PiS zabiera Senatowi 100 mln zł na wspieranie Polonii. Grodzki do "rodaków na obczyźnie": nie opuścimy Was

"PiS chce Senatowi zabrać środki finansowe na wspieranie Polonii na świecie, w tym Polaków w Wielkiej Brytanii dotkniętych brexitem" - napisał na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W ubiegłym tygodniu Sejmowa komisja finansów publicznych zdecydowała o przeniesieniu ponad 100 milionów złotych z budżetu Senatu do KPRM i kilku ministerstw. Pieniądze te przeznaczone są na wspieranie Polonii na świecie.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki napisał również, że zapewnia "naszych rodaków na obczyźnie", że "Senat ich nie opuści i będzie wypełniał swoje konstytucyjne zadanie opieki nad Polonią najlepiej jak potrafi".

PiS zabiera Senatowi pieniądze na wspieranie Polonii

Dotychczas rozdzielanie środków dla Polonii leżało w gestii Senatu. To stan, który utrzymywał się przez większość czasu, wyjątkiem był okres 2012-2016. W 2012 r. środki przejęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a przeciwstawiali się temu politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ówczesny marszałek Bogdan Borusewicz.

Podobny manewr chce teraz przeprowadzić PiS. We wtorek poseł Marcin Porzucek zgłosił poprawkę do projektu budżetu, w myśl której pieniądze trafiłyby do KPRM (60 mln zł), MSZ (ponad 20 mln zł) i po kilka milionów zł do pozostałych resortów. W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę posłów PiS.

Projekt ustawy budżetowej wpłynął do sejmu 24 grudnia, po czym został skierowany do pierwszego czytania, które odbyło się 9 stycznia. Zgodnie z procedurą budżetową, odbędą się jeszcze dwa czytania projektu.

>>> Marszałek Tomasz Grodzki: Mam nadzieję, że nie dojdzie do zabrania funduszy polonijnych

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (255)
PiS zabiera Senatowi 100 mln zł na wspieranie Polonii. Grodzki do rodaków: nie opuścimy Was
Zaloguj się
 • antoszek22

  Oceniono 52 razy 44

  Czymś trzeba pokryć straty wywołane przez mafię w Ministerstwie Finansów, w MON i w CBA oraz w Komisji ds. Poszukiwań Cudownego Zamachu w Smoleńsku.
  a w kolejce po wypłatę stoi KNF i Getback

 • jurek4491

  Oceniono 41 razy 37

  CHAMY pokazują swoje prawdziwe oblicze .

  Stadniny koni też zniszczyli tylko dlatego że ogier zarodowy musi być z ich nadania .

 • ps11111ps

  Oceniono 42 razy 34

  Matoluszku! Idź za ciosem! Opodatkuj senatorów specjalna danina solidarnościowa. Tak ze 10000 na miesiąc na rzecz Caritasu powinno załatwić sprawę. Dyspensa dla członków PiS

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 44 razy 28

  Ręce opadają i żalek dudę ściska. Szkoda gadać.

 • newadrewpolak

  Oceniono 31 razy 27

  Dadzą kamińskiemu, bo mu już księgowa wszystko wyniosła.

 • mikejar

  Oceniono 39 razy 25

  Czyli beda pieniadze na KOMISJE SMOLENSKA , POMNIKI , TABLICE KU CZCI KACZYNSKICH. A na GREENPOINT I JACKOWIE W CHICAGO BEDA GLOSOWAC NA PIS , bo tak im powiedzial ksiadz.
  KIEDY TA POLSKA WIES SIE OBUDZI. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX