Wybory prezydenckie 2020. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała termin. Nie ma zaskoczenia

- Zarządzam wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Termin przeprowadzenia wyznaczam na niedzielę dnia 10 maja 2020 r. - ogłosiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej. Głównymi kandydatami w tych wyborach będą prawdopodobnie Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak i Szymon Hołownia.

Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Ponieważ 100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., a 75 dni przed upływem kadencji, to sobota 23 maja, marszałek Witek miała trzy możliwości:  3, 10 lub 17 maja. Witek wybrała 10 maja. Ogłoszona dziś data nie stanowi więc zaskoczenia.

W wyborach prezydenckich zwycięża ten kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, 14 dni później odbywa się druga tura wyborów, do której przechodzi dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami. W drugiej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej głosów.

>>> Andrzej Duda prowadzi w sondażach prezydenckich. Zobacz co mówi o tym Robert Bidroń:

Zobacz wideo

Wybory prezydenckie 2020

Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie zadeklarował jeszcze wprost gotowości do walki o reelekcję. Z dotychczasowych wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości wynika jednak, że będzie popieranym przez to ugrupowanie kandydatem.

Poza tym w wyborach kandydować będą Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i dziennikarz Szymon Hołownia. Gotowość do kandydowania zadeklarowali także Piotr Liroy-Marzec i Jan Zbigniew-Potocki.

Więcej o: