Prof. Zoll o decyzji Dudy: Poważny błąd spowodowany tym, że jest wyłącznie prezydentem PiS

- To bardzo poważny błąd prezydenta, ale spowodowany tym, że prezydent jest wyłącznie prezydentem Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Kropce nad i" prof. Andrzej Zoll. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że nie wie, jak długo "Unia Europejska będzie tolerowała rzeczy, które dzieją się w Polsce".

- To bardzo poważny błąd prezydenta, ale spowodowany tym, że prezydent jest wyłącznie prezydentem Prawa i Sprawiedliwości. Można było to spostrzec dużo wcześniej, gdy popierał ten projekt ustawy, wypowiadał się wielokrotnie, nawet w sposób bardzo agresywny, obraźliwy dla sędziów. Można było spostrzec, że podpisze tę ustawę - stwierdził w "Kropce nad i" TVN24 prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - To nie jest działalność, która przynosi chwałę prezydentowi - dodał. Jak podkreślił, "prezydent nie jest członkiem partii".

Zoll: Nie wiem, jak długo UE będzie tolerowała to, co dzieje się w Polsce

- Nie wiem, jak długo Unia Europejska będzie tolerowała rzeczy, które dzieją się w Polsce. Przecież niesłuchanie tego, co powie TSUE, to przecież jest tak samo naruszenie prawa - stwierdził. Jak podkreślił, "Polska poniesie duże konsekwencje też ze względu na ten dzisiejszy podpis".

>>> Małgorzata Kidawa-Błońska: Mam pomysł i jestem gotowa, żeby pokonać Andrzeja Dudę

Zobacz wideo

Zoll skomentował też linię obrony obozu rządzącego, którego politycy twierdzą, że reforma wymiaru sprawiedliwości, w tym sposób wyboru sędziów, to wewnętrzna sprawa kraju członkowskiego.- To nieporozumienie. Sędziowie polscy są jednocześnie sędziami Unii Europejskiej. To, że my możemy w sprawach wymiaru sprawiedliwości działać według naszego planu, naszych poglądów, to dotyczy tylko administrowania wymiarem sprawiedliwości. Te kompetencje, które ma minister sprawiedliwości, dotyczą tylko administracji - powiedział Zoll. - Natomiast sądownictwo jest władzą odrębną. Artykuł 173 konstytucji mówi wyraźnie, że sądy są oddzielone. Mają wyłączną kompetencję, która jest odrębna od władzy wykonawczej i ustawodawczej - dodał.

Według Zolla Polska "oddala się od demokracji". - Zaczynamy już być państwem autorytarnym, gdzie właśnie władza wykonawcza przechodzi do samodzielnego rządzenia, czyli to jest pewna forma dyktatury - powiedział.

Andrzej Duda podpisał ustawę o sądach. Jest reakcja KE

Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę dyscyplinującą sędziów. Na jego decyzję zareagowała już Komisja Europejska. Rzecznik KE Christian Wigand poinformował, że komisja analizuje polską ustawę o sądownictwie pod kątem zgodności z unijnym prawem. Podkreślił, że KE nie zawaha się, aby podjąć dalsze decyzje, jeśli będzie taka potrzeba.

Więcej o:
Komentarze (496)
Prof. Zoll o decyzji Andrzeja Dudy: Poważny błąd spowodowany tym, że jest wyłącznie prezydentem PiS
Zaloguj się
 • ext

  Oceniono 63 razy 39

  PiSowcy możecie być z siebie dumni. Misja już prawie wypełniona. Zleceniodawca bardzo zadowolony. Będzie premia. W rublach niestety.

 • blechtrommel

  Oceniono 47 razy 37

  Pamiętajcie - pisiory nakradną tyle, że wystarczy jeszcze dla wnuków. A jak Polska upadnie, po cichu uciekną za granicę. To my zostaniemy z tym bajzlem i my będziemy płacić za skutki tej nieodpowiedzialnej, samobójczej polityki.

 • indan

  Oceniono 39 razy 21

  Panie profesorze, miejmy nadzieje że Unia długo tolerować tego nie będzie, a pan Duda obok Ziobry pójdzie do piekła, jeżeli ono jest.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 27 razy 19

  wyPAD i wypierPiS

 • spyderman2

  Oceniono 27 razy 19

  ostatnio duda córke wysłał na 'zgniły zachód', tam załatwił jej prace wzorem ruskich oligarchów. nie chce aby żyła w kraju w którym będą pisi sędziowie hejterzy na telefon. po wyborach zrobi polexit a Polakom kipisz. rozsądny z niego rodzic bo córke będzie trzymał od tego z dala

 • konrad.bajor

  Oceniono 19 razy 17

  Pytanie "Gdyby ta ustawa była podpisana przed wyborami parlamentarnymi to jaki byłby wyrok w sprawie protestów wyborczych?" - proszę nie odpowiadać, bo na przykładzie sędziego Juszczyszyna wiadomo jaki byłby wyrok, tak jak wiadomo co uchwali tzw, TK w rzekomym sporze. Tu nie ma złudzeń, dziś 4.02.2020 po 31 latach niepodległości odwracamy karty historii - tzw. President będzie się musiał z tego wytłumaczyć i pod jego dom będą chodzić ludzie w każdą rocznicę podpisania tej ustawy tak jak chodzili pod dom Jaruzela. Duda - obywatele Ci tego NIGDY nie wybaczą. Tej totalnej kompromitacji na arenie europejskiej. WSTYD dla ciebie, wstyd dla UJ, że dał Ci dyplom. Miałeś ... złoty rób, został Ci się jeno sznur... Tyle można powiedzieć o tej sytuacji. Przykre

 • szydlo4

  Oceniono 24 razy 16

  Biedna ta nasza Polska katolicka! A doświadczenie jest takie, jakie właśnie oglądamy, czy przeżywamy. Wszystkie katolickie kraje na świecie to kraje najbiedniejsze. Najbogatsze kraje to kraje religijnie obojętne. Nie ma na świecie bogatego kraju katolickiego. Katolickie kraje są tak biedne i tak źle zarządzane, że nie potrafią zorganizować stanowisk pracy dla swych obywateli. Obywatele krajów katolickich muszą, więc wyjeżdżać do krajów religijnie obojętnych "za chlebem", opuszczają swe rodziny i znajomych. Ciężko im tam szczególnie, że wykonują najbardziej ciężkie i niebezpieczne prace. Zarobione pieniądze przywożą do Polski, aby rządziciele i przeciwnicy reformacji mogli sobie dobrze żyć.

  Kraje, które wyzwoliły się od katolicyzmu (Rzymu, Watykanu) wnet stały się bogate i potężne: 1. Samo Cesarstwo Rzymskie, potężne przecież 4,6 M km2, 56 M ludności padło w 476 roku po przyjęciu katolicyzmu jako religii państwowej w 396 roku. Potem to już 7 wieków ciemnego Średniowiecza pod rządami KK. A tu słyszymy o konieczności powrotnej chrystianizacji Europy!!! 2. Rzym w tym czasie zjechał z 1,2 miliona do ok. 30 tysięcy, zdewastowany bałaganem, chorobami (szczególnie po awariach akweduktów) i katolickim bezprawiem. 3. Litwa przyjęła chrześcijaństwo na początku XIII w., a już pod koniec tego wieku wywaliła je i rozszerzyła swe państwo od morza do morza. Przyjęła znów katolicyzm w sojuszu z Polską w końcu XIV wieku, razem całkowicie upadły w XVIII/XIX w. 4. Anglia po wyrzuceniu katolików stała się światową potęgą pokonując potężna dotychczas katolicką Hiszpanie, która, jako katolicka, już nigdy nie odzyskała swej wielkości. 5. Prusy po wyrzuceniu katolików zjednoczyły państwa niemieckie i już jako Niemcy stali się najbogatsi w Europie, 6. Niderlandy, 7. Dania, 8. Szwecja po likwidacji katolicyzmu zajęła pół Europy. 9. Rosja, po likwidacji zwierzchnictwa Konstantynopola i pokonaniu Szwedów stała się potęgą światową, 10. Francja, po Wielkiej Rewolucji Francuskiej i odrzuceniu kleru od władzy podbiła prawie całą Europę i stała się światową potęgą. 11. USA ustanawiając niezależność od jakiejkolwiek religii stała się światową potęgą, 12. Chiny, nie dopuszczając żadnej religii do wpływu na państwo, staje się następną światową potęgą. 13. Irlandia, katolicka przed wojną bieda okrutna z ok. 2 M zmarło z głodu, duża emigracja za chlebem do Ameryki. Po wojnie niekończące się walki katolików z protestantami o Irlandie Północną itd. Przychodzi nowe pokolenie rozlicza Kościół Katolicki (Raport Murphy'ego, 2009) za jego bezeceństwa. Irlandia staje się krajem protestanckim i szybko awansuje do grupy bogatych krajów; chłonie dużą część polskich biedaków przyjeżdżających tu za chlebem. 14. Itd., itd. Doświadczenie historyczne, światowe pokazuje wyraźnie, że w danym kraju nie może być dwuwładztwo religijno-państwowe!!!

 • opt

  Oceniono 20 razy 16

  A najbardziej misię podobają te komiczne i żałosne tłumaczenia pisiorków ,że nie mogą ustąpić , bo jak raz ustąpią , to narzuci unia eutanazję, in vitro, małżeństwa jednopłciowe...... Czyli jest coś na rzeczy i ogromny strach, ale tak już mają ludzie małej wiary w siebie i innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX