Zbigniew Ziobro przekazał Verze Jourovej "wymowne materiały". M.in. fragment dokumentu polityków PO

Zbigniew Ziobro przekazał wiceszefowej Komisji Europejskiej Verze Jourovej "dwa wymowne materiały" przetłumaczone na czeski i angielski. Według ministra pokazują one, że obecni przeciwnicy reformy wymiaru sprawiedliwości w przeszłości domagali się podobnych zmian.

"Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przekazał wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Verze Jourovej tłumaczenia na język czeski i angielski dwóch wymownych materiałów" - czytamy w komunikacie resortu. Pierwszy z dwóch "wymownych materiałów" to, jak informuje ministerstwo, artykuł Andrzeja Rzeplińskiego pt. "Żeby się sędziom chciało chcieć", który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" w 2004 r. Resort cytuje fragment publikacji Rzeplińskiego, w którym mowa jest o " aferach korupcyjnych, pijanych sędziach w gmachach sądów i pijanych sędziach za kierownicą samochodów, sędziach - sprawcach przestępstw pospolitych". "Co do części tych afer dotychczasowe mechanizmy ustawowe korekcyjne są bezradne wobec siły układu, wobec przejawów demonstrowanej publicznie mentalności oblężonej twierdzy najważniejszych struktur naszego sądownictwa” - napisano w cytowanym fragmencie. 

>>> Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ocenia "kompromis Zbigniewa Ziobry"

Zobacz wideo

Zbigniew Ziobro pokazał Verze Jourovej "wymowne materiały"

Drugi "wymowny materiał", który ma udowadniać, że obecni przeciwnicy reformy sądownictwa kiedyś domagali się zmian w podobnym kształcie, to fragment dokumentu "Głęboka przebudowa państwa. Projekt programu dla Platformy Obywatelskiej" autorstwa m.in. Ewy Kopacz, Bronisława Komorowskiego, Marka Biernackiego i Zbigniewa Chlebowskiego. Jak twierdzi resort, w przekazanym Jourovej dokumencie "można znaleźć diagnozę, że głównym problemem polskiego sądownictwa jest wadliwie działająca Krajowa Rada Sądownictwa, która zamiast stać na straży właściwych wartości konstytucyjnych przede wszystkim zajmuje się ochroną przywilejów korporacyjnych, bez brania pod uwagę wynikających z tego negatywnych skutków dla porządku konstytucyjnego państwa".

"Przedstawiony w 2007 r. przez Platformę Obywatelską plan sanacji polskiego sądownictwa zawierał również postulat zmiany wyboru członków KRS. Nie był to wybór sędziów przez sędziów, lecz wybór członków KRS przez Sejm" - stwierdza dalej ministerstwo. 

Projekt programu PO

Zbigniew Ziobro i inni przedstawiciele obozu władzy nie po raz pierwszy powołują się na projekt programu Platformy Obywatelskiej. Portal konkret24.tvn24.pl zwrócił uwagę pod koniec stycznia, że dokument powstał na przełomie 2006 i 2007 r. w ówczesnym "gabinecie cieni" PO, ale nie został zaakceptowany przez władze partii. Jest w nim cały rozdział na temat sądownictwa, w którym mowa o zmianach funkcjonowania KRS. Jej członkowie według pomysłu twórców tej koncepcji mieliby być rzeczywiście wybierani przez Sejm, ale spośród kandydatów zgłaszanych przez "senaty wyższych szkół akademickich". Członkowie KRS, co ważne, według tej koncepcji powoływani byliby na pięcioletnie "indywidualne kadencje", więc skład Rady nie zmieniałby się w całości.

Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie również to odnotowuje. "Platforma Obywatelska szła dalej w swych rozwiązaniach niż przewidują obecne przepisy. Proponowano, aby w gremium KRS nie zasiadali sędziowie, tylko przedstawiciele środowisk akademickich, zgłaszani przez senaty wyższych uczelni" - czytamy.

Więcej o:
Komentarze (276)
Zbigniew Ziobro przekazał Verze Jourovej "wymowne materiały". M.in. fragment dokumentu polityków PO
Zaloguj się
 • lkolesio

  Oceniono 104 razy 88

  Mamy elitę prawniczą przy władzy przecież; żarłok Pawłowicz - pierdnie , beknie i orzeknie, Du.a doktor narciarstwa,Wójcik zapasiony nieuk, czerwony esbek Piotrowicz, Wolfgangowa Przyłębska, leninista Kulawy Gnom, magister Zero Ziobro z przydupasami Kaletą i Ozdobą, knur Święczkowski, hejterzy z MS Piebiak, Szmydt, Wytrykowski,sprzedawczyk Schab , fiut Cichowski płaczek ,Radzik kret , wyrokowiec Kamiński . W pisich łbach pustka hula jak wiatr po azjatyckich stepach.

 • krynolinka

  Oceniono 86 razy 68

  Pokazał pa Ziobro, "decyzję" Kempy o zignorowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pod przewodnictwem prezesa Rzeplińskiego, przez rząd Szydło?

 • alakyr2

  Oceniono 67 razy 51

  Zbigniew Ziobro: "Grałem ryzykownie na giełdzie. Były też imprezy, dziewczyny, kick-boxing".
  Trzeba to przeczytać żeby zrozumieć że ten człowiek ma problemy ze sobą.

 • polakadam

  Oceniono 50 razy 40

  Ziobro, ty glupku to czemu wprowadzacie rozwiązania wzięte z platformy?
  A czy rzeczywiście platforma chciała podporządkować sądownictwo władzy politycznej? Może lepiej niech pani Jurowa pokaże podobieństwa waszych reform do tych które robili w trzeciej Rzeszy?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 43 razy 39

  Jak zwykle: bezradny picobolszewik powtarza tylko "wina Tuska". Byłoby to żałosne, gdyby nie było śmieszne.

 • panopek1

  Oceniono 32 razy 32

  Podsumujmy argumentację.
  "PO miało pomysł, który był niewłaściwy i ostatecznie go nie wykorzystali, więc teraz my go wykorzystujemy. Nadal jest niewłaściwy, ale PO też tak chciało, więc wszystko OK"
  Czego UE nie rozumie?

 • kichchi

  Oceniono 36 razy 32

  zbyniu kabluje na polskie 😂 ale bedzie ubaw w tej komisjiveuropejskiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX