PiS zabiera Senatowi 100 mln zł na wspieranie Polonii. Grodzki do "rodaków na obczyźnie": nie opuścimy Was

"PiS chce Senatowi zabrać środki finansowe na wspieranie Polonii na świecie, w tym Polaków w Wielkiej Brytanii dotkniętych brexitem" - napisał na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W ubiegłym tygodniu Sejmowa komisja finansów publicznych zdecydowała o przeniesieniu ponad 100 milionów złotych z budżetu Senatu do KPRM i kilku ministerstw. Pieniądze te przeznaczone są na wspieranie Polonii na świecie.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki napisał również, że zapewnia "naszych rodaków na obczyźnie", że "Senat ich nie opuści i będzie wypełniał swoje konstytucyjne zadanie opieki nad Polonią najlepiej jak potrafi".

PiS zabiera Senatowi pieniądze na wspieranie Polonii

Dotychczas rozdzielanie środków dla Polonii leżało w gestii Senatu. To stan, który utrzymywał się przez większość czasu, wyjątkiem był okres 2012-2016. W 2012 r. środki przejęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a przeciwstawiali się temu politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ówczesny marszałek Bogdan Borusewicz.

Podobny manewr chce teraz przeprowadzić PiS. We wtorek poseł Marcin Porzucek zgłosił poprawkę do projektu budżetu, w myśl której pieniądze trafiłyby do KPRM (60 mln zł), MSZ (ponad 20 mln zł) i po kilka milionów zł do pozostałych resortów. W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę posłów PiS.

Projekt ustawy budżetowej wpłynął do sejmu 24 grudnia, po czym został skierowany do pierwszego czytania, które odbyło się 9 stycznia. Zgodnie z procedurą budżetową, odbędą się jeszcze dwa czytania projektu.

>>> Marszałek Tomasz Grodzki: Mam nadzieję, że nie dojdzie do zabrania funduszy polonijnych

Zobacz wideo