Kontrowersyjna przeszłość sędziego Tomczyńskiego. To on uzasadniał decyzję o zawieszeniu Juszczyszyna

Adam Tomczyński z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w przeszłości należał do składu orzekającego przy kontrowersyjnych upadłościach. Zasłynął też z niewybrednych wpisów na Twitterze - m.in. na temat polityków opozycji. We wtorek uzasadniał decyzję ws. zawieszenia Pawła Juszczyszyna.

Sędzia Adam Tomczyński jest członkiem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tomczyński jako sędzia sprawozdawca przedstawiał uzasadnienie decyzji o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna. W związku z wtorkową decyzją izby, "Tygodnik Powszechny" przypomniał swój artykuł z 2017 r., w którym przybliża karierę Tomczyńskiego. 

Kariera Adama Tomczyńskiego

Tomczyński od 1991 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Najpierw jako asesor, później sędzia w Wydziale Rodzinnym, następnie w Wydziale Gospodarczym. Tam stał się bliskim współpracownikiem Dariusza Czajki, który zajmował się upadłościami spółek. "Jak udowodniono Czajce w postępowaniu dyscyplinarnym, przy orzekaniu dopuszczał się kumoterstwa, tworząc sieć powiązań biznesowych" - pisze tygodnik. Rzecznik dyscyplinarny, a także minister sprawiedliwości i KRS chcieli usunięcia Czajki z urzędu, ale przed decyzją Sądu Najwyższego, 4 stycznia 2005 r. sam zrezygnował. Kilka dni później to samo zrobił Tomczyński, następnie został radcą prawnym i otworzył kancelarię w Markach koło Warszawy. Przy Krajowej Izbie Gospodarczej został arbitrem Sądu Arbitrażowego.

>>> Po co PiS-owi wojna o sądy? Gdula: chcieliby już nie mówić o sądach, ale muszą

Zobacz wideo

Tomczyński razem z Czajką zasiadali w składach sędziowskich, dotyczących gospodarstwa rolnego Eko-Mysiadło i spółki giełdowej CLiF. Tomczyński przy ogłaszaniu upadłości firm nie ogłosił zdania odrębnego. Upadłość tego drugiego podmiotu została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy, ale skorzystał na tym Kredyt Bank, który wcześniej sprzedał Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji żaglowiec "Fryderyk Chopin" - za 1/3 rynkowej ceny w dziesięciu nieoprocentowanych ratach. Szkołę założył sędzia Czajka, działa ona w budynkach po fabryce Leda, której upadłość też ogłosił Czajka.

Na stronie uczelni, w rubryce Katedra Prawa Prywatnego jako współpracownik wciąż figuruje Adam Tomczyński. "Tygodnik Powszechny" donosił w 2017 r., że Czajkę i Tomczyńskiego łączy też prowadzenie płatnych szkoleń w Zrzeszeniu Prawników Polskich. 

"Wypad pajace" - o Komorowskim i Kopacz 

Na Gazeta.pl opisywaliśmy też aktywność Tomczyńskiego w mediach społecznościowych. Gdy trwała awantura o festiwal w Opolu Tomczyński pisał: "Z Opolem to jest jakiś pseudointelektualny pierdolec".  Wyrok sądu ws. Michała L., który szalał samochodem na sopockim Monciaku skomentował tak: "Rannych 20 osób, ale co tam. O tempora, o mores, o qur.a". Chodziło o wyrok stwierdzający, że kierowca, który staranował ponad 20 osób, może leczyć się na wolności. 

O politykach opozycji pisał z kolei tak: "Bronisław Komorowski, Ewa Kopacz, Donald Tusk, Maciej Lasek, prokuratorzy od ‘śledztwa’ - wypad pajace".

Więcej o: