Polska i Francja podpisały program współpracy strategicznej. Macron: Otwiera się nowa epoka po brexicie

Podczas wizyty Emmanuela Macrona w Polsce podpisano czteroletni program współpracy strategicznej. - Otwiera się nowa epoka po brexicie. Musimy scalić nasze przymierze, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie - stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

Trwa wizyta francuskiego prezydenta w Polsce. W poniedziałek w pałacu prezydenckim Polska i Francja podpisały czteroletni program współpracy strategicznej. Podpisy pod dokumentem złożyli ministrowie spraw zagranicznych obu krajów Jacek Czaputowicz oraz Jean-Yves Le Drian. Podpisano też deklarację intencji na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Później obaj prezydenci wygłosili przemówienia do mediów. 

"Macron ma rację. Jesteśmy skansenem na skalę światową". Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo

Prezydent Francji Emmanuel Macron w Polsce. Oba kraje podpisały czteroletni program współpracy strategicznej

- Jestem niezwykle wdzięczny panu prezydentowi, że przyjechał do Polski właśnie w tym momencie. Momencie istotnym, bowiem Wielka Brytania właśnie opuściła struktury UE. Dokonał się brexit. Unia będzie musiała teraz nabrać nowego kształtu. To będzie nowe otwarcie i nowe role niektórych państw. Pytanie, jak dokonać tego otwarcia z jak największą korzyścią dla naszych państw i społeczeństw - powiedział prezydent Duda. 

- Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE rola Francji ogromnie wzrasta. Dziś ten kraj bez wątpienia stanowi potęgę na skalę europejską. Dlatego cieszę się, że pierwsze kroki po brexicie prezydent Macron skierował właśnie do Polski, tym samym dając sygnał, że ta część Europy jest dla niego ważna - dodał prezydent RP. 

Sporą część swojego przemówienia brexitowi poświęcił też Emmanuel Macron. - Otwiera się nowa epoka po brexicie, musimy scalić nasze przymierze, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie i odpowiedzieć na wyzwania w zmieniającej się Unii Europejskiej. Po 12 latach od podpisania umowy o strategicznym partnerstwie, podpisane przez nasze kraje dokumenty wyznaczają nowe kierunki wzajemnych relacji. Współpraca dwustronna wykazuje ze nasze państwa są bliżej niż może się wydawać. Francja to czwarty największy inwestor w Polsce. Myślę, że możemy zrobić jeszcze więcej - na przykład w kwestii energetyki i przemysłu. Mój kraj może udzielić wsparcia Polsce - powiedział Emmanuel Macron. 

Francuski prezydent wspomniał też o NATO oraz o dialogu z Rosją. - NATO pozostanie podstawą naszego bezpieczeństwa. Francja jest zaangażowana w ochronę wschodniej flanki Sojuszu, a jej żołnierze obecni są m.in. na Litwie i w Estonii. Jednocześnie kolejnym filarem naszego bezpieczeństwa, czy też jego uzupełnieniem może być Unia Europejska […]. Francja nie jest ani prorosyjska, ani antyrosyjska. Jest proeuropejska.. Rosja znajduje się w Europie, nawet jeśli nie jest w UE, pozostaje naszym sąsiadem - myślę, że spoglądając na mapę wszyscy mamy podobne odczucie. Musimy więc konfrontować się koniecznością utrzymania relacji tym krajem. W interesie bezpieczeństwa Francji i Polski jest ustanowienie wymagającego dialogu z Rosją - ocenił francuski przywódca.

Więcej o: