Zdjęto z wokandy sprawę, w której miał orzekać Paweł Juszczyszyn. "Nagła choroba sędziego"

Z wokandy Sądu Okręgowego w Olsztynie zdjęto siedem spraw z powodu nagłej choroby jednego z sędziów. Wśród tych spraw jest również ta, w której jako przewodniczący składu występował sędzia Paweł Juszczyszyn. Paweł Juszczyszyn został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN, on sam jednak podkreśla, że Izba nie jest sądem i ma prawo orzekać.

Sędzia Paweł Juszczyszyn ok. godz. 10 pojawił się przed budynkiem Sądu Rejonowego w Olsztynie. Dzień wcześniej zapowiedział w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku, że o godz. 11.45 "zamierza przystąpić do rozpoznania w składzie trzech sędziów sprawy odwoławczej przydzielonej do jego referatu" w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Jak poinformował jednak rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, w środę w IX wydziale karnym sądu z wokandy został zdjęte siedem spraw "z uwagi na nagłą chorobę jednego z sędziów".

- Wśród tych spraw jest również sprawa, w której występował jako przewodniczący składu sędzia Juszczyszyn. Z uwagi na to, że sędzia jest chory, trudno powiedzieć, kiedy zostaną wyznaczone te terminy. Przewodniczący wydziału dzisiaj rano podjął decyzję o zdjęciu tych spraw z wokandy - tłumaczył rzecznik SO.

>>> Trybunał Stanu dla prezydenta? Budka: Powiedziałem mu to wyraźnie

Zobacz wideo

Poinformował, że Sąd otrzymał w środę rano odpis uchwały Izby Dyscyplinarnej SN o zawieszeniu w czynnościach służbowych sędziego Juszyczyszyna. - Przyjęliśmy ją do wiadomości - dodał.

Sąd Okręgowy: Kolegium uporządkuje sprawy sędziego

- Decyzję o wykonaniu tej uchwały wykonuje prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie [sędzia Maciej Nawacki - red.], który jest pracodawcą sędziego Juszczyszyna. Sprawy, które są w referacie sędziego Juszczyszyna w Sądzie Okręgowym będą uporządkowane decyzją kolegium Sądu Okręgowego. Kolegium zbierze się najprawdopodobniej 10 lutego przed południem - mówił Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

- Nie ukrywam, że to sytuacja bardzo skomplikowana, mamy do czynienia z pewnego rodzaju chaosem prawnym, mamy do czynienia z sytuacją, która wymaga od nas nadzwyczajnych działań i musimy podczas kolegium podejmować odpowiednie decyzje - powiedział.

Prokuratura Krajowa z wnioskiem ws. Pawła Juszczyszyna

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie, we wtorek późnym popołudniem wpłynęło do sądu pismo z Prokuratury Krajowej dotyczące sędziego.

- Prokurator Krajowy prosi o informacje o okresie delegacji sędziego Juszczyszyna w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, aktualny status sędziego wobec spraw przydzielonych w okresie delegowania do wymienionego sądu, prosi również o kopie dokumentów dotyczących podróży służbowej sędziego Juszczyszyna do Warszawy - wyliczał Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Jak dodał, w sądzie przygotowywana jest odpowiedź.

Izba Dyscyplinarna SN zawiesza sędziego Pawła Juszczyszyna

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w drugiej instancji zdecydowała we wtorek o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w czynnościach służbowych. Ponadto olsztyński sędzia będzie miał o 40 procent obniżone wynagrodzenie na czas trwania tego zawieszenia.

Tym samym skład izby przychylił się do zażalenia zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów na uchwałę I instancji. W grudniu Izba Dyscyplinarna uchyliła zarządzenie prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego o zawieszeniu na miesiąc sędziego Pawła Juszczyszyna. W listopadzie sędzia ten rozpatrywał apelację w sprawie, w której orzekał sędzia nominowany przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Wezwał Kancelarię Sejmu, by ujawniła listę osób popierających kandydatów na członków nowej KRS.

- [Sędzia Juszczyszyn - red.] nie zostanie zawieszony, ponieważ ponownie zawiesić pana sędziego może tylko sąd. Tu nie mamy do czynienia z sądem. Uchwała połączonych izb SN nie pozostawia żadnych wątpliwości, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, ponieważ nie cechuje jej ta niezbędna niezależność, która musi cechować każdy prawdziwy sąd. Pan sędzia ma nie tylko prawo, ale obowiązek orzekać i z pewnością tak uczyni - powiedział mecenas Mikołaj Pietrzak, obrońca sędziego Pawła Juszczyszyna.

Więcej o: