Biedroń: Prezydent pokazał, gdzie ma społeczeństwo. Zapowiada "zniesienie ustawy kagańcowej"

- Prezydent pokazał, gdzie ma społeczeństwo, gdzie ma konstytucję - zarzucił Robert Biedroń. Polityk skrytykował Andrzeja Dudę za podpisanie ustawy dyscyplinującej sędziów. Kandydat Lewicy na prezydenta stwierdził, że "był na to przygotowany" i ma projekt ustawy wycofującej złe - jego zdaniem - zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

Prezydent podpisał ustawy sądowe. Krytykowana przez opozycję i nazywana "kagańcową" ustawa wejdzie w życie za siedem dni. Wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą "utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości", a także za "podważanie wyboru sędziów" oraz za działalność publiczną, której 'nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów". 

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami kandydata na stanowisko I prezesa SN będzie mógł zgłosić każdy sędzia. Według krytyków celem ustawy jest stworzenie mechanizmu do karania sędziów, którzy krytykują upolitycznienie sądownictwa i prowadzone przez PiS zmiany w sądach. 

Zobacz wideo: Robert Biedroń o przewadze Andrzeja Dudy w sondażach

Zobacz wideo

Opozycja szybko skrytykowała prezydenta za podpisanie ustawy. Robert Biedroń, europoseł i kandydat Lewicy w wyborach prezydenckich, na konferencji przed Pałacem Prezydenckim przedstawił projekt mający doprowadzić do cofnięcia zmian w sądownictwie przeprowadzonych przez PiS. Ma to być jedna z pierwszych inicjatyw, które podjąłby jako prezydent. 

- To czarny dzień dla polskiej demokracji. Czwartego lutego 2020 roku Jarosław Kaczyński, ręką Andrzeja Dudy, domknął system. System, który ma podporządkować całą władzę jednemu człowiekowi. Ten dzień przejdzie do historii jako moment, w którym konstytucja - której prezydent powinien bronić - przegrała z legitymacją partyjną. Dla prezydenta Dudy legitymacja PiS okazała się ważniejsza

- zarzucił Biedroń. Przypominał protesty przeciwko wcześniejszym ustawom zmieniającym wymiar sprawiedliwości. - Prezydent pokazał, gdzie ma społeczeństwo, gdzie ma konstytucję - zarzucił.

Biedroń zapowiada projekt "znoszący" ustawę kagańcową

Biedroń powiedział, że choć uważa decyzję za złą, to "był na to przygotowany". Na konferencji pokazał projekt ustawy, który miałby spowodować wycofanie się z zmian ostatnich lat. 

Projekt zmiany ustawy o sądach powszechnych "znosi ustawę kagańcową" i "przywraca trójpodział władzy" - mówił Biedroń. Zapewnił, że będzie to jeden z pierwszych projektów, który złoży, jeśli zostanie wybrany na urząd prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (138)
Biedroń: Prezydent pokazał, gdzie ma społeczeństwo. Zapowiada "zniesienie ustawy kagańcowej"
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 30 razy 22

  Macron przyjechał z ofertą współpracy i ledwie wyjechał, pokazali jak bardzo gardzą zaproponowaną obecnością i współdziałanie we wspólnocie państw europejskich. Kulawy niszczy naszą przyszłość pokazując pogardę do UE. Marginalizuje nas na scenie politycznej. On ciągnie nas w kierunku Moskwy, maskujące tę tendencje jakimiś pyskówkami z Putinem.

 • cmochall

  Oceniono 20 razy 20

  Panie Biedron -Opozycjo przestancie gadac -zacznijcie dzialac.

 • rozterka47

  Oceniono 18 razy 16

  " celem ustawy jest stworzenie mechanizmu do karania sędziów, którzy krytykują upolitycznienie sądownictwa i prowadzone przez PiS zmiany w sądach "
  dokładnie tak , powiem więcej celem jest ograniczenie swobód obywatelskich sędziom oraz możliwość karania ich właściwie za wszystko , co się władzy nie spodoba bo ustawa jest nieprecyzyjna .

  Nie tylko ta ustawa jest ustawa umożliwiająca karanie w szerokim zakresie , bo jest wiele ustaw które również umożliwiają karanie obywateli w szerokim zakresie za byle przewinienie i to na wielu polach .

  Mieliśmy państwo w miarę przyjazne obywatelowi a teraz mamy państwo opresyjne.
  Do tego drożyznę, zniszczoną edukację , służbę zdrowia , wymiar sprawiedliwości , ponowny spadek poziomu życia , pogorszenie warunków działania małej przedsiębiorczości , niestabilne , skomplikowane prawo w tym prawo podatkowe , fatalne prawo bankowe , drogą , zaniedbaną i zmonopolizowaną gospodarkę śmieciową z najbardziej restrykcyjnymi , uciążliwymi w tym temacie przepisami w Europie
  małą wiarygodność i coraz gorszą opinię za granicą .

  I wszystko to firmuje PIS z prezydentem Dudą .

 • rozterka47

  Oceniono 15 razy 11

  bardzo merytoryczne komentarze PIStrolia tutaj uskutecznia , cały PIS i jego poziom

 • brytnej

  Oceniono 15 razy 11

  Powiedzmy to otwarcie: w dudzie.

 • 11krzych

  Oceniono 17 razy 11

  Dyktatura katolicko-komunistyczna. A politycy opozycji nadal na klęczkach w siedzibach gangu katolickiego.

 • jael53

  Oceniono 15 razy 11

  Gdzie ten pan ma obywateli, to wiadomo od początku. Ale obywatele wybrali - więc widocznie lubią takich, którzy ich tam mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX