Szkoła w Ustrzykach Dolnych od ośmiu lat za patrona ma Lecha Wałęsę. Teraz radni chcą to zmienić

Grupa bieszczadzkich radnych chce zmiany patrona zespołu szkół. Od ośmiu lat placówka nosi imię Lecha Wałęsy. Teraz radni przypomnieli sobie, że jest to niezgodne z prawem oświatowym.

Sprawę szeroko opisuje rzeszowska "Gazeta Wyborcza". Chodzi o Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych im. Lecha Walęsy. Były prezydent patronuje placówce od 2012 r. Może się to zmienić, bo na sesji rady powiatu 14 lutego radni będą głosowali nad uchwałą w sprawie zmiany nazwy.

>>> Marek Borowski: Wałęsa był „Bolkiem”? „Miał krótki epizod, ale to go nie dyskwalifikuje”

Zobacz wideo

Bieszczady. Chcą zmiany nazwy szkoły im. Lecha Wałęsy

Projekt przygotował Klub Radnych dla Rozwoju Bieszczad, który w 15-osobowej radzie ma osiem głosów. Jak podaje "Wyborcza", klub jest kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością. Dwóch spośród radnych startowało z list PiS.

Jak uzasadniają potrzebę tej zmiany radni? W uzasadnieniu napisano, że prawo oświatowe nie pozwala nadawania imion zespołom szkół, tylko szkołom, które należą do zespołu. Dziennik cytuje fragment uzasadnienia: "Nie było możliwości nadania imienia zespołowi szkół i nie istniały formalne procedury nadawania imion zespołom szkół publicznych w istniejącym stanie prawnym".

Starosta bieszczadzki Marek Andruch podkreśla, że zarząd powiatu nie wyszedł z inicjatywą, tylko klub. - Na pewno inicjatywa nie wyszła od radnych PiS-u, bo ja jestem radnym PiS-u - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (365)
Szkoła w Ustrzykach Dolnych od ośmiu lat za patrona ma Lecha Wałęsę. Teraz radni chcą to zmienić
Zaloguj się
 • banan125

  Oceniono 77 razy 57

  wkrótce trzeba będzie wywalić wszystkie pomniki Lecha Kaczyńskiego - syna kolaborantów z komunistami

 • wojtant

  Oceniono 67 razy 47

  Prawo oświatowe zmienia się wprost proporcjonalnie do oświatowych prawników. Krótko: o kant doopy pobić jakiekolwiek poprawnie politycznie założenia. Wałęsa był kimś, chociaż pampersom z bieszczadzkich radnych we łbach się to nie chce ostatnio pomieścić. I dzięki takim fajtłapom ich kraj tonie.

 • jurek53krk

  Oceniono 64 razy 42

  Może imię "Balbina" pasowałoby lepiej pisowskim radnym???

 • lesnojeziorska

  Oceniono 53 razy 33

  Błoto zawsze nienawidzi góry. Im wyżej wznosi się góra, tym bardziej wścieka się błoto.

 • hatteras

  Oceniono 50 razy 30

  PRL byl krajem zniewolonym,ale byla to Polska nasza Ojczyzna,ustanowiona na konferencjach pokojowych regulujacych powojenny lad w Europie.
  O pelnej niepodleglosci nie bylo mowy,a kazdy zryw mogl kosztowac narod przelewem krwi.Po 1956 nasi "komunisci" wywalczyli sobie znaczny stopien niezaleznosci od Moskwy,a od 1970 przyjelismy praktycznie zachodni model zycia pod czerwonymi sztandarami.
  Lech Walesa dokonal tego ,czego nie mogl dokonac zaden polski przywodca.Z jednej strony prosty jak but,a z drugiej obdarzony intuicja jekiej nie posiadl zaden wyksztalcony polityk.Wielokrotnie aresztowany,zastraszany,szykanowany zawsze wychodzil calo.Gral z komuna w ciucibabke i wygral ! i to sie liczy czy to sie komus podoba czy nie.

 • alienn

  Oceniono 42 razy 30

  Myślę, że w Ustrzykach ważniejszą rzeczą jest ratowanie szpitala przed upadkiem a konkretnie oddziału ginekologiczno - położniczego a nie zajmowanie się mało znaczącymi sprawami. Bo jaki to będzie miało wpływ na życie ludzi tam mieszkających.

 • barakuda62

  Oceniono 47 razy 27

  Ale za miesiąc zgłoszą by ochrzcić ją imieniem kartofla smoleńskiego- przyjedzie kurdupel żoliborski, zerwie tasiemkę i będzie impreza(może nawet Adrian z nartami zawita!)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX