Kaleta "wstępnie" potwierdził udział w debacie z francuskim prawnikiem. Zorganizuje ją Bodnar

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta ma wziąć udział w debacie z profesorem prawa europejskiego Laurentem Pechem z Uniwersytetu Middlesex w Londynie. Propozycję organizacji spotkania wystosował do Kalety na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskiej Adam Bodnar. Dyskusja ma dotyczyć zmian w sądownictwie wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł PiS i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta był jednym z obrońców złożonego w grudniu w Sejmie projektu nowelizacji ustawy dotyczącej sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Zakłada ona dyscyplinowanie "nieposłusznych" sędziów. Tym, którzy będą podważali legalność nowej Krajowej Rady Sądownictwa i innych sędziów, groziły będą kary finansowe i wydalenie z zawodu.

Nowelizacja ustaw sądowych została przegłosowana przez Sejm i przekazana 24 stycznia przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek do podpisu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Kancelaria Prezydenta obecnie analizuje ustawę.

>>> Po co PiS-owi wojna o sądy? Gdula: chcieliby już nie mówić o sądach, ale muszą

Zobacz wideo

Broniąc zmian wprowadzanych przez PiS Sebastian Kaleta twierdził w grudniu na Twitterze, że dyscyplinująca sędziów nowelizacja to nic innego, jak "skopiowanie przepisów obowiązujących we Francji". Zasugerował też, że z tego powodu jej krytykowanie jest nie na miejscu.

Na słowa Kalety odpowiedział specjalizujący się w prawie międzynarodowym profesor Laurent Pech z Uniwersytetu Middlesex w Londynie. Wskazywał m.in., że "prawo francuskie nie dopuszcza żadnych sankcji wobec jakiegokolwiek sędziego, który stara się stosować prawo UE zgodnie z interpretacją orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości".

W styczniu, kiedy prof. Laurent Pech był z wizytą w polskim Senacie, Sebastian Kaleta napisał, że "bardzo żałuje", że nie może zadać profesorowi osobiście pytań, czy "zna sposób powoływania sędziów Niemczech, Czechach, Łotwie". "Zapytałbym go o ocenę użycia siły wobec protestujących prawników we Francji" - dodał. Pech odpowiedział na wpis wiceministra i zapewnił o gotowości do rozmowy. "Proszę dać mi znać gdzie i kiedy" - zaapelował.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprasza na debatę

W niedzielę do Sebastiana Kalety zwrócił się na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Poinformował, że prof. Laurent Pech będzie w Warszawie 18 marca.

"Czy zgodzi się Pan na debatę o reformie sądownictwa, rozwiązaniach francuskich i rządach prawa w UE? Czy podejmuje Pan rękawicę? Miejscem debaty może być Biuro RPO" - zaproponował Kalecie Bodnar.

"Szanowny Panie Rzeczniku, proszę o przesłanie szczegółów propozycji debaty. Wstępnie potwierdzam swój udział. Jednak dziwi mnie, że nie chce Pan stanąć do niej osobiście, lecz zasłania się gościem z zagranicy, ale oczywiście nie stanowi to dla mnie przeszkody" - odpowiedział Kaleta. Dodał w kolejnym wpisie, że Bodnar "oddaje pole w dyskusji o kluczowych dla Polski sprawach zagranicznemu akademikowi".

"To nie jest brak śmiałości, lecz odwagi" - napisał wiceminister.

Więcej o: