Kulisy ślubowania Piotrowicza i Pawłowicz. Udostępniono fragmenty wystąpienia Dudy. "Nowych sędziów zna dobrze"

Kancelaria Prezydenta nie podzieliła się z mediami fotografiami z zaprzysiężenia nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale po pytaniach FOR upubliczniono fragmenty wystąpienia prezydenta i listę gości z uroczystości. Andrzej Duda mówił na przykład, że "nowych sędziów zna dobrze".

Jak już opisywaliśmy, Kancelaria Prezydenta odmówiła redakcji Gazeta.pl udostępnienia fotografii z uroczystości zaprzysiężenia trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, czyli Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny.

Kancelaria stwierdziła, że zdjęcia mają "charakter pomocniczy, służą jedynie do celów wewnętrznych". Skąd w ogóle pytania o fotografie z uroczystości? Krystyna Pawłowicz na Twitterze opisywała, że podczas zaprzysiężenia "były media i blask fleszy".

>>> Cymański o Piotrowiczu i Pawłowicz w TK

Zobacz wideo

Teraz temat poszerzył Marek Tatała, wiceprezes Fundacji Obywatelskiego Rozwoju, który również pytał o kulisy uroczystości zaprzysiężenia. Upublicznił na Twitterze listę gości, wśród których byli prezydenccy ministrowie i ministerki, a także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezeska TK Julia Przyłębska, szef KRS Leszek Mazur czy Małgorzata Manowska, dyrektorka Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Kulisy zaprzysiężenia nowych sędziów TK. Prezydent "sędziów zna dobrze"

W komunikacie Kancelarii Prezydenta zabrakło też relacji np. z przemówień ze ślubowania, cała informacja liczyła zaledwie jedno zdanie:

Nowo wybrani przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałami z dnia 21 listopada 2019 r. sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Pani Krystyna Pawłowicz, Pan Stanisław Piotrowicz i Pan Jakub Stelina, złożyli wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ślubowanie.

Teraz Kancelaria Prezydenta odpisała Tatale, że prezydent mówił m.in. o tym, że nowi sędziowie TK weszli w skład tego gremium w trudnym czasie dla Polski. - Proszę, aby państwo dawali przykład tego, że właśnie Trybunał to jest to ciche, spokojne miejsce, gdzie załatwia się merytoryczne, ważne sprawy państwowe (...) - mówił Andrzej Duda.

Z opisu z Kancelarii wynika też, że prezydent podkreślał, że "nowych sędziów zna dobrze i nie ma żadnych wątpliwości, że posiadają kwalifikacje do tego, aby rzeczywiście orzekać w TK, rozstrzygając najważniejsze sprawy".

Więcej o: