11-letniej Zuzi nakazano spłatę milionowego długu po ojcu. Sebastian Kaleta: Zleciłem pilną kontrolę

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że jego resort od kilku dni "podejmuje interwencję" w sprawie 11-letniej Zuzi, której nakazano spłatę ogromnego długu po zmarłym ojcu. "Przecież takich sytuacji miało już nie być. To było hasło jednej z waszych rewolucji w wymiarze sprawiedliwości!" - odpowiedział mu Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej.

Sprawę 11-letniej Zuzi opisał tygodnik "Wprost". Dziewczynka razem z mamą mieszka w 20-metrowym lokum. Miesięczny dochód to ok. 1,5 tys. zł, mieści się w tym świadczenie 500 plus, zasiłek dla samotnej matki i pensja z pracy dorywczej mamy Zuzi. 2011 roku zmarł ojciec dziewczynki, Piotr Sałaszewski.

11-latka ma spłacić milion złotych długu po ojcu

Kilka lat później okazało się, że mężczyzna pozostawił po sobie kredyt, o którym rodzina nie widziała. Pożyczka została zaciągnięta na rozruch hurtowni z materiałami budowlanymi, Sałaszewski przestał spłacać dług jeszcze za życia. Ruszyło postępowanie komornicze, które zostało umorzone w 2015 r. Wtedy bank sprzedał wierzytelności firmie windykacyjnej Ultimo, która następnie zawnioskowała o nadanie klauzuli wykonalności wobec Sałaszewskiego. Gdy okazało się, że mężczyzna nie żyje, zawnioskowała, by objęto klauzulą Zuzię. Obecnie dług wynosi milion złotych. Komornik co miesiąc zabiera 180 zł z renty dziewczynki.

Firma Ultimo utrzymuje, że nie wiedziała o trudnej sytuacji Zuzi, bo nie otrzymała takiej informacji od dłużnika lub opiekuna prawnego spadkobierczyni Piotra Sałaszewskiego.

>>> Maciej Gdula proponuje sankcje dla PiS-u. Za łamanie praworządności

Zobacz wideo

Myrcha do Kalety: "Takich sytuacji miało już nie być!"

Historię 11-letniej Zuzi skomentował Sebastian Kaleta. "W Ministerstwie Sprawiedliwości od kilku dni podejmujemy interwencję w tej sprawie. W toku kontroli ustalono, że komornik bezprawnie zajmował rentę dziewczynki. Wedle naszych ustaleń, komornik już się z tego zajęcia wycofał. Zleciłem dalszą pilną kontrolę celem zbadania podstaw egzekucji" - napisał wiceminister sprawiedliwości. 

Do jego wpisu odniósł się Arkadiusz Myrcha, poseł Koalicji Obywatelskiej. "Ale przecież takich sytuacji miało już nie być! To było hasło jednej z waszych 'rewolucji i historycznej zmiany w wymiarze sprawiedliwości'! Bo czym to się różni od każdego innego błędu komornika sprzed lat, zakończonego interwencją MS. A, i efektywność egzekucji spadła. Czuwaj" - napisał.

W kolejnym wpisie, tym razem odpowiadając Myrsze, Kaleta przekonuje, że "efektywność egzekucji wzrosła, zarówno kwotowo, jak i procentowo". "Skandali rzeczywiście mniej, jednak prawo stosuje zawsze człowiek. Interwencja Ministerstwa Sprawiedliwości zanim opublikowano artykuł to również świadczy o tym, że każda wątpliwa sprawa jest pilnie wyjaśniana w kontroli" - napisał.

Więcej o:
Komentarze (239)
11-letniej Zuzi nakazano spłatę milionowego długu po ojcu. Ministerstwo Sprawiedliwości interweniuje
Zaloguj się
 • cxubmsqq1

  Oceniono 80 razy 58

  Ja bym ta Zuzie zamknal! A wczesniej sprawdzil czy chodzi regularnie na lekcje religii i do kosciola!

 • lkolesio

  Oceniono 78 razy 52

  Tchórzliwa opozycjo miej wreszcie odwagę /jedna Jachira tego nie załatwi/do ataku na złodziei i cwaniaków z pis. Niech afery pis nie znikają . Należy je cały czas przypominać: KNF, SKOK i miliardy wywiezione za granicę ,  NBP i utrzymanki Glapcia, znikające miliony z CBA, kłamstwa i prowokacje Ziobry, majątek Morawieckiego i kościelne ziemie, nienależne premie, ideowa praca Karczewskiego,  willa , prywatny samolot Kuchcińskiego na przeloty do burdelu, Srebrna i łapówa dla Kaczora, SKOK .GetBack , nadużycia w spółkach skarbu państwa, przerost administracyjny , karuzela stanowisk w spółkach dla swoich, Fundusz Narodowy, 2 mld na propagandę tvpis ,oszustwa, pomówienia, preparowanie dowodów, śmierć Koseckiego, Stachowiaka, Blidy, Leppera, nepotyzm niespotykanych rozmiarów, afera hejterska, stanowiska dla wyrokowców ,nagonka na Prof. Grodzkiego itd itd.

 • jaleros

  Oceniono 59 razy 47

  Ministerstwo drobnych interwencji...
  Ale grube afery kolesi to mają zupełnie w dudzie.

 • xenon.c

  Oceniono 43 razy 43

  Dlaczego pan Kaleta nic nie robi w sprawie ponoszenia przez banki i firmy pożyczkowe konsekwencji udzielenia pożyczki/kredytu na skradzioną tożsamość. Dzisiaj to niewinna osoba musi spłacać dług nienależny, zaś próby przeniesienia tych obowiązków na bank są kłopotliwe, kosztowne i długo trwają.

 • marywil2012

  Oceniono 44 razy 34

  pisiaki nawet prawa, które dotyczy zwykłych obywateli prawidłowo nie są w stanie zmienić. ile się popisywali, że poprawili prawo spadkowe. ale to są durnie. niewykształceni, chamscy i prostaccy idioci. ale ciągnął za to z budżetu kasę ....

 • soap2

  Oceniono 29 razy 27

  Ochrona danych osobowych osób zmarłych nie obwiązuje, pewnie stąd można chłopa po nazwisku opisać, co innego jak skazują mordercę albo gwałciciela, jego dane to wielka tajemnica wiary...

 • year68

  Oceniono 25 razy 25

  To jeszcze niech pan Kaleta załatwi sprawę kredytów na skradzioną tożsamość, bo w tym przypadku to już jest patologia.

 • darren.p

  Oceniono 35 razy 23

  Ale dziwne oczy ma ten Kaleta. Takie wodniste. Ćpun czy na ostrym kacu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX