"Rz": Projekt postanowienia TSUE ws. Polski gotowy. Nawet 2 mln kary za działanie Izby Dyscyplinarnej

Jeśli Polska nie zawiesi działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, TSUE może zarządzić wobec niej karę w wysokości nawet 2 milionów euro dziennie - informuje "Rzeczpospolita". Postanowienie unijnego trybunału jest już gotowe.

Projekt postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowaniu środka tymczasowego może zostać ogłoszony już w przyszłym tygodniu - dowiedział się dziennik. Trybunał będzie domagał się tego, by Polska "zamroziła" działanie Izby Dyscyplinarne Sądu Najwyższego.

Dziennik informuje też, że w przypadku niezastosowania się do postanowienia TSUE, Polsce może grozić astronomiczna kara finansowa - nawet 2 milionów euro dziennie. Czyli - jak przypomina "Rz" - byłaby to kara 22 razy większa niż w przypadku podobnego środka tymczasowego zastosowanego przy okazji wycinki Puszczy Białowieskiej.

>>> Trybunał Stanu dla prezydenta? Budka: Powiedziałem mu to wyraźnie

Zobacz wideo

Informacja o przygotowanym postanowieniu i grożącej Polsce karze pojawiła się w mediach społecznościowych, zanim ogłosił ją sam TSUE, co wcześniej się nie zdarzało. To - jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rz" - oburzyło przedstawicieli polskiej strony, którzy mogą teraz zarzucić unijnemu trybunałowi, że w spór z polskiego rządu z Brukselą angażują się lobbyści. 

Polska ma przedstawić przed TSUE wyjaśnienia

Polska ma przedstawić przed TSUE wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej do 13 lutego, jednak Trybunał nie jest zobowiązany tym terminem i nie musi czekać na rekcję naszego rządu. 

Przypomnijmy, że 24 stycznia TSUE otrzymał wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tydzień wcześniej komisarze zdecydowali, że zwrócą się do Luksemburga o środki tymczasowe i zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z października ubiegłego roku. 

Bruksela - kierując pozew do Luksemburga w październiku ubiegłego roku - argumentowała, że nie ma gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

Polski rząd uważa, że skarga Komisji była bezzasadna, bo sędziowie mają gwarancje niezależności i niezawisłości. Warszawa uważa ponadto, że Bruksela nie miała podstaw prawnych do wnioskowania o środki tymczasowe i zawieszenie działalności Izby. Rząd podkreśla, że organizacja sądownictwa leży w gestii państw członkowskich i że w wielu unijnych krajach obowiązują podobne regulacje.

Więcej o:
Komentarze (686)
"Rz": Projekt postanowienia TSUE ws. Polski gotowy. Nawet 2 mln kary za działanie Izby Dyscyplinarnej
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 95 razy 87

  Rocznie to ok. 3 mld złotych. Qrwski dostaje 2 mld rocznie. Pisiory są hojne z naszych pieniędzy. Po bolszewicku - kto się cofnie kula w łeb. Suweren się ucieszy.

 • almagus

  Oceniono 79 razy 69

  Przecież aby kupić suwerena sprzedali Niemcom obligacje za 1,5 mld pln.
  Będziemy płacić czy żebrać jak z długami E. Gierka.
  A polska żywność będzie u nich , a u nas możliwości i kartki?
  Pan J. Kaczyński ma wykształcenie komunistycznego prawa i ekonomii politycznej socjalizmu, więc nas upadek n ie ominie.
  Postawi się to jeszcze gorzej, ale lud parafialny jest taki ofiarny.
  Byle było na opłatek i na zbawienie zadatek!
  A dzieci dostaną bułkę w szkole.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 67 razy 63

  Jak znam idiotyzm kaczej propagandy, będzie to oczywiście "wina Tuska".

 • only.win7

  Oceniono 62 razy 50

  Brawo TSUE! Od 5 lat przy bezpłciowej opozycji demokratycznej w kraju czekamy na zdecydowane ruchy ze strony Europy. Zło trzeba zwalczać zdecydowanie, mam nadzieję że te 2 mln euro dziennie to tylko początek prawdziwych sankcji.

 • fuqu

  Oceniono 55 razy 49

  2 dziennie, 20 za dziesięć dni 730 mln rocznie..... euro.
  niecałe 3 miliardy pzl.

  Oj tam, oj tam, jak się bawić, to się bawić !
  Kto bogatemu zabroni ?

  Ups ... jest małe ale, to są TYLKO kary za nieprzestrzeganie,
  jak w tak zwane PiS-du pójdą dotacje i inne beneficja ........ 10-15 mld.
  Może boleć.

 • arnika8

  Oceniono 56 razy 48

  Teraz po teatralnym wystąpieniu nominata Ziobry w sądzie w Olsztynie sprawa w TSUE pewnie przyspieszy.

 • w-zadnym-trybie

  Oceniono 58 razy 46

  Ciekawe, jak zareaguje Kaczor. Ziobro już po raz drugi wpędza nas w bardzo poważny konflikt międzynarodowy. Oczywiście nie wierzę, że Kaczor ma w sobie resztki przyzwoitości, ale jest jednak zdecydowanie mądrzejszy od Ziobry, którego intelekt oscyluje w okolicach zera. Pytanie, czy jeszcze potrafi czasem myśleć racjonalnie.
  Ostatni występ jegomościa nazywanego przez pomyłkę sędzią, czyli pana Nawackiego, pozbawił chyba wszelkich złudzeń tych sędziów TSUE, którzy wierzyli w możliwość jakiegoś dialogu z polskim rządem.

 • gronostaj1

  Oceniono 50 razy 40

  I ku... bardzo dobrze ,jak zabraknie kasy dla pospólstwa ,które ma w dupie głosowanie w jakichkolwiek wyborach i tylko łapska wyciąga po kasę ,to może się ciemnota obudzi i coś w ich zapijaczonych bogobojnych mózgach drgnie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX