Emmanuel Macron w Polsce. Zabrał głos ws. reformy sądownictwa PiS. "Wyraziłem zaniepokojenie"

Emmanuel Macron po spotkaniu z Andrzejem Dudą przyznał, że jest zaniepokojony przeprowadzaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformą sądownictwa. - Chciałbym, aby w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską - powiedział prezydent Francji.

W Warszawie trwa wizyta Emmanuela Macrona. Prezydent Francji spotkał się już m.in. z Andrzejem Dudą. - To pierwsza wizyta, którą składam w Polsce jako prezydent Francji. To także pierwsza wizyta europejska w tym roku, pierwsza w okresie, w którym rozpoczęła działalność nowa Komisja Europejska i pierwsza w epoce po brexicie. I to wszystko dla mnie stanowi symbol. Musimy scalić, zacieśnić nasze przymierze, aby Europa była zjednoczona, ale także bardziej skuteczna, silna, bardziej suwerenna w niepewnym świecie. Musimy odpowiedzieć na europejskie wyzwania - powiedział Emmanuel Macron po spotkaniu z Andrzejem Dudą.

>>> Adam Bodnar: Mija już któryś dzień, a prezydent nie podpisał ustawy kagańcowej

Zobacz wideo

Macron o reformie wymiaru sprawiedliwości: Wyraziłem zaniepokojenie

Francuski prezydent przyznał, że w rozmowie z Dudą poruszona została także kwestia zmian w sądownictwie przeprowadzanych przez rząd PiS. - W rozmowie z prezydentem Dudą wyraziłem (...) zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości - powiedział Macron. - Chciałbym, aby w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską. Wiem, że w Polsce, co pokazuje historia, głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości - dodał.

Jak podkreślił, "Polska jest państwem głęboko europejskim, a Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich narodów na kontynencie". - Myślę, że jest to duża siła i wszyscy możemy i musimy z niej skorzystać - powiedział.

Emmanuel Macron w Polsce. Będzie spotkanie z Morawieckim

Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek jeszcze z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu, a także ze społecznością francuską i polskimi intelektualistami. Jutro wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Emmanuelowi Macronowi w Warszawie towarzyszą francuscy ministrowie spraw zagranicznych, obrony, gospodarki oraz kultury.

Więcej o: