Sondaż. Kto był najlepszym prezydentem III RP? Na podium dwóch polityków PiS

37,6 proc. Polaków uważa, że najlepszym prezydentem w historii III RP był Aleksander Kwaśniewski - wynika z sondażu SW Research dla Rp.pl. Kolejne pozycje na podium należą do polityków związanych z Prawem i Sprawiedliwością: Andrzeja Dudy i Lecha Kaczyńskiego.

W swojej trzydziestoletniej historii III Rzeczpospolita miała pięciu prezydentów wybranych w powszechnych wyborach: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Pierwszy prezydent III RP Wojciech Jaruzelski wybrany został przez parlament.

Kto był najlepszym prezydentem w historii III RP?

Z przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" sondażu wynika, że 37,6 proc. Polaków uważa Aleksandra Kwaśniewskiego za najlepszego prezydenta po 1989 r. Kwaśniewski był jedynym politykiem po 1989 r., który pełnił urząd prezydenta przez dwie kadencję.

Na podium wraz z Kwaśniewskim znaleźli się politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością. 24 proc. respondentów za najlepszego prezydenta w historii III RP uznało Andrzeja Dudę, 16 proc. - Lecha Kaczyńskiego.

>>> Czy Andrzej Duda ponownie wygra wybory prezydenckie? Zobacz co mówi podczas swojej kampanii: 

Zobacz wideo

Lech Wałęsa za najlepszego prezydenta w historii uważany jest przez 12,8 proc. Polaków. Najgorzej oceniany jest Bronisław Komorowski, na którego wskazało 9,6 proc. respondentów.

Więcej o:
Komentarze (562)
Sondaż. Kto był najlepszym prezydentem III RP? Na podium dwóch polityków PiS
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 186 razy 144

  Mimo, że nie oceniam dobrze prezydentury Lecha Wałęsy, to i tak oceniam go wyżej niż L. Kaczyńskiego i A. Dudę. Przynajmniej był bardziej samodzielny.

 • hipo krater

  Oceniono 107 razy 87

  Prezydent , który zabrał ze sobą na poklad 96 wybitnych Polakow,nie dbając o to czy lotnisko na które leci jest bezpieczne był, delikatnie mówiąc, nierozwazny powinny tego co sie poźniej wydarzyło. Tego nie robi się nawet w korporacjach, by zabierać na jeden pokład wszystkich menadżerów z firmy, bo to jest głupota. Tu zagral narcyzm i chęć popisania sie przed wyborami.

 • krynolinka

  Oceniono 95 razy 69

  Słabo z tą waszą propagandą kochane pisiorki. Piąty rok rządzenia, przemodelowanie szkół i tylko drugie i trzecie miejsce dla waszych? Trzeba dosypać koniecznie piniędzorków do rządowego telewizora. Do tych portali z puszczy ciętych, do fundacji narodowej.

 • kamael9

  Oceniono 70 razy 60

  Nigdy nie popierałem Lecha Kaczyńskiego, ale że niby on był gorszy niż Duda? Lech przynajmniej nie łamał Konstytucji, nie zaprzysięgał sędziów o 3 w nocy, nie ułaskawiał niewinnych kolegów, nie obrażał sędziów i inteligencji a nawet potrafił nawet czasem mieć inne zdanie niż brat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX