Sondaż. Czy Polska powinna opuścić UE, pozostać w UE? Prawie 90 proc. Polaków wybiera Unię

89 procent Polaków jest zdania, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej - wynika z przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 sondażu. Jednocześnie 42 proc. badanych uważa, że polityka europejska PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z UE.

W piątek Wielka Brytania wyszła z UE. Politycy i zwykli ludzie w całej Europie zastanawiają się czy w ślad za Zjednoczonym Królestwem prędzej czy później pójdą inne kraje. Badanie przeprowadzone przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 pokazuje, że Polacy wciąż są bardzo euroentuzjastyczni, jednocześnie obawiając się polityki zagranicznej prowadzonej przez PiS.

>>> Radosław Sikorski o Brexicie: zaczynał się podobnie jak to, co robi dziś TVP

Zobacz wideo

Polacy za pozostaniem w UE

Osoby biorące udział w badaniu usłyszały dwa pytania.

"Jakie jest Pana(i) zdanie na temat obecności Polski w Unii Europejskiej? Czy Pana zdaniem Polska powinna opuścić UE, pozostać w UE"- brzmiało pierwsze z nich.

89 proc. badanych powiedziało, że Polska powinna zostać w UE, jedynie 6 proc. było przeciwnego zdania, zaś 5 proc. powiedziało, że nie ma zdania ("nie wiem/trudno powiedzieć".

Drugie pytanie dotyczyło polityki europejskiej Prawa i Sprawiedliwości i brzmiało: "Czy Pani zdaniem polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?".

Łącznie 42 proc. respondentów odpowiedziało "tak" (w tym 17 proc. stwierdziło, że "zdecydowanie tak", a 25 proc. "raczej tak"). Przeciwnego zdania było łącznie 47 proc. osób biorących udział w badaniu (17 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 30 procent "raczej nie"). 11 proc. powiedziało, że nie ma zdania ("nie wiem/trudno powiedzieć").

Sondaż telefoniczny Kantar zrealizowany został w dniach 29-30 stycznia 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca osób pełnoletnich.

Więcej o: