Jasna Góra. Elżbieta Witek o celu pielgrzymki: "Chcemy powierzyć Matce Bożej naszą Ojczyznę"

W niedzielę 2 lutego odbyła się 31. pielgrzymka polskich parlamentarzystów na Jasną Górę. Po raz pierwszy w funkcji marszałkini Sejmu uczestniczyła w niej Elżbieta Witek. W jednym z wywiadów stwierdziła ona, że parlamentarzyści chcą powierzyć Polskę Matce Boskiej.

- To jest dla mnie wyjątkowa okoliczność, dlatego że my jako parlamentarzyści i ja jako marszałek Sejmu czujemy na sobie olbrzymią odpowiedzialność za sprawy, które podejmujemy każdego dnia, bo to jest służba w interesie ojczyzny i w interesie narodu. Samemu człowiek nie dałby rady. W związku z tym przychodzimy tutaj do Matki Boskiej, do Częstochowy na Jasną Górę, aby prosić, żeby zechciała nam pomóc każdego dnia w podejmowaniu dobrych decyzji - powiedziała Elżbieta Witek w wywiadzie dla Radia Jasna Góra.

>>> Małgorzata Kidawa-Błońska o Elżbiecie Witek w roli nowej marszałkini Sejmu

Zobacz wideo

Elżbieta Witek dziękuje Matce Boskiej. "Za to, że jestem córką tej ziemi - Polski"

Marszałkini Sejmu powiedziała, że polscy parlamentarzyści chcą "powierzyć  Matce Bożej naszą Ojczyznę, oddać jej wszystkie sprawy, żeby ona to wzięła do siebie", a posłowie i senatorowie stali się jej narzędziami. Elżbieta Witek stwierdziła również, że przyszła na Jasną Górę także z pobudek osobistych. Chciała podziękować Matce Boskiej za to, że jest "córką tej ziemi - Polski" oraz za swoją rodzinę i uratowanie życia jej męża. 

- Tego dziękczynienia jest naprawdę dużo i ogromnie się cieszę, że mogę to zrobić właśnie dzisiaj - w święto Matki Boskiej Gromnicznej - powiedziała Witek.

Elżbieta Witek pod ostrzałem. "Polska jest państwem świeckim!"

Słowa Elżbiety Witek spotkały się z szeroką krytyką. "Robicie z Polski kołtuńską, zabitą dechami pipidówkę", "21 wiek środek Europy i takie jaja. Kto potem nas będzie traktował poważnie?", "To jazda z Sejmu, za co mamy wam płacić, przelejemy podatki na konto Matki Boskiej" - piszą użytkownicy Twittera.

"Wielce Szanowna Pani Marszałek - to nie jest najskuteczniejszy sposób na uniknięcie Trybunału Stanu w przyszłości. Zdecydowanie skuteczniejsze jest przestrzeganie zapisów Konstytucji" - napisał z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Lasek.

Niedzielnym uroczystościom na Jasnej Górze przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo, który jest przeciwnikiem rozdziału państwa od Kościoła. W pielgrzymce w święto Ofiarowania Pańskiego brało udział ok. 70 parlamentarzystów, w tym Joanna Borowiak, Anna Milczanowska, Szymon Giżyński, Krzysztof Tchórzewski, Lidia Burzyńska i Andrzej Gawron.

Więcej o: