Maciej Nawacki o sędziach z Olsztyna: Mamy do czynienia z hucpą polityczną. Za mną stoją obywatele

- Mamy do czynienia z hucpą polityczną w wykonaniu sędziów (...) Za mną stoją obywatele - powiedział prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki. Wcześniej podarł apel sędziów, którzy wezwali go by, nie przeszkadzał w pracy zawieszonemu w obowiązkach Pawłowi Juszczyszynowi.

W Sądzie Rejonowym w Olsztynie zorganizowano zebranie, na którym sędziowie odrzucili sprawozdanie roczne z działalności sądu za rok 2019. Przeciwko sprawozdaniu głosowało 33 sędziów, czterech się wstrzymało, a dwóch było za - podaje TVN 24.

Następnie jedna z obecnych na sali sędzi przeczytała podpisany przez część sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie, apel wzywający prezesa sądu Macieja Nawackiego, by nie przeszkadzał w pracy zawieszonemu w obowiązkach Pawłowi Juszczyszynowi. Tym samym zgłoszono propozycje uchwał. W odpowiedzi prezes Nawacki powiedział, że "korzysta ze starej parlamentarnej tradycji" i podarł propozycję uchwały wspierającą sędziego Juszczyszyna.

Maciej Nawacki po podarciu apelu sędziów. "Mamy do czynienia z hucpą polityczną"

Nawacki skomentował swoje zachowanie w rozmowie z dziennikarzami.

Mamy do czynienia ni mniej, ni więcej, tylko z pewnego rodzaju hucpą polityczną w wykonaniu sędziów. Nie mogę dopuścić do bezprawia na zebraniu sędziów. Nie było tam elementów upominających się o dobro wymiaru sprawiedliwości. Więcej, było tam pominięcie uchwały Trybunału Konstytucyjnego, który rozstrzyga określony spór kompetencyjny

- mówił Nawacki. Dodał, że ma nadzieję, iż tzw. "ustawa kagańcowa", którą określił jako "ustawę walentynkową", zakończy działalność niepokornych sędziów.

Sędzia powiedział również, że "wyraża swoją prywatną opinię, którą popierają również autorytety prawne", zgodnie z którą "Konstytucja jest nadrzędna nad prawem europejskim". - Za mną stoją obywatele. 80 procent obywateli Polski, którzy popierają zmiany, postępowania dyscyplinarne dot. sędziów. Obywatele polscy chcą zmian, chcą realnych postępowań dyscyplinarnych. Chcą, by żadne sprawy jak w przeszłości nie były zamiatane pod dywan - mówił Nawacki.

>>> Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna o odsunięciu go od orzekania:

Zobacz wideo
Więcej o: