Jacek Kurski ujawnił w Senacie budżet TAI. "Odrzucam tezę o propagandzie TVP". Mówił też o paskach

- Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę. Gdyby Polacy uważali, że telewizja publiczna uprawia propagandę, toby jej nie oglądali - powiedział w trakcie posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu prezes TVP Jacek Kurski. Były poseł PiS poinformował też, że roczny budżet Telewizyjnej Agencji Informacyjnej wnosi około 140 milionów złotych.

W poniedziałek na senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu pojawił się prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Posiedzenie dotyczyło m.in. nowelizacji ustawy abonamentowej - w zmienionej formie zapewni ona mediom publicznym rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych w wysokości do 1,95 mld zł. Sejm przegłosował projekt zmian w ustawie 10 stycznia, natomiast członkowie senackiej komisji zdecydowali w poniedziałek o jego odrzuceniu. 

>>> Sikorski: Brexit zaczynał się lata temu od szczucia na UE, jakie teraz uprawia TVP

Zobacz wideo

Jacek Kurski o paskach TVP

Jednym z senatorów, który zabrał głos w takcie debaty, był wicemarszałek izby wyższej Bogdan Borusewicz. - To nie jest informacja ani publicystyka, ale to jest propaganda. Propaganda sterowana. Czy pan podejmuje decyzje, w jakim kierunku kształtować propagandę i kogo atakować?- pytał Borusewicz Kurskiego (relację z debaty publikuje portal press.pl). Mówiąc o upolitycznionym przekazie programów informacyjnych TVP, przypomniał też m.in. o atakach na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

- Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę. Gdyby Polacy uważali, że telewizja publiczna uprawia propagandę, toby jej nie oglądali. Tymczasem oglądalność Telewizji Polskiej za moich rządów rośnie, nawet w panelu Nielsena [...]. Dziennikarze, redakcje są niezależne w swoich decyzjach, nie wydaję im szczegółowych instrukcji. Oczywiście czasem ze mną konsultują pewne rzeczy - odpowiedział Kurski.

Prezes TVP został też zapytany o słynne już paski informacyjne wyświetlane w TVP Info i "Wiadomościach" TVP 1. Za przykład senatorom posłużył pasek o treści: "Senat pod dyktando zagranicy - współczesna Targowica?". Kurski zripostował, że skoro w komunikacie znajduje się w znak zapytania, to "nie jest to żaden szkalujący pasek". 

Jacek Kurski ujawnił budżet TAI

Kurski poinformował w czasie posiedzenia senackiej komisji, że roczny budżet Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odpowiedzialnej m.in. za programy informacyjne i publicystykę, wynosi ok. 140 milionów złotych. Na wspomniany sektor informacji przekazywanych jest 14 proc. tej sumy. Z kolei publicystyka pochłania 11 proc., sport - 24 proc., kultura - 23 proc., rozrywka - 22,3 proc., a edukacja - 5,7 proc.

Więcej o: