Szkoła w Ustrzykach Dolnych od ośmiu lat za patrona ma Lecha Wałęsę. Teraz radni chcą to zmienić

Grupa bieszczadzkich radnych chce zmiany patrona zespołu szkół. Od ośmiu lat placówka nosi imię Lecha Wałęsy. Teraz radni przypomnieli sobie, że jest to niezgodne z prawem oświatowym.

Sprawę szeroko opisuje rzeszowska "Gazeta Wyborcza". Chodzi o Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych im. Lecha Walęsy. Były prezydent patronuje placówce od 2012 r. Może się to zmienić, bo na sesji rady powiatu 14 lutego radni będą głosowali nad uchwałą w sprawie zmiany nazwy.

>>> Marek Borowski: Wałęsa był „Bolkiem”? „Miał krótki epizod, ale to go nie dyskwalifikuje”

Zobacz wideo

Bieszczady. Chcą zmiany nazwy szkoły im. Lecha Wałęsy

Projekt przygotował Klub Radnych dla Rozwoju Bieszczad, który w 15-osobowej radzie ma osiem głosów. Jak podaje "Wyborcza", klub jest kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością. Dwóch spośród radnych startowało z list PiS.

Jak uzasadniają potrzebę tej zmiany radni? W uzasadnieniu napisano, że prawo oświatowe nie pozwala nadawania imion zespołom szkół, tylko szkołom, które należą do zespołu. Dziennik cytuje fragment uzasadnienia: "Nie było możliwości nadania imienia zespołowi szkół i nie istniały formalne procedury nadawania imion zespołom szkół publicznych w istniejącym stanie prawnym".

Starosta bieszczadzki Marek Andruch podkreśla, że zarząd powiatu nie wyszedł z inicjatywą, tylko klub. - Na pewno inicjatywa nie wyszła od radnych PiS-u, bo ja jestem radnym PiS-u - powiedział.

Więcej o: