byłej pary prezydenckiej Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich toczy się ponownie od 2016 roku w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Postępowanie jest prowadzone "w sprawie", a dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów. W listopadzie 2019 roku śledztwo zostało przedłużone do 3 czerwca tego roku.

Więcej o: