"Dzisiaj Paweł, jutro setki innych sędziów". Wiec poparcia Juszczyszyna przed sądem w Olsztynie

Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie po raz kolejny odbył się wiec wsparcia dla Pawła Juszczyszyna. Sędziowie oraz zwykli mieszkańcy protestują przeciwko zawieszeniu sędziego. - Dzisiaj Paweł, jutro setki innych sędziów - stwierdziła sędzia, która pojawiła się na wiecu.

Wiec pod hasłem "Wolne sądy, wolni ludzie" odbył się w niedzielę po południu. Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie zgromadził się tłum osób popierających Pawła Juszczyszyna. Jak relacjonuje reporterka Polsat News, zebrani przynieśli transparenty z hasłami: "murem za Juszczyszynem", "wolne sądy, wolni ludzie" oraz "Konstytucja", "dziś sędziowie, jutro my".

Wiec poparcia sędziów w Olsztynie

Na wiecu pojawiła się m.in. sędzia Dorota Zabłudowska z Gdańska, członkini stowarzyszenia Iustitia. Jak stwierdziła, od dwóch lat spotykają ją "pewnego rodzaju represje". - Mam wiszące postępowanie dyscyplinarne, czekam jak się zakończy. Spodziewam się następnych, bo od wejścia w życie ustawy kagańcowej każda wypowiedź publiczna sędziego będzie mogła być ścigana przez rzecznika dyscyplinarnego - powiedziała w rozmowie z TVN24. - Dzisiaj Paweł, jutro setki innych sędziów. Myślę, że to będzie postępowanie dyscyplinarne za postępowaniem dyscyplinarnym.

Zabłudowska podkreśliła, że chodzi o "walkę o zasady". - Chcemy sądów dla obywateli. Chcemy, żeby te sądy były niezależne, żebyśmy mogli w spokoju pracować i uczciwie wymierzać sprawiedliwość - powiedziała. 

>>> Trybunał Stanu dla prezydenta? Budka: Powiedziałem mu to wyraźnie

Zobacz wideo

Zawieszenie Pawła Juszczyszyna

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w drugiej instancji zdecydowała we wtorek o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w czynnościach służbowych. Ponadto olsztyński sędzia będzie miał o 40 procent obniżone wynagrodzenie na czas trwania tego zawieszenia.

Tym samym skład izby przychylił się do zażalenia zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów na uchwałę I instancji. W grudniu Izba Dyscyplinarna uchyliła zarządzenie prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego o zawieszeniu na miesiąc sędziego Pawła Juszczyszyna. W listopadzie sędzia ten rozpatrywał apelację w sprawie, w której orzekał sędzia nominowany przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Wezwał Kancelarię Sejmu, by ujawniła listę osób popierających kandydatów na członków nowej KRS. Po decyzji Izby Dyscyplinarnej Nawacki odsunął Juszczyszyna od orzekania, jego sprawy został rozlosowane między pozostałych sędziów.

Więcej o: