Jest reakcja Komisji Europejskiej na podpisanie przez Dudę ustawy dyscyplinującej sędziów

- Komisja Europejska analizuje polską ustawę o sądownictwie pod kątem zgodności z unijnym prawem - poinformował rzecznik Komisji Christian Wigand. Powtórzył, że Komisja Europejska nie zawaha się, aby podjąć dalsze decyzje, jeśli będzie taka potrzeba. Rzecznik odniósł się do podpisania ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

O tym, że prawnicy analizują ustawę mówił też w sobotę komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders w wywiadzie dla gazety "Le Soir", największego frankofońskiego dziennika w Belgii. Dodał, że analiza prawna posłuży, jeśli zajdzie taka potrzeba, do wszczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce, które może znaleźć finał w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.

>>> Zbigniew Girzyński komentuje ostre słowa prezydenta o sędziach

Zobacz wideo

Komisja Europejska analizuje ustawę o sądownictwie

Polski rząd odrzuca krytykę Komisji. Podkreśla, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencje państw członkowskich. Dodaje, że niektóre regulacje wprowadzane w Polsce istnieją także w systemach prawnych w innych krajach członkowskich i apeluje o równe traktowanie wszystkich państw.

Andrzej Duda podpisał ustawy sądowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawy o reformie sądów. Nowelizacja ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za podważanie wyboru sędziów oraz za działalność publiczną, której nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami kandydata na stanowisko I prezesa SN będzie mógł zgłosić każdy sędzia. Jeśli będą problemy z wyborem prezesa i osiągnięciem kworum, to wybór będzie ważny, gdy zagłosuje za danym kandydatem 32 sędziów Sądu Najwyższego.

Więcej o:
Komentarze (1089)
Jest reakcja Komisji Europejskiej na podpisanie przez Dudę ustawy dyscyplinującej sędziów
Zaloguj się
 • zmiescisz_sie

  Oceniono 193 razy 181

  Auschwitz nie spadło z nieba, faszystowskie państwo, faszyzujący kościół tfu

 • haniku72

  Oceniono 176 razy 166

  swoja droga ciekawi mnie jak się czuje facio, który ma całkowita wiedzę o skali łamania przez siebie prawa, konsekwencji prawnych jakie go czekają po utracie władzy przez PiS. A może planuje emigrację? Tylko gdzie z takim angielskim? Paragwaj?

 • eva-ewa

  Oceniono 132 razy 124

  Wyznawcy pisu ciszą się, że Sądy będą sterowane przez partię, że UE nam tylko przeszkadza. To czysty powrót do PRLu. Większość z was dorosłe życie przeżyło jak już byliśmy w Unii i nie zna Sądów podporządkowanych jednej partii. Wasze wnuki was za to rozliczą.

 • thadd

  Oceniono 129 razy 119

  Polaki pier...cie na forach a czy ktorys z was zastanawial sie w jakim kierunku PIS was popycha ? Jesli wyprowadza was z Uni to czeka was nedza w sensie doslownym. Nie macie surowcow, przemyslu, wlasnych bankow, wlasnych sieci telekomunikacyjnych , nie macie rynkow zbytu, fatalne szkolnictwo padajaca sluzba zdreeowia, lichutkie rolnictwo. jak wy bedziecie zyc, i nie chodzi juz o was stare dziady ale glosujac na PIS pomysleliscie o dzieciach , wnukach ? gdzie wasz rozum . gdzie instynkt samozchowawczy. Nie zaluije was ale zycze dna piekiel.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX