14 sierpnia 2020 r. dniem wolnym od pracy? Do Sejmu wpłynęła petycja ws. święta narodowego

Do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynęła propozycja ustanowienia jednorazowego święta narodowego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Święto miałoby przypaść w piątek 14 sierpnia. Pomysłodawca sugeruje posłom, by ten dzień był również dniem wolnym od pracy.

Petycja złożona Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek w grudniu ub.r. zakłada ustanowienie 14 sierpnia 2020 r. jednorazowym świętem narodowym z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Autorem petycji jest warszawski radny PiS Paweł Zalewski. Podobną petycję składał pod koniec 2018 r. wicepremierowi i ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu.

14 sierpnia w tym roku przypada w piątek. Jak uzasadnia autor petycji, "niniejsza epizodyczna ustawa pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, wydłuży czas na uroczystości do trzech dni, tj. od 14 do 16 sierpnia 2020 r.".

"Ustanowienie tak wcześnie tego jednorazowego dnia wolnego od pracy pozwoli uniknąć wszelkich niedogodności związanych z życiem osobistym mieszkańców, czy funkcjonowaniem zakładów pracy" - twierdzi pomysłodawca.

>>> Trybunał Stanu dla Andrzeja Dudy? Tomczyk: Na pewno podniosę za tym rękę

Zobacz wideo

"Podczas obchodów 15 sierpnia 2020 r. będziemy czcić tych, którym zawdzięczamy obronione niepodległe państwo. Będziemy obchodzić setną rocznicę wielkiego zwycięstwa Wojska Polskiego nad Rosją bolszewicką. Podniosły charakter zbliżającej się rocznicy wnioskodawca projektu pragnie uczcić m.in. poprzez ustanowienie dodatkowego dnia wolnego od pracy" - czytamy.

Komisja ds. petycji. 14 sierpnia będzie dniem wolnym od pracy?

Zgodnie z regulaminem Sejmu, petycja złożona do Sejmu jest kierowana przez Marszałka do rozpatrzenia w Komisji Spraw Petycji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której petycja nie spełnia wymogów określonych w przepisach.

Następnie komisja rozpatruje petycję, po jej analizie może np. uznać argumenty wnioskodawcy i wnieść projekt ustawy lub całkowicie odrzucić pomysł.

Więcej o: