Czy ewentualne błędy w listach poparcia do KRS będą mieć znaczenie? Andrzej Duda: Nie, kropka

"Smutna prawda jest taka, że ci, którzy popierają zmiany w sądownictwie, mają przeciwko sobie bardzo wpływowe osoby. Sędziowie, którzy się podpisali na tych listach, obawiają się prześladowań w swoim środowisku" - stwierdził prezydent Adnrzej Duda w rozmowi z "Wprost".

Andrzej Duda w wywiadzie z tygodnikiem  "Wprost" odpowiadał na wiele pytań związanych z sytuacją w wymiarze sprawiedliwości, czyli między innymi sprawą tzw. ustawy kagańcowej czy dyscyplinującej. Duda sam zastrzegł, że razi go nazywanie nowelizacji ustaw sądowych autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości "kagańcowymi". - Jest to obraźliwe wobec sędziów - mówił.

Prezydent stwierdził, że nieprawdą jest, że ustawa ma "uciszyć niewygodnych sędziów" i wprowadza po prostu rozwiązania, które funkcjonują w innych państwach Unii Europejskiej (taką narrację od tygodni powtarza też obóz rządzący). Andrzej Duda nie wskazał jednak, co zrobi z ustawą, wspomniał jedynie, że to on "będzie musiał podjąć ostateczną decyzję".

>>> RPO Adam Bodnar komentuje sprawę tzw. ustawy kagańcowej:

Zobacz wideo

Co, jeśli będą problemy z listami do KRS? Duda: To nie będzie miało znaczenia

W rozmowie z "Wprost" pojawił się też wątek sędziów powoływanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, której opozycja i spora część sędziów zarzuca upolitycznienie (powołano ją po nowelizacjach przyjętych przez PiS).

Wielokrotnie powraca sprawa list poparcia dla sędziów, będących wówczas kandydatami do KRS - wciąż nie zostały ujawnione, a spór na tym tle toczy się od miesięcy między Kancelarią Sejmu i sądami. O wgląd do list starał się sędzia Paweł Juszczyszyn, ale ostatecznie do niczego takiego nie doszło.

Czytaj więcej: Były szef PKW zarzuca Ziobrze "złe intencje". "Oczekiwanie czystki i zaludnienie sądów swoimi sędziami"

Dziennikarze pytali prezydenta o "hipotetyczną sytuację", że jednak coś jest "nie tak" z listami poparcia do KRS. - Dla statusu sędziów nie będzie to miało znaczenia? - padło. Na to Andrzej Duda odparł:

Nie będzie miało, ponieważ otrzymali oni nominację sędziowską od prezydenta Rzeczypospolitej. Kropka.

Kolejne pytanie dotyczyło niechęci m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości i Sejmu na ujawnienie tych list, jak stwierdził prezydent:

Smutna prawda jest taka, że ci, którzy popierają zmiany w sądownictwie, mają przeciwko sobie bardzo wpływowe osoby. Sędziowie, którzy się podpisali na tych listach, obawiają się prześladowań w swoim środowisku.

Duda o krytyce ze strony prawników z UJ: Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia

W rozmowie poruszono też wątek oceny działań prezydenta przez środowisko, z którego się wywodził. Andrzej Duda jest bowiem doktorem nauk prawnych, habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednak w trakcie prezydentury był krytykowany np. przez promotora swojej pracy Jana Zimmermanna, ale też profesorów z UJ.

Czytaj więcej: Promotor Dudy "wstrząśnięty" jego słowami. "Przekroczył granicę, zaczął atakować ludzi"

Na pytanie, czy nie jest mu "po ludzku przykro", że krytyka pada z takich stron, odpowiedział:

Pełnię urząd prezydenta. Jeśli jestem przekonany, że mam w jakiejś sprawie rację, to fakt, że jestem krytykowany przez środowisko prawnicze czy środowisko profesorskie z macierzystej uczelni, nie ma dla mnie kompletnie żadnego znaczenia.
Więcej o:
Komentarze (594)
Prezydent Andrzej Duda ewentualnych błędach w listach poparcia do KRS: Nie będą miały znaczenia
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 158 razy 148

  To po co te listy są, jak nie mają znaczenia? Ale przy urnach będzie miało znaczenie jaki prezydent będzie reprezentował nasz kraj, mam nadzieję, że mie ty mięczaku.

 • fakiba

  Oceniono 137 razy 133

  Listy mogą być fałszywe ale Duda ma to z dudzie bo tak mu pasuje , Duda pcha się do pierdla i nic nie jest w stanie go powstrzymać .

 • szaman2011

  Oceniono 127 razy 117

  Czyli wg Dudy , prawo nie ma żadnego znaczenia. On jest cesarzem i może wszystko.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 89 razy 85

  "Sędziowie, którzy się podpisali na tych listach, obawiają się prześladowań w swoim środowisku" "

  PiS postawił sobie wysoko poprzeczkę jeśli chodzi o uczciwe państwo - mówiła swego czasu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska

  KŁAMCY, KŁAMCY, PO STOKROĆ KŁAMCY !!!!
  (ง'̀-'́)ง

 • hipo krater

  Oceniono 86 razy 82

  Ale logika! Makabra. Obrazliwe dla sedziow jest nazywanie ustaw kagancowymi? Jakoś się sędziowie nie obrazją za nazywanie kagancem tego, co kagancem jest. Obrazliwe dla sędziów jest natomiast to, ze ktoś tę ustawę napisał i ktos broni jej słuszności. Ohydny człowiek.

 • ryyys

  Oceniono 79 razy 73

  Dla niewolnika ważna jest opinia tylko jego pana. TYLKO !
  Wszyscy prawnicy (z wyjątkiem tych, którzy widzą szansę kariery tylko w pislandzie) nie mają wątpliwości, co mafia Kaczyńskiego wyprawia. - Nie ma słów!
  Nikt i nic ich nie zawróci, bo oni służą tylko jednej sprawie: uczynienia z tego, któremu służą właścicielem Polski i Polaków. To jest, rzecz jasna, chore, ale dyktatorzy są chorzy.
  Tylko jedna rzecz może ich plan zburzyć:
  przegrana Dudy.
  Uruchomią wszelkie środki, by kupić bezkarność, czyli wygraną długopisu.
  Ale na to mamy wpływ, to zależy od nas.
  Hasło jest proste:
  Tylko nie Duda!
  Tylko nie Duda!
  Tylko nie Duda !
  Do zobaczenia przy urnach - wszyscy, którzy nie chcemy być niewolnikami.
  Polska jeszcze będzie Polską a nie Kaczolandią.

 • ps11111ps

  Oceniono 66 razy 62

  Jedno mnie cieszy. Do tej pory to PiS narzucał nowomowę i obowiązujące nazewnictwo ośmieszając w ten sposób wszelkie działania opozycji. Wystarczyło, że Yaro otworzył otwór gębowy i już cała Polska mówiła o lumpenproletariacie, drugim sorcie, elementach animalnych itp, Potrafił wmówić wyborcom dokładnie wszystko a oni łykali to bezkrytycznie.

  USTAWA KAGAŃCOWAto PIERWSZY przypadek, że opozycji udało się SKUTECZNIE przykleić łatkę do czegoś co wymyślił PiS. I to tak skutecznie, żę pewnie nawet wielu wyborców uważa że jest to oficjalna nazwa tej ustawy. Oby tak dalej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX