14 sierpnia 2020 r. dniem wolnym od pracy? Do Sejmu wpłynęła petycja ws. święta narodowego

Do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynęła propozycja ustanowienia jednorazowego święta narodowego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Święto miałoby przypaść w piątek 14 sierpnia. Pomysłodawca sugeruje posłom, by ten dzień był również dniem wolnym od pracy.

Petycja złożona Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek w grudniu ub.r. zakłada ustanowienie 14 sierpnia 2020 r. jednorazowym świętem narodowym z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Autorem petycji jest warszawski radny PiS Paweł Zalewski. Podobną petycję składał pod koniec 2018 r. wicepremierowi i ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu.

14 sierpnia w tym roku przypada w piątek. Jak uzasadnia autor petycji, "niniejsza epizodyczna ustawa pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, wydłuży czas na uroczystości do trzech dni, tj. od 14 do 16 sierpnia 2020 r.".

"Ustanowienie tak wcześnie tego jednorazowego dnia wolnego od pracy pozwoli uniknąć wszelkich niedogodności związanych z życiem osobistym mieszkańców, czy funkcjonowaniem zakładów pracy" - twierdzi pomysłodawca.

>>> Trybunał Stanu dla Andrzeja Dudy? Tomczyk: Na pewno podniosę za tym rękę

Zobacz wideo

"Podczas obchodów 15 sierpnia 2020 r. będziemy czcić tych, którym zawdzięczamy obronione niepodległe państwo. Będziemy obchodzić setną rocznicę wielkiego zwycięstwa Wojska Polskiego nad Rosją bolszewicką. Podniosły charakter zbliżającej się rocznicy wnioskodawca projektu pragnie uczcić m.in. poprzez ustanowienie dodatkowego dnia wolnego od pracy" - czytamy.

Komisja ds. petycji. 14 sierpnia będzie dniem wolnym od pracy?

Zgodnie z regulaminem Sejmu, petycja złożona do Sejmu jest kierowana przez Marszałka do rozpatrzenia w Komisji Spraw Petycji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której petycja nie spełnia wymogów określonych w przepisach.

Następnie komisja rozpatruje petycję, po jej analizie może np. uznać argumenty wnioskodawcy i wnieść projekt ustawy lub całkowicie odrzucić pomysł.

Więcej o:
Komentarze (139)
14 sierpnia 2020 r. dniem wolnym od pracy? Do Sejmu wpłynęła petycja ws. święta narodowego
Zaloguj się
 • bronek176

  Oceniono 59 razy 57

  Święto Narodowe będzie jak odsuniemy od władzy Andrzeja Dudę!

 • siwywaldi

  Oceniono 42 razy 40

  Szykują jubel aż na TRZY dni? Czyżby sam Putin miał przyjechać? :-))

 • kotmiki

  Oceniono 39 razy 37

  Zrobić świętem Dzień Koziołka Matołka wszak matołów mamy najwięcej w UE

 • naw18

  Oceniono 31 razy 31

  Zrobic 365 dni wolnych.Wyplata co trzecia srode. A emerytura od poczecia, oczywiscie naturalnego, pod okiem kolka roząńcowego.

 • szumarek

  Oceniono 34 razy 30

  Jak jeszcze połączą to z wypłatą 14-ej emerytury, to już poczucie patriotyzmu osiągnie apogeum.

 • jxl82

  Oceniono 31 razy 29

  Może płynnie połączyć z obchodami wybuchu II WŚ 1 września?

 • walsmet

  Oceniono 30 razy 24

  K....wa nich zrobią cały rok wolny. Darmozjady, pracować się nie chce. Dziki kraj.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 24 razy 20

  PŁACE W GÓRĘ, DNI WOLNYCH WIĘCEJ,
  PRACY MNIEJ ...
  RECEPTA PIS NA BANKRUCTWO POLSKI.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 19 razy 19

  Najciekawsze jest to, że według gorących orędowników tego święta, pokonanie Bolszewików nie było zasługą sztuki wojennej, ale największą rolę odegrały zaświaty, jak u Homera ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX