Ministerstwo Kultury o publikacji "Faktu": Obrzydliwy polityczny atak niemieckiej gazety na polski rząd

"Publikacja jest kłamliwą manipulacją. W związku z tym MKiDN rozważa podjęcie kroków prawnych wobec wydawcy dziennika Fakt i serwisu Fakt.pl" - oświadczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w odniesieniu do piątkowej publikacji "Faktu" w sprawie remontu ministerstwa.

Według tabloidu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński "chce wydać w tym roku 12,6 mln zł na generalny remont swojego resortu". Kwotę tę pochłonąć ma przerobienie poddasza w zabytkowej kamienicy Lanciego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie ministerstwo ma swoją siedzibę.

Artykuł "Faktu" najwyraźniej zdenerwował ministra Piotra Glińskiego. "Czy niemiecki tabloid chce sfinansować konieczny remont miejsc pracy polskich urzędników? Wygląda na to, że tak - narażając się na proces za kłamstwa w sprawie remontu siedziby MKiDN" - napisał na Twitter Gliński, po czym dodał zadanie "A tak wyglądało nasze ministerstwo po ostatniej ingerencji Niemców" nad fotografią zniszczonego w trakcie II wojny światowej Pałacu Potockich.

MKiDN o publikacji "Faktu": Obrzydliwy atak

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało oświadczenie ws. publikacji „Faktu” z 7 lutego 2020 r. pt.  „Rychtuje sobie pałac za 12 mln zł” oraz serwisu Fakt.pl pt. „Gliński wyremontuje pałac za miliony!”.

W oświadczeniu MKiDN zaprzecza doniesieniom "Faktu" i określa jako "obrzydliwy, kolejny polityczny atak niemieckiej gazety na polski rząd". Jak podaje resort, kwota 12,6 mln zł nie dotyczy - jak sugeruje tytuł tekstu - Pałacu Potockich, ale obejmuje ona wszystkie prace remontowe i budowlane, których rozpoczęcie ministerstwo planuje w 2020 r. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa pisze również, że decyzja o remoncie zapadła przed 2015 r., tj. za rządów PO-PSL. „We wrześniu 2015 r. wybrany został, zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych, wykonawca 'dokumentacji koncepcyjno-kosztowej adaptacji na cele biurowe poddasza budynku przy ul. Krakowskie Przedmieście 17'. Od tamtego czasu trwały prace projektowe i uzgodnieniowe z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy w celu pozyskania niezbędnych do rozpoczęcia procesu budowlanego zgód. Obecnie ogłoszono przetarg nieograniczony na wykonanie tych prac” - pisze ministerstwo.

"Potrzeba kompleksowego remontu kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 (kamienicy Lanciego, a nie Pałacu Potockich, jak kłamliwie podaje „Fakt”) wynika ze stanu technicznego budynku, który od czasu odbudowy po II wojnie światowej (czyli od 71 lat) nie był poddany remontowi generalnemu" - pisze resort.

MKiDN podkreśla, że "planowana adaptacja nieużytkowego poddasza kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 ma pozwolić ograniczyć koszty wynajmu pomieszczeń w innych lokalizacjach".

>>> Walkiewicz o Oskarach: Bong Joon-ho to troszkę jest taki nowy Spielberg

Zobacz wideo
Więcej o: