Jest reakcja Komisji Europejskiej na podpisanie przez Dudę ustawy dyscyplinującej sędziów

- Komisja Europejska analizuje polską ustawę o sądownictwie pod kątem zgodności z unijnym prawem - poinformował rzecznik Komisji Christian Wigand. Powtórzył, że Komisja Europejska nie zawaha się, aby podjąć dalsze decyzje, jeśli będzie taka potrzeba. Rzecznik odniósł się do podpisania ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

O tym, że prawnicy analizują ustawę mówił też w sobotę komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders w wywiadzie dla gazety "Le Soir", największego frankofońskiego dziennika w Belgii. Dodał, że analiza prawna posłuży, jeśli zajdzie taka potrzeba, do wszczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce, które może znaleźć finał w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.

>>> Zbigniew Girzyński komentuje ostre słowa prezydenta o sędziach

Zobacz wideo

Komisja Europejska analizuje ustawę o sądownictwie

Polski rząd odrzuca krytykę Komisji. Podkreśla, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencje państw członkowskich. Dodaje, że niektóre regulacje wprowadzane w Polsce istnieją także w systemach prawnych w innych krajach członkowskich i apeluje o równe traktowanie wszystkich państw.

Andrzej Duda podpisał ustawy sądowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawy o reformie sądów. Nowelizacja ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za podważanie wyboru sędziów oraz za działalność publiczną, której nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami kandydata na stanowisko I prezesa SN będzie mógł zgłosić każdy sędzia. Jeśli będą problemy z wyborem prezesa i osiągnięciem kworum, to wybór będzie ważny, gdy zagłosuje za danym kandydatem 32 sędziów Sądu Najwyższego.

Więcej o: