Wybory prezydenckie 2020. Banki nie chcą dać kredytu na kampanię - Konfederacja liczy na wyborców

Wybory prezydenckie 2020. Wybrany na kandydata w wyborach prezydenckich przez Konfederację Krzysztof Bosak może mieć problem ze sfinansowaniem swojej kampanii. Banki nie chcą przyznać mu kredytu.
Zobacz wideo

Jak podaje WP.pl sztab Krzysztofa Boska próbuje uzyskać od banków kwotę około 600 tysięcy złotych, ale spotyka się z odmowami. Chodzić ma zarówno o banki państwowe, jak i prywatne. "Będziemy próbować teraz w mniejszych bankach. Ale co z tego będzie? Nie wiadomo" - dodaje informator portalu.

Banki nie chcą udzielić kredytu na kampanię Krzysztofa Boska

Na razie komitet kandydata Konfederacji chce zbierać pieniądze na kampanię prezydencką za pośrednictwem internetu. Jeden z rozmówców Wp.pl ze sztabu Krzysztofa Bosaka mówi, że Konfederacja ma jeszcze trochę środków, które zostały z prawyborów, liczy też na darowizny od wyborców.

Współpracownicy Bosaka znaleźli nawet przyczynę, według której banki nie chcą udzielić kredytu Konfederacji. "Decyzje banków odbieramy jako motywowane politycznie. Potężne finansowe instytucje albo nas nie lubią, albo boją się narazić rządowi" - mówi jeden z nich. Inny twierdzi, że odmowy mogą być skutkiem sytuacji z Nowoczesną, której sprawozdanie finansowe z wyborów zostało w 2016 roku odrzucone i która zadłużyła się w bankach.

Wybory 2020. Skąd pieniądze na kampanie?

Środki na finansowanie kampanii wyborczych mogą pochodzić nie tylko z subwencji budżetowych, ale też z prywatnych funduszy wyborców popierających dane ugrupowanie. Polacy mogą wpłacać na rachunki zarejestrowanych komitetów wyborczych maksymalnie 15-krotność minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku będzie to więc kwota 39 tysięcy złotych. Subwencja z budżetu przysługuje ugrupowaniom, które w wyborach do Sejmu zyskają co najmniej 3 procent ważnie oddanych głosów. Konfederacja ma otrzymać 7 mln złotych rocznie subwencji, jednak zostanie ona wypłacona na początku maja, czyli na sam koniec kampanii prezydenckiej. Przypominamy, że wybory odbędą się w niedzielę 10 maja.

Więcej o:
Komentarze (120)
Wybory prezydenckie 2020. Banki nie chcą dać kredytu na kampanię - Konfederacja liczy na wyborców
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 25 razy 15

  To pan Janusz nie powiedział im skąd się biorą pieniądze?

 • przypadki-pilota-pirxa

  Oceniono 20 razy 12

  Brakuje Ci siana. Leć do Bociana.

 • zigzag26

  Oceniono 20 razy 10

  No to co pryszczaci prawiczkowie weźcie kieszonkowe od rodziców i dofinansujcie swojego kandydata.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 30 razy 10

  Przecież nikt normalny nie da pieniędzy chłopczykowi, który kilka lat temu pytał się Jerzego Dziewulskiego, czy ten kiedykolwiek był policjantem :D

 • cleryka

  Oceniono 17 razy 9

  Gonić to obrzydliwe towarzystwo narodowców,ani złotówki nie dawajcie.

 • zigzaur

  Oceniono 21 razy 9

  Ani Rydzyk nie chce się szarpnąć, ani nawet Gazprom? Ale zdziadzieli!

 • bajdok

  Oceniono 14 razy 8

  Ten leń nigdy nie pracował! To co robił, to tylko udawanie, że pracuje! Chłopie, w fastfoodach szukają do nakładania frytek ! Nierób na utrzymaniu mamusi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX