Prezydent nie odsłoni tablicy Kaczyńskiego na setną rocznicę zaślubin Polski z morzem. Zmiana po protestach

Andrzej Duda nie odsłoni tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu w Pucku - na ostatniej prostej zrezygnowano z tej części uroczystości, głównie po protestach mieszkańców. W Pucku w tym roku obchodzona będzie setna rocznica zaślubin Polski z morzem.

Puck szykuje się do setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem - 10 lutego 1920 roku uroczyście i symbolicznie przywrócono już II RP dostęp do morza. Zrobił to gen. Józef Haller, wrzucając pierścień do wody. W związku z rocznicą zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej to wydarzenie, a także tablicy ku pamięci kaszubskiemu działaczowi Antoniemu Miotkowi. W uroczystościach ma uczestniczyć m.in. prezydent Andrzej Duda.

>>> Bodnar: Mija już któryś dzień, a prezydent nie podpisał ustawy kagańcowej

Zobacz wideo

Andrzej Duda nie odsłoni tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu

10 lutego miała być odsłonięta jeszcze jedna tablica: poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu, w 10. rocznicę jego wizyty w Pucku z okazji zaślubin Polski z morzem. Tablice na rocznicę zaślubin i ta poświęcona Kaczyńskiemu miały być odsłonięte przy parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła, ale po sprzeciwie mieszkańców wycofano się z tego pomysłu.

Jak mówił "Dziennikowi Bałtyckiemu" proboszcz parafii ks. Jerzy Kunca:

Ta tablica [na 100. rocznicę zaślubin - red.] zostanie odsłonięta i poświęcona; natomiast rozszerzenie [tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu - red.], które było w projekcie, nie dojdzie do skutku.

Domyślnie zakładano, że także tę tablicę - poświęconą Kaczyńskiemu - odsłoni prezydent Andrzej Duda.

Decyzję o wycofaniu się z odsłonięcia tablicy z aprobatą przyjęła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, która w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" podkreślała, że w ten sposób wszyscy będą mogli skupić się "na najważniejszym", czyli na rocznicy zaślubin Polski z morzem sprzed 100 lat.

Pruchniewska wcześniej krytykowała pomysł z tablicą dla Kaczyńskiego, mówiąc: - Uważam, że wzbudzi to kontrowersje i przyćmi nam wszystko, co jest ważne 10 lutego 2020.

Więcej o: