Duda i Kidawa na obchodach 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Politycy na wspólnych zdjęciach

Prezydent Andrzej Duda i wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska biorą udział w uroczystościach w Pucku związanych z 100. rocznicą Zasłubin Polski z Morzem. Oboje politycy zasiedli w jednej ławce na Mszy Świętej w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła.

W Pucku prezydent Andrzej Duda odsłonił w poniedziałek tablicę upamiętniającą 100. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy.

10 lutego 1920 w Pucku generał broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza jeden z dwóch platynowych pierścieni, podarowanych przez polskich gdańszczan. Był to symboliczny akt powrotu naszego kraju nad Bałtyk. Odzyskanie przez Polskę ziem pomorskich było wynikiem ustaleń traktatu wersalskiego. Nasz kraj zyskał wtedy 140-kilometrowy odcinek zaniedbanego gospodarczo i infrastrukturalnie wybrzeża Bałtyku.

>>> Trybunał Stanu dla Andrzeja Dudy? Tomczyk: Na pewno podniosę za tym rękę

Zobacz wideo

Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska w Pucku

W puckich uroczystościach od rana uczestniczy również wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która, podobnie jak prezydent Andrzej Duda, kandyduje w majowych wyborach prezydenckich. 

Politycy zasiedli w jednej ławie w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła.

"Inaczej patrzy się na historyczne fakty, gdy są one fragmentem rodzinnej historii. Wśród tych, którzy 10 lutego 920 r. wraz z gen. Hallerem brali udział w uroczystych zaślubinach, był Stanisław Wojciechowski, wtedy minister spraw wewnętrznych, później prezydent RP...i mój pradziadek" - napisała Kidawa-Błońska na Twitterze.

Po południu uroczystości przeniosą się do Władysławowa, gdzie prezydent Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami tego miasta na placu przed pomnikiem generała Józefa Hallera. Podobne spotkanie odbędzie się też w Wejherowie. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała konferencję prasową o  godz. 17:00 przed pomnikiem Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni.

Więcej o: