Emmanuel Macron w Polsce. Spotka się m.in. z Grodzkim. Szef MSZ: przełomowa wizyta

Emmanuel Macron razem z członkami francuskiego rządu spędzi dwa dni w Polsce. W planach są spotkania z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu, a także podpisanie polsko-francuskiego programu o współpracy. Wizyta francuskiego prezydenta w Polsce ma być też okazją do poprawy relacji na linii Paryż-Warszawa, które w ostatnich latach nie były najlepsze.

W poniedziałek rozpoczyna się dwudniowa wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce. 3 lutego będzie przebywał w Warszawie, dzień później w Krakowie.

Macron w Polsce. Poprawią się relacje Paryża i Warszawy?

Dla obu stron będzie to także próba poprawy chłodnych relacji między Warszawą a Paryżem. Mówili o tym ostatnio doradcy francuskiego prezydenta, wspominając o potrzebie "resetu" relacji z Warszawą.

Stosunki polsko-francuskie pogorszyły się w 2016 roku, kiedy polski rząd odstąpił od kontraktu na kupno wielozadaniowych śmigłowców Caracali, produkowanych przez francuski koncern Airbus. W ostatnim czasie Francja krytykowała też polskie władze za reformy wymiaru sprawiedliwości. Francuscy politycy mieli też Polsce za złe, że ta nie chciała przystąpić do unijnego programu, przewidującego do 2050 roku całkowitą rezygnację z węgla w Unii Europejskiej.

>>> Macron ma swoje problemy, czyli o "żółtych kamizelkach" z Francji:

Zobacz wideo

Seria spotkań: prezydent, premier, marszałkowie

Wizyta Macrona będzie jego pierwszą nad Wisłą, jest to też pierwsza od siedmiu lat wizyta francuskiego prezydenta w Polsce. Ostatni raz w Warszawie pojawił się w listopadzie 2013 roku poprzednik Macrona, Francois Hollande. W poniedziałek Emmanuel Macron spotka się najpierw z prezydentem Andrzejem Dudą, a potem pojedzie do premiera Mateusza Morawieckiego. Wieczorem będzie rozmawiał z marszałkinią Sejmu Elżbietą Witek i z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Emmanuelowi Macronowi w Warszawie towarzyszyć będą ministrowie jego rządu, w tym szefowie resortów spraw zagranicznych Jean-Yes Le Drian, obrony Florence Parly, gospodarki Bruno Le Maire oraz kultury Franck Riester. Oba kraje mają w Warszawie podpisać program współpracy polsko-francuskiej.

- Będzie podpisany program współpracy strategicznej na cztery lata nad którym oba MSZ pracują, będzie podpisana deklaracja na temat współpracy w Unii Europejskiej. Jednym słowem, przełomowa wizyta, w tym sensie, że otworzy ona możliwości współpracy poszczególnych resortów Polski i Francji - zapowiada polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Wizyta Macrona w Polsce. Tematy: NATO, UE, brexit

Kancelaria polskiego prezydenta informowała, że w czasie spotkania Andrzeja Dudy z Emmanuelem Macronem politycy będą rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa, NATO i Unii Europejskiej, w tym o sytuacji po brexicie. Tematem spotkania mają być także zmiany klimatyczne, a strona polska chce też rozmawiać o możliwości przyjmowania kolejnych krajów do NATO i Unii Europejskiej oraz o ewentualnych spotkaniach w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Kwestie związane z Unią Europejską mają być z kolei głównym tematem popołudniowej rozmowy Emmanuela Macrona z premierem Mateuszem Morawieckim. Minister do spraw europejskich Konrad Szymański zapowiada, że chodzi głównie o sytuację po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Grodzki: Ja będę musiał przekonywać Macrona, żebyśmy dali Polsce szansę

O swoich planach na spotkanie z Macronem mówił już kilka dni temu marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Podczas spotkania w ramach Klubów Obywatelskich w Rzeszowie zapowiadał:

Ma mnie odwiedzić prezydent Macron, który jest jednym z tych, którzy uważają "dajcie sobie spokój z tą Polską". I wbrew temu, co o mnie mówią, czy o Senacie, że "donosimy na Polskę" za euro, szekle, ruble czy inne dolary, to ja będę musiał go przekonywać, żebyśmy dali Polsce jeszcze szansę.
Więcej o: