Sondaż. Czy Polska powinna opuścić UE, pozostać w UE? Prawie 90 proc. Polaków wybiera Unię

89 procent Polaków jest zdania, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej - wynika z przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 sondażu. Jednocześnie 42 proc. badanych uważa, że polityka europejska PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z UE.

W piątek Wielka Brytania wyszła z UE. Politycy i zwykli ludzie w całej Europie zastanawiają się czy w ślad za Zjednoczonym Królestwem prędzej czy później pójdą inne kraje. Badanie przeprowadzone przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 pokazuje, że Polacy wciąż są bardzo euroentuzjastyczni, jednocześnie obawiając się polityki zagranicznej prowadzonej przez PiS.

>>> Radosław Sikorski o Brexicie: zaczynał się podobnie jak to, co robi dziś TVP

Zobacz wideo

Polacy za pozostaniem w UE

Osoby biorące udział w badaniu usłyszały dwa pytania.

"Jakie jest Pana(i) zdanie na temat obecności Polski w Unii Europejskiej? Czy Pana zdaniem Polska powinna opuścić UE, pozostać w UE"- brzmiało pierwsze z nich.

89 proc. badanych powiedziało, że Polska powinna zostać w UE, jedynie 6 proc. było przeciwnego zdania, zaś 5 proc. powiedziało, że nie ma zdania ("nie wiem/trudno powiedzieć".

Drugie pytanie dotyczyło polityki europejskiej Prawa i Sprawiedliwości i brzmiało: "Czy Pani zdaniem polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?".

Łącznie 42 proc. respondentów odpowiedziało "tak" (w tym 17 proc. stwierdziło, że "zdecydowanie tak", a 25 proc. "raczej tak"). Przeciwnego zdania było łącznie 47 proc. osób biorących udział w badaniu (17 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 30 procent "raczej nie"). 11 proc. powiedziało, że nie ma zdania ("nie wiem/trudno powiedzieć").

Sondaż telefoniczny Kantar zrealizowany został w dniach 29-30 stycznia 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca osób pełnoletnich.

Więcej o:
Komentarze (494)
Sondaż. Prawie 90 proc. Polaków chce pozostania w UE. 42 proc. uważa, że grozi nam polexit
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 98 razy 74

  Skoro 90% Polaków chce zostać w UE, a jednocześnie 35-40% popiera PiS, które robi co może, żeby Polskę z tej UE wyprowadzić, to co najmniej 25-30% Polaków jest jeszcze głupszych, niż się do tej pory wydawało. A wydawało się, że głupsi już nie mogą być.

 • muzoman

  Oceniono 50 razy 40

  Na PIS należy uważać. Szydło jak została premierem flagi unijne schowała do magazynu. Trzeba było zrobić raban, żeby je przywróciła. Uważać na PIS !!!

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 49 razy 37

  Zabolało, wy moje narodowe chłopki z ugnojonych gumofilcach, co nie?

 • justsaying

  Oceniono 47 razy 35

  Bez zbytniego rozpisywania się widać jak Polska się zmieniła w ostatnich 16 latach, czlonkowstwo daje Polakom swobodę podróżowania i podejmowania pracy. Dużo ludzi na tym skorzystało. Dzięki wolnemu rynkowi spadło bezrobocie w kraju. To są te pozytywy i nie dziwie się ze większość ludzi jest za. Mam nadzieje ze politycy nie zaczną mącić bo to jest szansa byśmy się rozwijali.

 • zgryz3

  Oceniono 34 razy 32

  Jest, oczywiście, sprzeczność między masowym poparciem przynależności do Unii i ślepym poparciem dla PiS, który robi wszystko, żeby nas z Unii wyrzucili.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 38 razy 28

  Jak mawia picobolszewicki klasyk: kogo obchodzi zdanie jakichś 89% Polaków?

 • eisbergh

  Oceniono 28 razy 26

  Odmozdzony suweren teraz glosuje "za UE", jak partia poprosi ...i zaplaci - zaglosuje za wyjsciem

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 33 razy 25

  A tow Jarosławowi nie w smak ta UE - w/g jego zachcianek opuszczenie wspólnoty to program nr 1 !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX