Czy TSUE ukarze Polskę? Michał Dworczyk: Nie ma podstawy prawnej

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może ukarać Polski za tzw. ustawę kagańcową, ponieważ nie ma podstawy prawnej, która by to umożliwiała.

Przypomnijmy, że kilka dni temu "Rzeczpospolita" poinformowała, że jeśli Polska nie zawiesi działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, TSUE może zarządzić wobec niej karę w wysokości nawet 2 milionów euro dziennie. Z doniesień dziennika wynika, że projekt o zastosowaniu środka tymczasowego jest już gotowy i może być ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Doniesienia te skomentował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który był gościem radiowej Jedynki.

- Na jakiej postawie to wszystko miałoby się zdarzyć, skoro sprawy związane z sądownictwem nie są objęte traktatem europejskim? - zapytał Michał Dworczyk pytany o publikację "Rzeczpospolitej".

>>> Tomczyk: PiS przejmuje sądy, żeby przed nimi nie odpowiadać

Zobacz wideo

Michał Dworczyk: "Prawo jest po naszej stronie"

Szef kancelarii premiera stwierdził, że TSUE nie ma kompetencji do ingerowania w system prawny państwa członkowskiego. Powiedział również, że "opozycja bardzo aktywnie działa na forum międzynarodowym, starając się wciągać w politykę krajową niektórych naszych partnerów i urzędników unijnych".

- To przykład działania na szkodę Polski, ale nie ma to żadnej podstawy prawnej. Prawo jest po naszej stronie. Gdyby okazało się, że w sposób bezprawny jakiekolwiek ciało unijne, czy inne, próbuje ingerować w sprawy zastrzeżone dla polskiego parlamentu, rządu, będziemy reagować - stwierdził Michał Dworczyk.

Szef KPRM powiedział również, że mamy do czynienia z "serialem straszenia" Polaków "teoretycznymi konsekwencjami" reformy sądownictwa. Zaznaczył, że zbliżają się wybory prezydenckie 2020, a opozycja nie ma żadnych pozytywnych propozycji, dlatego stara się zniechęcać Polaków do rządu i kandydata Zjednoczonej Prawicy Andrzeja Dudy.

- Straszenie Polaków tym, że środki europejskie zostałyby w jakiś sposób zablokowane, to jest przykład typowej negatywnej kampanii - ocenił Dworczyk.

Więcej o:
Komentarze (215)
Czy TSUE ukarze Polskę? Michał Dworczyk: Nie ma podstawy prawnej
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 89 razy 83

  Skoro tak mówi specjalista od źle wypełnianych oświadczeń majątkowych, zdaje się, że zgubił pan Dworczyk jakąś willę, to chyba już przesądzone. TSUE do likwidacji..;-)

 • sindbadszyderca

  Oceniono 81 razy 77

  Ma podstawę prawną i ja wykorzysta.
  Traktat lizboński podpisał l.kaczyński dla przypomnienia.

 • jael53

  Oceniono 68 razy 68

  Nie było podstaw prawnych, żeby nie zaprzysięgać legalnie wybranych sędziów TK; nie było podstaw prawnych do odwoływania prezes SN; nie było podstaw prawnych do niepublikowania list KRS (a nawet wprost przeciwnie - jest prawomocny wyrok sądu do wykonania). Proszę więc nie bluźnić, powołując się na podstawy czy też brak podstaw we własnej sprawie.

 • melon30

  Oceniono 54 razy 50

  Panie Dworczyk. Polska jest krajem UE i musi respektować nie tylko prawo w soim kraju (czego wy jako PiS nie robicie), ale musi też respektować prawo unijne. Tym samym każdy sędzia w Polsce ma takie same prawa jak każdy inny sędzia innego kraju UE. Wy (czyt. PiS) łamiecie to prawo, wobec czego UE i TUSE ma 100%-we prawo do tego, aby wszczynać takie postanowienia. Wasze skamlenie nic nie pomoże.

 • gladi3

  Oceniono 39 razy 39

  jakos Szyszko sie przestraszyl wycinki drzew za 100tys euro dziennie!2mln euro pisuarow zaora!

 • angielski_kochanek

  Oceniono 34 razy 32

  Podstawy prawne (Traktat Lizboński) podpisał Zimny Lech (jak jeszcze był ciepły).

 • lesnojeziorska

  Oceniono 32 razy 32

  No jak spec od trzymania dynamitu w piwnicy bloku stwierdził, że nie ma podstawy prawnej, to już jesteśmy spokojni.

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 29 razy 27

  .
  Nie ma podstaw gdzie? W Ministerstwie Hejtu?
  Wszędzie są, a u dzbanów nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX