Sondaż. Wyborcy PiS nie chcą, by wypłaty środków z UE były zależne od stanu praworządności w Polsce

41, 3 procent Polaków twierdzi, że wypłaty środków unijnych powinny być uzależnione od stanu praworządności w Polsce - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Odpowiedzi ankietowanych pokazują również, że do wyborców PiS trafia teza, że UE za mocno ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski. Nie chcą oni, by przyznawanie środków z UE zależało od oceny praworządności.

W sondażu przeprowadzonym przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej" ankietowanych zapytano, czy powinien powstać mechanizm, który uzależnia wysokość funduszy przyznawanych z Unii Europejskiej od stanu praworządności w naszym kraju. Przed takim scenariuszem ostrzega m.in. Komisja Europejska, wskazując, że przyjęta przez Sejm "ustawa kagańcowa" autorstwa PiS jest niezgodna z prawem europejskim. Obecnie w UE trwa negocjowanie budżetu dla krajów członkowskich na lata 2021-2027, a 20 lutego odbędzie się szczyt w tej sprawie. We wtorek 11 lutego w Parlamencie Europejskim odbędzie się natomiast kolejna debata na temat praworządności w Polsce.

Czytaj więcej: W PE debata o "zagrożeniu dla rządów prawa w Polsce" . Przypominamy najważniejsze punkty sporu

Sondaż. Przyznanie środków unijnych zależne od stanu praworządności? Nie chcą tego wyborcy PiS

Zdaniem 41,3 procent badanych wypłata środków unijnych powinna być uzależniona od stanu praworządności - wynika z sondażu dla "RP". Przeciwnego zdania jest 47,2 procent badanych, a opinii w tej sprawie nie ma 11,5 procent. Odpowiedzi są silnie powiązane z poglądami ankietowanych. Uzależnienie wypłat z funduszy UE od oceny praworządności w Polsce popiera aż 70 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej, 79 procent wyborców Lewicy oraz 60 procent wyborców PSL-Kukiz'15.

Przeciwnego zdania są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy zgadzają się z tezą partii, że UE "za mocno ingeruje" w wewnętrzne sprawy Polski. 66 procent wyborców PiS nie chce, by wysokość przyznanych przez UE środków była uzależniona od kondycji praworządności - wynika z sondażu dla "RP".

>>> Tomczyk: PiS przejmuje sądy, żeby przed nimi nie odpowiadać

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (351)
Sondaż. Wyborcy PiS nie chcą, by wypłaty środków z UE były zależne od stanu praworządności w Polsce
Zaloguj się
 • plan_zdzislawa

  Oceniono 129 razy 125

  Unia Europejska to nie jest bankomat. Najpierw powinna zabrać dopłaty rolnikom. To oni głównie popierają PIS.

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 125 razy 123

  To od razu wyjdźmy z Unii może, co? Ludzie kochani, zrozumcie w końcu, że RZĄD POLSKI to NIE POLSKA! Krytyka rzadu to nie działanie przeciwko Polsce.

 • k.gembiec

  Oceniono 83 razy 79

  Nie rozumiem wyborcow pis, przeciez Polska to kraina mlekiem i miodem plynaca. Kaczynski wciagnie przeciez kase ze skarpety i da.

 • jurek4491

  Oceniono 71 razy 67

  Praworządność to coś wspaniałego i pozytywnego .
  I co tu mamy to że PiS jest przeciw , czyli : przemoc , zamordyzm , brak demokracji i twarde rządy totalitaryzmu .

 • spyderman2

  Oceniono 59 razy 55

  czy milośnicy pisu wiedzą że duda córke wysłał na 'zgniły zachód', tam załatwił jej prace wzorem ruskich oligarchów. nie chce aby żyła w kraju w którym będą pisi sędziowie hejterzy na telefon. po wyborach zrobi polexit a Polakom kipisz. rozsądny z niego rodzic bo córke będzie trzymał od tego z dala

 • fakiba

  Oceniono 55 razy 49

  A UE ma to gdzieś czy to "suwerenowi" się podoba czy nie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX