Kancelaria Dudy nie pokaże zdjęć ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza. "Materiały robocze"

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy odmówiła redakcji Gazeta.pl udostępnienia zdjęć z uroczystości zaprzysiężenia Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jak tłumaczą urzędnicy, fotografie "nie zostały wykonane w celu publikacji".

W listopadzie klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił do Trybunału Konstytucyjnego profesora nauk prawnych Jakuba Stelinę, a także swoich byłych posłów - Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Piotrowicz bezskutecznie kandydował w październikowych wyborach parlamentarnych do Sejmu, Pawłowicz nie zdecydowała się na start.

Kandydatury zgłoszone przez PiS zostały przyjęte przez Sejm. Krystynę Pawłowicz poparło 230 posłów, 213 było przeciwko. Za Stanisławem Piotrowiczem również zagłosowało 230 parlamentarzystów, 218 - "przeciw". 233 posłów poparło Jakuba Stelinę, 209 było przeciw, a ośmiu się wstrzymało.

>>> Andrzej Duda poprze związki partnerskie? Ryszard Czarnecki komentuje

Zobacz wideo

"Nowo wybrani przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałami z dnia 21 listopada 2019 r. sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Pani Krystyna Pawłowicz, Pan Stanisław Piotrowicz i Pan Jakub Stelina, złożyli wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ślubowanie" - ten jednozdaniowy komunikat ukazał się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta 5 grudnia. Nie opublikowano przy tym żadnych zdjęć ani materiału wideo z uroczystości.

Nie jest to stała praktyka - gdy w kwietniu 2016 r. Andrzej Duda przyjął ślubowanie od sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego, Kancelaria opublikowała 11 zdjęć, opatrzonych jednocześnie szerokim opisem i cytatami z prezydenckiego przemówienia. Podobnie było również m.in. w lutym 2017 r., kiedy sędzią zostawał Grzegorz Jędrejek. Kancelaria udostępniła wtedy oprócz fotografii także sześciominutową relację wideo. W styczniu 2018 r. mogliśmy oglądać z kolei zdjęcia z zaprzysiężenia Jarosława Wyrembaka.

Kancelaria Prezydenta: Zdjęcia służą do celów wewnętrznych

Zwróciliśmy się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o udostępnienie zdjęć z zaprzysiężenia Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej. Otrzymaliśmy jednak odpowiedź odmowną.

Wykonane podczas uroczystości zdjęcia mają charakter pomocniczy, służą jedynie do celów wewnętrznych, pozbawione są waloru oficjalności (nie zostały wykonane w celu publikacji) i nie podlegają udostępnieniu w trybie i na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia  6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej

- czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Kancelaria dodaje, że są to "materiały robocze", a przepisy "nie nakładają na Kancelarię Prezydenta obowiązku dokumentowania wydarzeń w formie fotograficznej".

"Kancelaria Prezydenta RP spełniła obowiązek informacyjny w przedmiotowej sprawie poprzez zamieszczenie komunikatu o wydarzeniu na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP" - informuje Biuro Prasowe.

Więcej o: