Bp Jan Szkodoń wydał oświadczenie. "Oskarżenia są nieprawdą. Godzą w moje dobre imię"

Krakowski biskup Jan Szkodoń zareagował na reportaż "Dużego Formatu" na swój temat. Duchowny poinformował, że w związku z opisywaną sprawą toczy się postępowanie kanoniczne. "Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić" - napisał w oświadczeniu.

W poniedziałkowym "Dużym Formacie" opublikowano artykuł "Zły dotyk biskupa z Krakowa". Na stronie "Gazety Wyborczej" dostępny jest już cały reportaż Marcina Wójcika, wcześniej, w niedzielę, krótko zapowiadano ten tekst na stronach "GW". Materiał opowiada o rzekomym molestowaniu 15-latki przez biskupa Jana Szkodonia. Miało do tego dochodzić 25 lat temu. 

Oskarżenia o molestowanie pod adresem biskupa. Jest oświadczenie

W niedzielę na stronie Archidiecezji Krakowskiej, jeszcze przed publikacją "Dużego Formatu" pojawiło się oświadczenie duchownego. "W obliczu zapowiadanych doniesień medialnych na temat mojej osoby pragnę przekazać, że zostałem przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce poinformowany o wszczęciu wobec mnie postępowania, które jest przewidziane prawem kanonicznym, oraz że zostały podjęte czynności i decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych dotyczących biskupa" - czytamy.

Biskup podkreśla, że "przedmiotem postępowań ma być w pierwszej kolejności ustalenie prawdy w zakresie oskarżeń mnie dotyczących" i nie może "udzielać żadnych informacji w tej sprawie". 

>>> Uwaga! TVN: Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci. Parafianie: Mówił, że dzieci do niego lgną

Zobacz wideo

Bp Jan Szkodoń: Oskarżenia godzą w moje dobre imię

"Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić. Do czasu wyjaśnienia sprawy, nie będę podejmował żadnej pracy duszpasterskiej- stwierdza duchowny i prosi o modlitwę "w intencji Kościoła oraz o szybkie poznanie pełnej prawdy".

W poniedziałek stanowisko w sprawie oskarżeń o molestowanie ma zająć Archidiecezja Krakowska. Rzecznik kurii ks. Łukasz Michalczewski poinformował w niedzielę, że duchowny przebywa poza Archidiecezją Krakowską i jest to spowodowane "wysuwanymi wobec niego oskarżeniami".

Więcej o:
Komentarze (438)
Bp Jan Szkodoń wydał oświadczenie. "Oskarżenia są nieprawdą. Godzą w moje dobre imię"
Zaloguj się
 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 117 razy 99

  Koleś, ja to wasze prawo kanoniczne to mam serdecznie gdzieś. Notorycznie zamiatacie wszystko pod dywan. Powinniście odpowiadać zgodnie z Kodeksem Karnym, a udajecie, że was, świętojebliwców nie dotyczy. Dziś poznańska prokuratura wszczęła ośledztwo w sprawie ukrywania przypadków przestępstw seksualnych przez przedstawicieli Kościoła.
  Za to co robicie normalni ludzie idą do pierdla. Wszyscy są równi wobec Boga, i czas nadchodzi, żeby niektórzy przestali być równiejsi.

 • tigr

  Oceniono 95 razy 79

  1) wypowiedziec konkordat
  2) opodatkowac KK
  3) zasądzać odszkodowania w setkach tyś. za molestowanie

 • duckoff

  Oceniono 65 razy 57

  Sorry ale prokuratura to jest gdzie? Jesteśmy w Polsce, czy w Watykanie?

 • John Dow

  Oceniono 65 razy 57

  Jakie kuźwa "postępowanie kanoniczne"?! Gdzie jest kodeks karny, policja i prokuratura? Sądzić squ..wisyna pewnie też będzie tylko Sąd Ostateczny. Poj.. bany, chory kraj.

 • antyruski

  Oceniono 66 razy 54

  Tak, tak, arcybiszkopt Michalik już to objaśniał - dziecko samo lgnie i prowokuje, a Piotrowicz potwierdzi, że to tylko takie ciumki były...

 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 45

  Każdy ma prawo się bronić. Może ma pan biskup nagrania świadczące o tym, że seks był za obopólną zgodą?

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 49 razy 41

  zeby stracic dobre imie, to trzeba je miec.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 39 razy 33

  Jak zwykle w 'czarnej mafii', dziecko lewackie uwiodło biednego księżuka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX