Ustawa dyscyplinująca sędziów opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie za tydzień

W Dzienniku Ustaw opublikowana została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z zapisami ustawy, większość jej przepisów wejdzie w życie po siedmiu dniach.

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw - została opublikowana w Dzienniku Ustaw w czwartek. Zgodnie z jej zapisami, poza nielicznymi wyjątkami przepisy wejdą w życie po siedmiu dniach.

Nowelizacja nazywana również ustawą dyscyplinującą została podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada ona m.in. zakaz podejmowania przez kolegium lub samorząd sędziowski uchwał "podważających zasady funkcjonowania władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów". Sędziowie będą mogli też odpowiadać dyscyplinarnie za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego, skuteczność powołania sędziego lub umocowanie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej".

W styczniu nowelizację poparł Sejm. Tym samym izba odrzuciła uchwałę Senatu, który kilka dni wcześniej zdecydował o jej odrzuceniu. Za odrzuceniem senackiej uchwały było 234 posłów, przeciwko odrzuceniu było 211, a 9 wstrzymało się od głosu. Aby odrzucić uchwałę Senatu, należało uzyskać większość bezwzględną.

>>> Gawkowski odpowiada, czy Duda chce związków partnerskich

Zobacz wideo

Nowelizacja ustaw sądowych

Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę w rozmowie z portalem tvp.info, że ma nadzieję, że po podpisaniu ustaw sądowych sytuacja w wymiarze sprawiedliwości wróci do normalności. - Liczę przede wszystkim na to, że też sędziowie będą się zachowywali odpowiedzialnie, że nie będą łamali prawa, a niestety spotykamy się z tym ostatnio - stwierdził.

- To jest ostentacyjne powiedzenie "nie liczymy się z Komisją Wenecką, nie liczymy się z licznymi zastrzeżeniami formułowanymi w Polsce i za granicą, wiemy lepiej". Z takim przekonaniem ta ustawa została podpisana, także nie ma się tu z czego cieszyć - komentował we wtorek TVN24 podpisanie ustawy rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

Więcej o: