Dwa mln euro kary dziennie za działanie Izby Dyscyplinarnej? TSUE: Ta informacja nie pochodzi od nas

W piątek wieczorem "Rzeczpospolita" poinformowała, że jeśli Polska nie zawiesi działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, TSUE może zarządzić wobec niej karę w wysokości nawet dwóch milionów euro dziennie. W poniedziałek dziennik podał, że służby prasowe TSUE przekazały, że informacja ta nie pochodzi z Trybunału.

Według informacji "Rzeczpospolitej", projekt postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowaniu środka tymczasowego może zostać ogłoszony już w tym tygodniu. Trybunał będzie domagał się tego, by Polska "zamroziła" działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W piątek, powołując się nieoficjalne źródło, dziennik podał, że jeżeli Polska tego nie zrobi, TSUE ustanowi karę w wysokości 2 mln euro dziennie.

W poniedziałek służby prasowe TSUE poinformowały, że Trybunał "nigdy nie komentuje doniesień prasowych i pogłosek na temat trwających postępowań" a "informacje, które podał dziennik "Rzeczpospolita", nie pochodzą z Trybunału".

>>> Trybunał Stanu dla prezydenta? Budka: Powiedziałem mu to wyraźnie

Zobacz wideo

Polska ma przedstawić przed TSUE wyjaśnienia

Polska ma przedstawić TSUE wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej do 13 lutego, jednak Trybunał nie jest zobowiązany tym terminem i nie musi czekać na rekcję naszego rządu. 

Przypomnijmy, że 24 stycznia TSUE otrzymał wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tydzień wcześniej komisarze zdecydowali, że zwrócą się do Luksemburga o środki tymczasowe i zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z października ubiegłego roku. 

Bruksela, kierując pozew do Luksemburga w październiku ubiegłego roku,  argumentowała, że nie ma gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

Polski rząd uważa, że skarga Komisji była bezzasadna, bo sędziowie mają gwarancje niezależności i niezawisłości. Warszawa uważa ponadto, że Bruksela nie miała podstaw prawnych do wnioskowania o środki tymczasowe i zawieszenie działalności Izby. Rząd podkreśla, że organizacja sądownictwa leży w gestii państw członkowskich i że w wielu unijnych krajach obowiązują podobne regulacje.

Więcej o:
Komentarze (209)
Dwa mln euro kary dziennie za działanie Izby Dyscyplinarnej? TSUE: Ta informacja nie pochodzi od nas
Zaloguj się
 • lkolesio

  Oceniono 58 razy 46

  Tchórzliwa opozycjo miej wreszcie odwagę /jedna Jachira tego nie załatwi/do ataku na złodziei i cwaniaków z pis. Niech afery pis nie znikają . Należy je cały czas przypominać: KNF, SKOK i miliardy wywiezione za granicę ,  NBP i utrzymanki Glapcia, znikające miliony z CBA, kłamstwa i prowokacje Ziobry, majątek Morawieckiego i kościelne ziemie, nienależne premie, ideowa praca Karczewskiego,  willa , prywatny samolot Kuchcińskiego na przeloty do burdelu, Srebrna i łapówa dla Kaczora, SKOK .GetBack , nadużycia w spółkach skarbu państwa, przerost administracyjny , karuzela stanowisk w spółkach dla swoich, Fundusz Narodowy, 2 mld na propagandę tvpis ,oszustwa, pomówienia, preparowanie dowodów, śmierć Koseckiego, Stachowiaka, Blidy, Leppera, nepotyzm niespotykanych rozmiarów, afera hejterska, stanowiska dla wyrokowców ,nagonka na Prof. Grodzkiego itd itd.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 40 razy 32

  "Polski rząd uważa, że skarga Komisji była bezzasadna, bo sędziowie mają gwarancje niezależności i niezawisłości. "

  Coś im się pomerdało. Oni mają gwarancje, ale bezkarności. Dotyczy to jednak wyłącznie nowej KRS, Dwóch nielegalnych izn SN oraz wszystkich biernych, miernych ale wiernych swojakó z nadania Ziobry.

  Pozostali sędziowie mogą dostać dyscyplinarkę nawet za zjedzenie w piątek kanapki z wędliną.

 • hipo krater

  Oceniono 37 razy 23

  5 mln? O rety . Będą pisiorki procedowac dnie i noce, tak będą się uwijac, bo suweren ostatnio jakiś nerwowy się zrobił.

 • 1963mw

  Oceniono 27 razy 21

  Dyktatorek i karzełek reakcji ma swoje radio, telewizję, media, swoje plugawe nazistowskie gazetki, no i swoją religią. Czyli religią rzymsko-katolicką, która jest przystawką PiSu i tubą propagandową PiSu. Nawet związki zawodowe stały się przybudówką PiSu. Ale Kaczorowi to mało. Wykastrował Trybunał Konstytucyjny aby piszczał cieńko pod dyktando Jarka Mlaskacza. Jak tak się stanie to skończyła się Polska wolna i demokratyczna. Polska będzie dryfować w kierunku państwa autorytarnego, dyktatury nazi-katolickiej. Będzie dużo obłudy, mszy i rocznic, mało praw obywatelskich.

 • lkolesio

  Oceniono 32 razy 20

  Oby TSUE nie oszukał Polaków ,bo jak nie wprowadzi sankcji to Polska nie istnieje ,putinowscy zdrajcy z pis wykończą Naród.

 • j-ugo

  Oceniono 29 razy 19

  PiS robi co tylko może, aby Polska wyleciała z UE. W majowych wyborach Duda musi przegrać. Mamy wolny senat. Może nowy prezydent nie będzie prezydentem PiS.

 • dawidb

  Oceniono 29 razy 17

  Nic innego na PiS nie działa, jak uderzenie po kieszeniach. Niestety, będą to ostatecznie nasze kieszenie. Ale może dzięki temu suweren się opamięta. I może dlatego PiS tak załatwia sobie różne fuchy za 40 tysięcy, żeby po PolExicie dobrze żyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX