Szefowa rządu Szkocji zapowiada wyjście z Wielkiej Brytanii. "Wrócimy do UE jako niepodległe państwo"

W nocy Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską. Z brexitu wyjątkowo niezadowoleni są Szkoci, w związku z czym szefowa lokalnego rządu prze w kierunku referendum niepodległościowego.

Tuż po północy Nicola Sturgeon umieściła na Twitterze wpis z flagą Unii Europejskiej. "Szkocja wróci do serca Europy jako niepodległe państwo" - napisała szefowa rządu (formalnie pierwsza minister, odpowiedniczka polskiego premiera).

W czwartek szkocki parlament opowiedział się za przeprowadzeniem referendum niepodległościowego, które mogłoby - jak chciałaby tego Sturgeon - odbyć się jeszcze we tym roku. Zgodę na plebiscyt musi jednak wydać Londyn, a premier Boris Johnson jest temu bardzo niechętny.

Brexit zmienił status quo

Pierwsze referendum niepodległościowe w Szkocji odbyło się we wrześniu 2014 roku. Wówczas za odłączeniem się od Wielkiej Brytanii opowiedziało się 44,7 proc., a 55,3 proc. osób chciało pozostać jej częścią. Ten argument podnosi Johnson, mówiąc, że Sturgeon i jej poprzednik obiecywali przed referendum w 2014 roku będzie "jedynym w tym pokoleniu".

Sytuację zmienił jednak brexit. Już samo głosowanie w 2016 roku w sprawie wyjścia z Unii pokazało istotne różnice. Kiedy w całym Królestwie za opuszczeniem struktur unijnych opowiedziało się 51,9 proc. osób, tak w Szkocji 62 proc. głosów było za pozostaniem w UE. Jak zauważa Sturgeon, "status quo, za którym głosowali Szkoci, już nie istnieje".

Z badania YouGov wynika, że obecnie za wyjściem z Wielkiej Brytanii jest 51 proc. Szkotów. To pierwszy raz od 2015 roku, kiedy chęć opuszczenia Królestwa przeważa w badaniu.

>>> Gdula: Brexit to efekt tego, że nie słuchano ludzi na dole

Więcej o:
Komentarze (308)
Szefowa rządu Szkocji zapowiada wyjście z Wielkiej Brytanii. "Wrócimy do UE jako niepodległe państwo"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 102 razy 92

  No to Wielka Brytania przechodzi do historii , teraz będzie tylko małą Anglią na własne życzenie .

 • zbych21

  Oceniono 76 razy 72

  Szkoci w 2014 roku głosowali za pozostaniem w GB także dlatego, że secesja oznaczałaby też wyjście Szkocji z Unii. Brexit zmienił sytuację radykalnie. Brytyjczycy wychodząc z Unii powinni zdawać sobie z tego sprawę, że sprawa grozi rozpadem UK. Norman Davies uważa, że Anlicy są głupsi od Polaków.

 • xinfx

  Oceniono 41 razy 37

  I tak Wielka Brytania się rozpadnie. Kiedyś Irlandia a teraz Szkocja, zostanie tylko mała mało licząca się Anglia, haha.

 • czechy11

  Oceniono 44 razy 30

  Czas pożegnać się ze ścianą wschodnią. PiŚnieci z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Szkieletczyzny niech budują sobie republikę sowiecko-kościelną. Normalnych stamtąd zapraszanymi Polski!

 • caius1

  Oceniono 28 razy 28

  Potem Irlandia Północna a potem może Walia. W końcu na Wyspach powstanie parę państw jak we wczesnym Średniowieczu.
  Brytyjczyk Brytyjczykowi gotuje ten los.
  NiePiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX