"Bezczelny atak KE na suwerenność Polski". Beata Mazurek komentuje słowa Jourovej nt. reformy sądów PiS

- Kolejny bezczelny atak KE na suwerenność Polski - napisała na Twitterze Beata Mazurek. Europosłanka skomentowała w ten sposób wywiad z Verą Jourovą, który ukazał się w magazynie "Der Spiegiel". Wiceprzewodnicząca KE wyraziła w nim obawy związane z wejściem w życie tzw. ustawy kagańcowej.

W piątek w magazynie "Der Spiegel" ukazał się wywiad z Verą Jourovą. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ostrzegła w nim przed "zniszczeniem państwa prawa" w związku z wprowadzaną w życie przez rząd PiS reformą wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Stwierdziła, że wejście w życie tzw. ustawy kagańcowej nie jest tylko "celowym zabiegiem wobec pojedynczych czarnych owiec, jaki znają też inni członkowie UE", ale "bombardowaniem całego obszaru". Jourovą powiedziała również, że obawia się, iż na ratowanie polskiego państwa prawa może być już za późno.

Tak zwana reforma w Polsce dotarła teraz do bardzo niebezpiecznego momentu, bo wydaje się być nieodwracalna

- mówiła Vera Jourova.

Beata Mazurek z PiS: "Obłuda, insynuacje i kłamstwa tak można podsumować jej wywiad"

Słowa wiceprzewodniczącej KE skomentowała na Twitterze Beata Mazurek. Europosłanka nazwała je "kolejnym bezczelnym atakiem na suwerenność Polski".

Jourova podczas wizyty w Polsce stwierdziła, że organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państw członkowskich UE. Obłuda, insynuacje i kłamstwa tak można podsumować jej wywiad. Znamienne, że w niemieckim medium

- napisała była rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.

Spychalski: Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym jest niezależna

W sobotę o skomentowanie wypowiedzi Very Jourovej dotyczącej wprowadzania reformy polskiego sądownictwa "z pomocą łomu" został też zapytany w Radiu Zet rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski.

Możemy prowadzić z panią Verą Jourovą dialog. Była nie tak dawno temu w Polsce, spotkała się także z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym, który zaproponował pewne rozwiązania

- odpowiedział Spychalski. Dodał również, że Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym jest niezależna.

Składa się ze świetnych fachowców. Normalnie funkcjonuje i pracuje

- stwierdził rzecznik prezydenta. 

Spychalski odniósł się też do informacji "Rzeczpospolitej" o tym, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może chcieć nawet dwóch milionów euro dziennie kary dla Polski, jeżeli ta „nie zamrozi” działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, oraz że projekt postanowienia wiceszefa TSUE o zastosowaniu środka tymczasowego ma już być gotowy i może zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu

- Izba Dyscyplinarna SN jest faktem. Działa na podstawie ustawy. Ustawy, która została przyjęta przez parlament, podpisana przez pana prezydenta. Izba Dyscyplinarna funkcjonuje, pracuje. Jest po prostu elementem polskiego porządku prawnego. Przypominam, kwestie sądownictwa nie podlegają traktatom europejskim - powiedział rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. (...) Prowadzimy ten dialog z Komisją Europejską, jest zrozumienie dla naszych reform. Nasze tłumaczenia spotykają się często ze zrozumieniem, więc, wie pan, możemy prowadzić dialog. Natomiast no dialog nie może być prowadzony w ten sposób, że ktoś nas będzie próbował postawić pod ścianą - argumentował Spychalski. 

Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę kagańcową

Przypomnijmy, że we wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną "ustawą kagańcową". Zaostrza ona kary dla sędziów, którzy krytykują reformę sądownictwa. Komisja Europejska od początku 2016 roku prowadzi postępowanie przeciwko Polsce. Bruksela zarzuca Warszawie systematyczne ograniczanie niezawisłości sądów i podważanie trójpodziału władzy.

>>> Konieczny o ustawie dyscyplinującej sędziów. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (656)
"Bezczelny atak KE na suwerenność Polski". Beata Mazurek komentuje słowa Jourovej nt. reformy sądów PiS
Zaloguj się
 • xavery

  Oceniono 173 razy 151

  Słychać wycie? Znakomicie!
  Mam nadzieję już niedługo rozkoszować się kwikiem z powodu masowego odrywania od koryt.

 • pyffello114

  Oceniono 132 razy 116

  Te dwa miliony euro dziennie to niech placi Duda, który tę ustawę podpisał

 • 7ogamihcra

  Oceniono 101 razy 83

  Szanowna pani Mazurek...Polska ma z tym tyle wspólnego, że jej obywatele dostaną w dudę i UE da im o wiele mniej dofinansowania. Pani Jourowa mówi o naruszaniu prawa przez bandę pisowskich kłamliwych bezczelnych szubrawców, którzy przez wytłumaczalny tylko zbiorową hipnozą sukces wyborczy, rządzą w Polsce. PiS to nie Polska...no chyba, że już jest
  "Jeden naród, jedna partia, jeden wódz" hasło znane w latach trzydziestych ubiegłego wieku w kraju rządzonym jednoosobowo przez niejakiego Adolfa H.

 • tao-te

  Oceniono 90 razy 80

  No i tyłeczek się Beaci zapalił a prócz tego PiS to nie Polska to tylko marionetkowa partia sterowana przez jednego dyktatorka , bez nich Polska odetchnie i skończy się szczucie na ludzi

 • nord-ost

  Oceniono 79 razy 71

  Mazurek i wszystko jasne. Swoją droga ma baba talent do wygadywania kompromitujących bzdur bez cienia zażenowania na twarzy.
  A może ona z tego co mówi to po prostu nic nie rozumie?

 • C ZA

  Oceniono 70 razy 60

  No właśnie. Wprawdzie krytykuje was już nawet Rosja ale przecież zarówno Turcja, jak i San Escobar nie wyraziły jeszcze żadnego zaniepokojenia sytuacją w Polsce.

 • droch

  Oceniono 68 razy 60

  Nikt ciebie, Mazurek, w UE na siłę nie trzyma. Od Polaków się po zwyczajnie odp.

 • krynolinka

  Oceniono 68 razy 58

  Że nikt ci nie powie żeś głupia, przez to mądrą nie jesteś...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX