Jacek Kurski ujawnił w Senacie budżet TAI. "Odrzucam tezę o propagandzie TVP". Mówił też o paskach

- Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę. Gdyby Polacy uważali, że telewizja publiczna uprawia propagandę, toby jej nie oglądali - powiedział w trakcie posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu prezes TVP Jacek Kurski. Były poseł PiS poinformował też, że roczny budżet Telewizyjnej Agencji Informacyjnej wnosi około 140 milionów złotych.

W poniedziałek na senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu pojawił się prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Posiedzenie dotyczyło m.in. nowelizacji ustawy abonamentowej - w zmienionej formie zapewni ona mediom publicznym rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych w wysokości do 1,95 mld zł. Sejm przegłosował projekt zmian w ustawie 10 stycznia, natomiast członkowie senackiej komisji zdecydowali w poniedziałek o jego odrzuceniu. 

>>> Sikorski: Brexit zaczynał się lata temu od szczucia na UE, jakie teraz uprawia TVP

Zobacz wideo

Jacek Kurski o paskach TVP

Jednym z senatorów, który zabrał głos w takcie debaty, był wicemarszałek izby wyższej Bogdan Borusewicz. - To nie jest informacja ani publicystyka, ale to jest propaganda. Propaganda sterowana. Czy pan podejmuje decyzje, w jakim kierunku kształtować propagandę i kogo atakować?- pytał Borusewicz Kurskiego (relację z debaty publikuje portal press.pl). Mówiąc o upolitycznionym przekazie programów informacyjnych TVP, przypomniał też m.in. o atakach na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

- Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę. Gdyby Polacy uważali, że telewizja publiczna uprawia propagandę, toby jej nie oglądali. Tymczasem oglądalność Telewizji Polskiej za moich rządów rośnie, nawet w panelu Nielsena [...]. Dziennikarze, redakcje są niezależne w swoich decyzjach, nie wydaję im szczegółowych instrukcji. Oczywiście czasem ze mną konsultują pewne rzeczy - odpowiedział Kurski.

Prezes TVP został też zapytany o słynne już paski informacyjne wyświetlane w TVP Info i "Wiadomościach" TVP 1. Za przykład senatorom posłużył pasek o treści: "Senat pod dyktando zagranicy - współczesna Targowica?". Kurski zripostował, że skoro w komunikacie znajduje się w znak zapytania, to "nie jest to żaden szkalujący pasek". 

Jacek Kurski ujawnił budżet TAI

Kurski poinformował w czasie posiedzenia senackiej komisji, że roczny budżet Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odpowiedzialnej m.in. za programy informacyjne i publicystykę, wynosi ok. 140 milionów złotych. Na wspomniany sektor informacji przekazywanych jest 14 proc. tej sumy. Z kolei publicystyka pochłania 11 proc., sport - 24 proc., kultura - 23 proc., rozrywka - 22,3 proc., a edukacja - 5,7 proc.

Więcej o:
Komentarze (267)
Jacek Kurski ujawnił w Senacie budżet TAI. "Odrzucam tezę o propagandzie TVP". Mówił też o paskach
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 72 razy 68

  "Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę."

  A ja kategorycznie odrzucam tezę, że Ziemia jest okrągła. Gdyby Ziemia była okrągła, ludzie by z niej spadali.

 • vitruvius

  Oceniono 51 razy 45

  „Im dalej kłamcy oddalają się od prawdy, tym bardziej nienawidzą tych, co ją głoszą. Prawda wg kłamców jest mową nienawiści.” (Orwell)
  Działanie PiS a 3 prawa dr Josefa Goebbelsa. Kiedy poznajemy „przekazy dnia” propagandy PiS, warto je porównać z 3 prawami Goebbelsa.
  Pierwsze prawo Josefa Goebbelsa do stwierdzenie, że tysiąc (sto) razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą. Cała „drużyna” powtarza do znudzenia te same kłamstwa, używa identycznych sformułowań, aby wbić do głowy odbiorcom pojęcia w które uwierzą. Przykłady to „zamach” zamiast sprowokowana katastrofa, „reforma sądownictwa” zamiast obsadzania swoimi i uzależnianiu od siebie. Tu kłamstwa można cytować bez końca. Polska w ruinie (dopiero będzie).
  Drugie prawo Josefa Goebbelsa to PRAWO DEZINFORMACJI. Przekaz dnia zawiera na przykład informacje prawdziwe przemieszane z fałszem, który ma zostać uwiarygodniony prawdziwą częścią przekazu. Często w przekazie PiS za prawdę już robi fałsz wmówiony, dzięki działaniu pierwszego prawa Goebbelsa.
  Trzecie prawo Josefa Goebbelsa to PRAWO AUTORYTETÓW. Celem jest powoływanie się na autorytety, najczęściej akademickie, na profesorów. Wyjmuje się z kontekstu pasujące zdanie i w kółko powtarza, jako potwierdzenie tezy. Można się na przykład powoływać na prawo francuskie, wybierając jedno zadanie bez sąsiednich, lub niemieckie z wyborem sędziów, „pomijając” z jakiego grona mogą być wybrani. Z poważnymi profesorami to PiS ma kłopot. Lech Kaczyński tylko podawał się za profesora (przez pewien czas był na etacie, ale to nie tytuł naukowy), Krycha Pawłowicz to samo, Zybertowicz i jemu podobni dla wykształciuchów są śmieszni, dla „Luda Ciemnego” wg terminologii jednego z głównych propagandzistów PiS, może jeszcze tak.
  Wśród „bon mots” Goebbelsa jest na przykład zdanie „oskarżaj innych o to, za co sam jesteś winny”. No co? To pewnie Tusk zmasakrował polski system prawny.
  Zabawne, że „Elity PiS” próbują zasady Josefa Goebbelsa stosować wobec UE. Ale tam są wyształciuchy.
  I CO W TVPiS tego nie ma ????

 • Kapitan Flint

  Oceniono 46 razy 44

  J. Kurski to jedna z najgorszych kanalii podłej zmiany. Szkód jakie wyrządził Polsce nie odrobimy nawet w 20 lat.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 45 razy 43

  Jacek Kurski - alfons czy zlodziej?

  Zaznaczam, ze znak zapytania oddale wszelkie podejrzenia o szkalowanie.

 • zechoff

  Oceniono 32 razy 30

  Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Jackowi Kurskiemu zdarzało się mówić prawdę!!!!!!

 • magda_breslau

  Oceniono 25 razy 25

  W rankingu wolnosci mediow, w jeden rok (2015-2016) Polska spadla z miejsca 18 na 47. Dzis, po mniej niz pieciu latach infantylnej dyktaturki PiS, jestesmy na miejscu 59, za Belize, Senegalem, Botswana i San Escobarem.

  Narodowa w formie komuna.

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 25

  Ciemny naród wszystko kupi. Tak towarzyszu kurski.?
  Jak widać senat chyba nie jest ciemny.

 • baca124

  Oceniono 25 razy 23

  Od 2015 nie oglądam kur-wizji i kanałów z nią powiązanych. Czemu tego nie zrobią inni,tylko piszą że "tego nie idzie oglądać"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX