Macron spotkał się z Morawieckim. O reformie wymiaru sprawiedliwości: Francja nie chce udzielać lekcji

Emmanuel Macron spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckin. - Francja nie chce nikomu udzielać lekcji - powiedział, pytany o spór Polski z Unią Europejską dotyczący zmian w sądownictwie. Podkreślił jednocześnie, że jego kraj "popiera stanowisko Komisji Europejskiej".

Emmanuel Macron po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim podkreślił, że "zawsze wyrażał się w sposób jasny i wspierający procedury europejskie". - Mówiłem o tym jasno zarówno w rozmowie z prezydentem, jak i premierem. Jest to temat europejski, a nie dwustronny, bo dotyczy nas wszystkich. To nie jest tak, że jedno państwo ocenia, co robi inne państwo, lub też udziela lekcji - powiedział na wspólnej konferencji z polskim premierem.

Macron po spotkaniu z Morawieckim. O reformie sądownictwa: Francja nie chce nikomu udzielać lekcji

- Francja nie chce nikomu udzielać lekcji, ale zawsze ważne jest dla nas to, żeby wzmocnić poszanowanie naszych wartości i zasad. Dotyczy to naszych wspólnych instytucji - podkreślił francuski prezydent. Jak wyjaśnił, chodzi o Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Francja jasno popiera stanowisko Komisji Europejskiej i prace, które musi wykonać - stwierdził Macron.

W wątku dotyczącym sądownictwa krótkiego komentarza udzielił też polski premier. - Polska, realizując reformy wymiaru sprawiedliwości, broni prawdziwych wartości europejskich - skwitował Morawiecki.

Macron chce spotkania Trójkąta Weimerskiego

Emmanuel Macron w poniedziałek rozpoczął wizytę w Polsce. Podczas spotkania z Andrzejem Dudą zaproponował spotkanie przywódców Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego. Emmanuel Macron mówił w Warszawie, że to właśnie te trzy kraje powinny wziąć odpowiedzialność za kształt Unii Europejskiej po brexicie. Trójkąt Weimarski to organizacja, utworzona przez Polskę, Niemcy i Francję na początku lat 90., tuż po upadku komunizmu w Europie. W ostatnich latach jednak inicjatywa ta wyraźnie straciła na znaczeniu, a do ostatniego jak dotąd spotkania na poziomie głów państw doszło 7 lat temu w Warszawie.

>>> Po co PiS-owi wojna o sądy? Gdula: chcieliby już nie mówić o sądach, ale muszą

Zobacz wideo

Macron zaproponował zorganizowanie nowego szczytu przywódców trzech krajów, bo - jak mówił - Warszawa, Berlin i Paryż powinny teraz wyznaczyć kierunki rozwoju Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. - Aby pogłębić naszą współpracę chciałbym zaproponować, żeby w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego w którym weźmie również udział Kanclerz Niemiec. Na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę, za strategiczną agendę, nad którą dzisiaj zaczęliśmy wspólnie pracować - powiedział.

Polski prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z francuskim przywódcą podkreślał konieczność zmian w Unii. - Nie mamy wątpliwości, że Unia będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie, że role w Unii Europejskiej będą musiały w jakimś sensie zostać poukładane na nowo i ta architektura europejska siłą rzeczy musi ulec w jakimś sensie przebudowie - stwierdził Andrzej Duda.

Więcej o:
Komentarze (146)
Macron spotkał się z Morawieckim. O reformie wymiaru sprawiedliwości: Francja nie chce udzielać lekcji
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 24 razy 12

  Hehe.
  Trojkat Weimarski?
  Widac, ze Macron nietutejszy.
  Wolska od zarania prowadzi wojne dyplomatyczna z Niemcami. Z Francja zreszta tez. I to pomimo, ze Niemcy sa siedmiokrotnie wieksza gospodarka od wolski, a Francja pieciokrotnie.
  Macron popelnil blad. Jego kurtuazja i ugodowosc beda postrzegane w wolsce kaczystowskiej jako slabosc.
  Ludy azjatyckie tak juz maja.

 • obeznany

  Oceniono 15 razy 11

  "Francja nie chce udzielać lekcji".

  Dyplomacja. Doskonale wie, że od udzielania PiSbolszewii lekcji są inni.

 • krynolinka

  Oceniono 24 razy 10

  Mateusz pokazał milion elektrycznych aut i żabojada od razu zatkało. Tak się robi międzynarodową politykę ;-)

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 9

  Komisjo Europejska dojeżdżać przestępcza szajkę PiS bez cienia litości ⚠⚠⚠

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 7

  Powiedzmy sobie szczerze, jeden z najbardziej pragmatycznych krajów świata wygwizdał tą Europę. Przerażającym faktem że nawet u nich, przeważyły obecnie populistyczne tony. Wielu krzykaczy osiągnęło swój cel. To jest obecnie trend w Europie. Pojawia się tu coraz więcej małych, niepozornych adolfików opowiadających o jakimś cudzie, wunderwaffe dla Europy. Pensji dla wszystkich, emerytur do 120 roku życia, powrocie do wartości jakim ślubował Mieszko . Kakofonia tych pomysłów zaczyna przerażać, a Europa nie potrzebuje trzech partnerów którzy się dogadają ale 27.

 • czechy11

  Oceniono 19 razy 7

  Borat Duda to największa porażka ostatniego 50 lecia. Patrząc na ten egzemplarz człowiek zastanawia się gdzie tkwi błąd

 • daretz

  Oceniono 12 razy 6

  Jeżeli prez. Duda rozmawiał jak ma w zwyczaju, cyt: "Są tematy trudne, i pan Macron powiedział, że są tematy trudne, co mnie bardzo ucieszyło, bo ja też rozumiem, że są tematy trudne, ale jak to powiedział kiedyś poeta są w ojczyźnie rachunki krzywd..." to słabo widzę te rozmowy.

 • kondziu70

  Oceniono 8 razy 6

  Pitu pitu Pinokio...wiesz dobrze że tylko Wolacy nie znają języków obcych...Polacy natomiast dość dobrze...i słyszeli....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX