Prezydent nie odsłoni tablicy Kaczyńskiego na setną rocznicę zaślubin Polski z morzem. Zmiana po protestach

Andrzej Duda nie odsłoni tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu w Pucku - na ostatniej prostej zrezygnowano z tej części uroczystości, głównie po protestach mieszkańców. W Pucku w tym roku obchodzona będzie setna rocznica zaślubin Polski z morzem.

Puck szykuje się do setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem - 10 lutego 1920 roku uroczyście i symbolicznie przywrócono już II RP dostęp do morza. Zrobił to gen. Józef Haller, wrzucając pierścień do wody. W związku z rocznicą zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej to wydarzenie, a także tablicy ku pamięci kaszubskiemu działaczowi Antoniemu Miotkowi. W uroczystościach ma uczestniczyć m.in. prezydent Andrzej Duda.

>>> Bodnar: Mija już któryś dzień, a prezydent nie podpisał ustawy kagańcowej

Zobacz wideo

Andrzej Duda nie odsłoni tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu

10 lutego miała być odsłonięta jeszcze jedna tablica: poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu, w 10. rocznicę jego wizyty w Pucku z okazji zaślubin Polski z morzem. Tablice na rocznicę zaślubin i ta poświęcona Kaczyńskiemu miały być odsłonięte przy parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła, ale po sprzeciwie mieszkańców wycofano się z tego pomysłu.

Jak mówił "Dziennikowi Bałtyckiemu" proboszcz parafii ks. Jerzy Kunca:

Ta tablica [na 100. rocznicę zaślubin - red.] zostanie odsłonięta i poświęcona; natomiast rozszerzenie [tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu - red.], które było w projekcie, nie dojdzie do skutku.

Domyślnie zakładano, że także tę tablicę - poświęconą Kaczyńskiemu - odsłoni prezydent Andrzej Duda.

Decyzję o wycofaniu się z odsłonięcia tablicy z aprobatą przyjęła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, która w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" podkreślała, że w ten sposób wszyscy będą mogli skupić się "na najważniejszym", czyli na rocznicy zaślubin Polski z morzem sprzed 100 lat.

Pruchniewska wcześniej krytykowała pomysł z tablicą dla Kaczyńskiego, mówiąc: - Uważam, że wzbudzi to kontrowersje i przyćmi nam wszystko, co jest ważne 10 lutego 2020.

Więcej o:
Komentarze (321)
Puck. Nie będzie odsłonięcia tablicy Lecha Kaczyńskiego na 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 170 razy 162

  O co chodzi mieszkańcom Pucka? Przecież to dzięki Lechowi Kaczyńskiemu mamy dostęp do morza.

 • antypiss

  Oceniono 124 razy 118

  Co wy robicie temu L. Kaczyńskiemu? "Wciskacie go" wszędzie jak darmowe próbki w supermarketach. Czy ktoś w pisie ma mózg żeby to zatrzymać?

 • kataryniarski

  Oceniono 114 razy 106

  A co ma Kaczyński z zaślubinami???

  100 lat temu, jego przodek w Odessie w chałacie biegał po placu i cebule sprzedawał!

 • niktwazny126

  Oceniono 87 razy 79

  Zaślubiny i morze ważniejsze niż Kaczyński? Co za niewdzięcznicy. Gniew prezesa na pewno odczują.

 • tetradrachma

  Oceniono 79 razy 75

  Jedni mówia o paranoi, inni o kumulacji absurdu ! Natepna tablica (mendy-lejewa) jest szykowana (do odsłoniecia) z okazji ….zaślubin (Marty z Marcinem) i pierwszej rocznicy mszy za ……"zdrowie" matki wodza ! Duda, odsłoni "wszystko". To tylko kwestia czasu.

 • siwywaldi

  Oceniono 85 razy 73

  Witamy pierwszą jaskółkę, bo DOŚĆ już tego gloryfikowania osoby, która niczym się nie zasłużyła.
  Następnym etapem będzie likwidacja pomników i przywracanie dawnych nazw, przemianowanych na siłę ulicom. Wiosną idzie coraz śmielej :-)

 • polakadam

  Oceniono 74 razy 66

  10 lutego miała być odsłonięta tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu, w 10. rocznicę jego wizyty w Pucku z okazji zaślubin Polski z morzem.
  Pajaca robią z niezyjącego prezydenta.
  Kult Kaczki jak kult Lenina w Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX